Sağlık

Hamilelikte Adet Görülür Mü?

Hamileyken adet görülür mü? sorusunun yanıtı, hem evet hem de hayır olarak olabilir. Birçok kadın, normal olarak en son adetini görür ve daha sonra yumurtlaması ile birlikte hamile kalarak, adet döngüsü sonlanır. Kimi kadınlarda ise, bu durum tam aksi şekilde gerçekleşir. Kısacası, kadın yumurtlaması gerçekleşip hamile olduğu zaman bile, adet görmeye devam edebilir. Bu konu, hamileyken adet görmenin nadir gerçekleşen bir durumdur.

Hamilelikte Adet Görülür Mü?

Aslında hamilelik gerçekleştiği zaman, adet görmek denildiğinde her ay düzenli bir şekilde adet görmesini beklemeyiniz. Bu bir nevi kanama olarak kabul görür. Kısacası bu durum, hamilelik sürecinin kimi aylarında rastlanabilir ya da tüm hamilelik süreci içerisinde bir iki defa da görünmüş olabilir. Birçok kadın, bu sebep yüzünden düzensiz adet olduğunu düşünüyor ve hamileliğin gerçekleşmediğini düşündüğünden ötürü de bu gerçek ile çok geç bir zamanda yüzleşiyor.

Daha çok genetik olan bu durumu, ailenizde daha öncesinde yaşayan kadınların bulunduğu takdirde sizlerin de bu durum ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek olabilir. Bu sebepten ötürü, her zaman istenmeyen hamilelikler için önlemlerinizi almayı ve adet görseniz bile, korunmasız ilişkiler yaşadığınız takdirde şüphesini göz ardı etmeyiniz.

Hamileyken üstüne adet görme nasıl olur?

Hamileliğin gerçekleşmesini isteyen ya da hamileliğin gerçekleşmesinden endişe duyan kadınlar, bazen düzensiz olarak bir adet gördükleri zaman hamileliğin gerçekleştiği kaygısına kapıldıkları gibi, bazen de hamile olmalarına karşın meydana gelen bir kanamayı normal adet, yani “period” olarak düşünerek, dikkate almamaktadırlar.  “Üstüne adet görme” ve “üste adet görme” olarak adlandırılan ifadeler, kadınlar arasında çok fazla kullanılan ve hamile oldukları rağmen adet görmeye devam etmelerini belirten bir terimdir. Hamile olmayı istemeyen çok fazla sayıda ki kadın, gördükleri düzensiz bir adet ardından kaygılanarak, hatta paniğe kapılarak “hamile olma endişesini” yaşamaktadırlar.

Peki hamile kadın adet görür mü? Adet olur mu?

Elbette ki hayır. Birçok sayı da ki kadın, hamile olmalarına rağmen hamilelik ile alakalı meydana gelen kanamaları (implantasyon –yerleşme kanaması, düşük tehlikesi kanaması, servikal enfeksiyon, yara –lezyon ile alakalı olan kanama, plasenta yerleşim durumu ile alakalı olan kanamalar  gibi) adet olarak zannederek, hamileliklerinin farkına varmamaktadırlar. Hatta bir kısmı, karın bölgesinde olan büyüme ya da bebek hareketleri ile hamileliklerinin farkına varırlar. “Üstüne görme” ya da “üste görme” olarak ifade edilen bu durumda ki kanamanın yapısı, genel olarak değişiktir. Daha olması beklenen günde olmayıp rengi değişik (daha koyu ve siyaha yakın) ve miktarı da bir önceki adetlerine göre değişiktir.

Bilinçli olan bir kadının, genellikle bu anormal kanamayı ve aradaki farkı ayırt etmemesi zor olmaktadır. Bu sebepten ötürü, tüm anormal ve olması gerekenden değişik kanamalarda hamilelik şüphesi olabilmeli ve bir hamilelik testinin yapılması gerekmektedir. Test yapılmayacaksa da, bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gereklidir. Tüm gerçekleşen adet gecikmelerinde ve anormal adet kanamalarında hamilelik ihtimali de olabileceğinden ötürü, hamilelik testi yapmalı ve bir şüphe duymanız durumunda da muhakkak bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Özetlemek gerekirse, görülen her kanama adet kanaması anlamına gelmemektedir. Hamilelikte de kimi sebeplerden ötürü kanamalar meydana gelebilir. Fakat bunlar adet kanaması değildir. Hatta hamile olmayan kişilerde de görülen her kanama adet kanaması olmayabilir. Örneğin, hamile ya da hamile olmayan bir kadında rahim ağzında oluşan bir hastalık ile alakalı olan kanama meydana gelebilir, fakat bu kanama da, adet kanaması değildir.

Hamilelik sürecinde bir takım sebeplerden ötürü kanama gerçekleşebilir. Bu kanamaların kesinlikle adet kanamasıyla bir alakası bulunmamaktadır. Bu sebeple hamilelik sürecine etki eden bir durum söz konusu olabileceği için, muhakkak kadın doğum uzmanına başvurulması gereklidir. Hamilelik sürecinde oluşan kanamaların sebepleri aşağıdaki gibidir:

Üstüne görme: Hamileliğin oluşma sürecinde gerçekleşen implantasyondan kaynaklı olarak görülebilir.

