Sağlık

Hamileliğe Engel Olan Durumlar Nelerdir?

Hamileliğe Engel Olan Durumlar Nelerdir?  Türkiye’de ortalama her beş çiftten biri kısırlık sorunu yaşamaktadır. Kısırlık, günümüz koşullarında tüketilen besinler, yaşam alışkanlıkları, fiziksel aktivitenin düzeni gibi etkenler dolayısıyla sıkça karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. Bu gibi durumlarda yardımcı üreme yöntemlerine başvuran hastaların sayısı artarken, tedaviye başlamadan önce hamileliğe engel olan faktörlerin belirlenmesi ve soruna yönelik uygulanan tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi oldukça önem teşkil etmektedir. Aksi halde tedavinin maddi ve manevi kayıpları artabilmektedir. Ancak hamile kalamama sorunları yaşayan çiftlerin uzman bir doktora görülmesi ve gerekli tedavi şeklinin belirlenmesi ile çiftin çocuk sahibi olması mümkün olabilir.

Bu nedenle hamileliğe engel olan en sık karşılaşılan durumlar aşağıdaki gibi olmaktadır:

Hamileliğe Engel Olan Durumlar Nelerdir?

 • Yumurtlama bozukluğu

Kadınların birçoğunda mevcut olan polikistik over sendromu adet periyodlarının düzensizliğine ve erkeklik hormonun artmasına yol açabilmektedir. Kadınların ortalama %10-15’inde yumurtalamayı engelleyen en sık görülen nedenlerden birisi, yumurtalama bozukluğudur. Hamilelik için aranan ilk kriter kaliteli yumurtalar olmaktadır. Vücudun doğurganlık sisteminde olan adet kanamaları çeşitli sebeplerle etkilenerek hamile kalamama problemleri meydana gelebilir. Adet düzensizlikleri, yumurtlama sisteminde bir aksaklık olduğunun göstergesi olabilmektedir. Aslında yumurtlama fonksiyonlarında yaşanan bir aksaklığın göstergesi olarak adet kanamaları değişmektedir. Özellikle beslenme, hastalık ve stres gibi hormonal düzeneği etkileyen sorunlar adet kanamalarını yani yumurtlama fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilenmektedir. Ayrıca aşırı kilo, obezite ya da ideal kilonun çok daha altında olma ve troit bezlerindeki düzensizlik yumurtlama fonksiyonlarında etkin rol oynamaktadır.

 • Fallop tüplerinin tıkalı olması

Gebeliğe engel olan diğer bir faktör ise, tüplerin tıkalı olmasıdır. Fallop tüpleri sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesini sağlamaktadır. Cinsel ilişkiden sonra spermler, rahim kanalına ve daha sonra rahim ağzına ulaşmaktadır. Buradan da tüplere ve oradan da yumurtaya erişmektedir. Şayet tüplerde bir tıkanıklık söz konusu ise, üreme hücrelerin bir araya gelmesi ve gebeliğin oluşma nerdeyse imkansızdır.

 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, çikolata kisti, geçirilen dış gebelik operasyonları ve diğer pelvik operasyonlar çevre dokularda ve tüplerde adezyonlara (yapışıklık) neden olabilmektedir. Tüplerin tıkanması halinde normal yollardan gebeliğin elde edilmesi mümkün değildir. Özellikle endometriozis (çikolata kisti) ya da pelvik inflamatuar gibi üreme sistemini etkileyen durumlar fallop tüplerinin işlevselliği açısından büyük risk oluşturmaktadır. Ayrıca karın boşluğu iltihabı da aynı risk faktörlerini içermektedir. Bu gibi durumlarda genellikle tüp bebek tedavi yöntemleri tavsiye edilmektedir.

 • Erkek kaynaklı problemler

Kısırlık sorunları, hem erkekte hem de kadında eşit oranda görülmektedir. Erkek kısırlığı günümüz koşullarında artmıştır. Sperm kalitesi, sperm sayısı ve hareketliliğin yeterli olmaması halinde kısırlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca aşırı kilo, sigara ve alkol kullanımı sperm kalitesini etkilemektedir.

 • Kaliteli yumurtanın olmaması (ileri yaş)

Her kadın belirli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelmektedir. Yaş ilerledikçe, yumurta sayı ve kalitesinde azalma meydana gelir. Bu sebeple de kısırlık meydana gelebilmektedir.

 • Endometriozis (çikolata kisti)

Halk arasında çikolata kisti diye tabir edilen endometriozis, kadınların her ay düzenli olarak adet kanamasını gerçekleştiren rahim iç astar dokusunun rahim dışında tüplere, yumurtalıklara ya da karın içi boşluğuna yerleşmesi sonucunda meydana gelen çikolatayı anımsatan kistik bir oluşumdur. Endometrium tabakasının rahim içinde adet kanamalarını gerçekleştiren fonksiyonelliği rahim dışındaki konumlandığı bölgede de devam etmektedir. Bu nedenle çevre dokularda adezyon ve kisttik yapılar meydana gelebilir. Üreme çağındaki kadınların %15-20’sinde görülen bu durum şiddetli adet kanamaları ve ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca konumlandığı organların tüpler olması halinde tıkanıklığa neden olarak, hamile kalamama sorunları görülebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sorularınız için Tıklayınız!

Hamileliğe engel olan hastalıklar nelerdir?

 • Polikistik over sendromu
 • Anovulasyon (yumurtlama olmaması, yumurtlama düzensizliği)
 • İleri derecede ciddi kronik hastalıklar (kalp, karaciğer vb.)
 • Hiperprolaktinemi
 • Trioid hormon bozuklukları (Guatr hastalıkları)
 • Yumurtalık ve tüpler ile ilgili geçirilen cerrahi operasyonlar
 • Endometriozis (çikolata kisti)
 • Rahim içerisinde bulunan septum, miyom ve benzeri patolojiler
 • Rahim ve yumurtalıkları içeren enfeksiyon hikayesi

kaynak: http://jinekoloji.com/hamilelige-engel-olan-durumlar-nelerdir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Cmv virüsü olan biri tekrar anne olabilir mi virüse sahip kişilerin hamile kalmadan önce ne gibi önlemönlemler alınmalı

Başa dön tuşu
Kapalı