Düşük: Embriyonun rahme tutunmasını engelleyen etkenlerden ötürü, düşük tehlikesinin habercisi olarak görülebilir.

Servikal enfeksiyon kanaması: Serviks bölgesinde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı olarak hamileliğe etki eden bir kanama durumudur.

Rahim kaynaklı: Rahimde meydana gelen yara ya da lezyondan kaynaklı olarak, kanama olabilir.

Plasenta: Plasentanın konumu itibariyle hamileliği olumsuz şekilde etki eden kanamalar gerçekleşebilir.

Üstüne görmenin hamileliğe bir etkisi var mı?

Embriyonun rahim yatağına yerleşmesi neticesinde ortam koşullarının farklılaşması, üstüne görme olarak adlandırılan kanamaya sebep olur. Hamilelik neticesinin gerçekleşmesinin haricinde, hamileliğe ve bebeğe bir zararı söz konusu değildir.

Üstüne görmenin dezavantajı ise, anne adayının hamile olduğunu fark edememesi neticesinde hamilelik için riskli durumlar yaratan davranışlarda bulunmasıdır. Hamileliğin farkında olmayan ve bu sebeple günlük yaşam tarzı aynı şekilde sürerken; radyasyona maruz kalma, ilaç kullanımı ve alışkanlıklar süreci etkilemektedir. Bir diğer dezavantajı ise, istenmeyen hamileliklerin daha geç anlaşılmasına ve müdahale edilememesine sebep olmasıdır. Sonuç olarak hamile kalma ihtimali mevcutsa, bu süreçlerde gerçekleşen her türlü kanama durumunda hekiminize danışmanızda fayda vardır. Hekiminiz kanamanın oluşturabileceği tüm durumları ayrıntılı olarak inceleyerek, hem hamilelik hem de bir hastalıktan kaynaklı olup olmadığını tespit edecektir. Eğer üstüne görme durumunuz mevcutsa, hamileliğe sürdürme isteğiniz doğrultusunda hamilelik süreci takibine başlanacaktır.

Kaynak: bulenttiras.com

Etiketler

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Bende 8 haftalik hamileyim 3 gün önce kanamam basladigi icin acil hastaneye aldilar düsme riski varmis ve cok korkuyorum bebegimin sagligi icin gece gündüz dua ediyorum allah kimseye yasatmasin bende sag saglim insallah bebegimle birlikte saglikli bir sekilde hastaneden cikarim dua edin arkadaslar

 2. 3yillik evliyim ve 2 bebgim var biri 2 yasnda digeri 4 aylık anliycanz uzre üstüne hamile kaldim dogumdan sonra lousaligim 15 gün sürdü sonra 1kre adet oldum 2 gün sürdü gecen gene adet oldum bi damla kadar geldi kesildi tarsual hap aldim ve ictim cok ağrım oldu bu normal mi icmeye devam edimm mi kafayi yicem yardim edin

 3. Merhaba,
  Yumurtlama donemim 6 hazirandi bugun kahverengi lekelenme yasadim reglme daha 4 gun var sizce bu yerlesme kanamasi olabilir mi?Birde kasiklarim agriyo ve surekli yorgunluk hissi var.
  Simdiden cok tesekkur ederim :)

 4. Benimde bir sorum olacak arkadaşlar size adetim geçti kan tahlili yaptırdım ve 1 haftalık hamile olduğumu söyledi ama iki gün kanamam oldu ve tekrar test yaptım ama çıkmadı sizce kanamanın etkisi olabirmi bir fikri olan söylesin lütfen

 5. bir sorum olacak. adetim normalde 2-3 gün önce olmaya başlar, adet ağrılarım da 5 gün öncesinden kendini göstermeye başlardı. adet zamanında ise ağrıdan ölürdüm. ama bu sefer adetim 4 gün gecikti ve acık pembe ve kahverengi kan geldi 3 gün boyunca ümitlendim acaba hamile miyim diye ama sonrasında 3 gün de adet olur gibi kan geldi. anlamadım hiç böyle olmazdı.

 6. Arkadaşlar ben yeni katıldım benimde bu ay adetim gününde oldu ama lekeleme şekilde 3 gün sürdü 4.gün test yaptım çıkmadı.böyle olup hamile kalan varmı

 7. 15 günlük Hamileyim kahve rengi Akıntım var kanla karışık gibi btahcg 22 gün önce 214 çıktı bugün akıntı ile uyandım tekrar btahcg için kan alındı 170 düşmüş değerim acaba bebeğimi kaybettimmi

 8. 15 günlük Hamileyim kahve rengi Akıntım var kanla karışık gibi btahcg 2 gün önce 214 çıktı bugün akıntı ile uyandım tekrar btahcg için kan alındı 170 düşmüş değerim acaba bebeğimi kaybettimmi

 9. Acil cvp lütfen kasıklarımda şiddetli ağrı var düşükmü yapıyorum acaba düşüğü önlemek için ne yapmalıyım

 10. Adetime 5 gün var dün kahverengi azıcık leke geldi,bugün kan baktırdım gebelik yok erken mi kanda tespiti için zamanla yükselir mi bilgisi olan var mı?

Başa dön tuşu
Kapalı