Sağlık

Hangi ilaçla hangi besin ASLA tüketilmez?

Yoğun iş hayatı, stres, yaş ve sağlıksız beslenme sonucu yaşadığımız birçok rahatsızlık var. Bir de bunun üstüne kronik hastalıklarımız eklenince ilaç kutumuz gün geçtikçe artıyor.

Ancak bazı ilaçlarla birlikte tükettiğimiz yiyecekler sağlığımızı iyileştirmek yerine daha da kötüleştirebilir. İşte ilaçlarla aynı anda tüketildiği takdirde insan vücuduna zarar veren, yiyecekler:

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRICI İLAÇLAR KULLANIYORSANIZ…

Cinsel gücü arttırıcı ilaçlar kullanıyorsanız aynı anda greyfurt tüketmeyin! Greyfurt sağlığımıza son derece yararlıdır. Ancak cinsel gücü artıran ilaçları kullanırken greyfurt tüketmek ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Yine kardiyovasküler rahatsızlığınız varsa aynı anda ikisini tüketmemelisiniz. Harvard Aile Sağlık Rehberi’nde belirtilenlere göre greyfurt, ilacın yan etkilerini artırıyor.

DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIYORSANIZ…

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, mayasıl otu ve koyunkıran olarak da bilinen sarı kantaronu tüketmemelisiniz

Sarı kantaron ve sarı kantaron içeren ilaçların tüketimi doğum kontrol haplarının etkisini azaltıyor. ABC News’in belirttiğine göre sarı kantaron tüketiminin iki hafta sonrasında doğum kontrol hapının etkisi azalıyor ve istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.

TETRASİKLİN KULLANIYORSANIZ…

Tetrasiklin kullanıyorsanız, beraberinde süt ve süt ürünleri tüketmeyin.

Bakteri gelişimini engelleyen maddeler içeren tetrasiklin; akciğer enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonu ve pelvik enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor.

Tetrasiklin kullanırken süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Mayo Clinic’te belirtilenlere göre süt ve süt ürünleridpelvik enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor.

Tetrasiklin kullanırken süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Mayo Clinic’te belirtilenlere göre süt ve süt ürünlerinin içerdiği kalsiyumlar, tetrasiklindeki etken maddelerin bağırsak tarafından emilimini engelliyormuş.

KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANIYORSANIZ…

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, beraberinde ıspanak tüketmemelisiniz! Clevand Clinic’teki kardiyovasküler ve kalp uzman ekibinin belirttiklerine göre, ıspanakta yer alan K vitamini kan sulandırıcı ilacın etkisini sıfıra indiriyor.

K vitamini, ıspanak, çilek, brokoli, Brüksel lahanası, avokado ve havuçta yoğun miktarda bulunuyor. Bu sebze ve meyveleri tüketiyorsanız kan sulandırıcı ilaç kullanmanıza gerek yok. Eğer hem ilacı alır hem de bu yiyecekleri tüketirseniz kanınız inanılmaz bir hızla pıhtılaşmaya başlar.

BETA BLOKER KULLANIYORSANIZ…

Beta bloker kullanıyorsanız, beraberinde meyan kökü tüketmeyin. Beta bloker en çok yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılıyor.

Günde 50 gram meyan kökü tüketmek beta bloker kullanılıyorken son derece zararlı. Bir de yüksek tansiyonunuz varsa durum daha da ciddileşiyor.
Eğer yüksek tansiyonunuz varsa ve beta bloker kullanıyorsanız meyan kökü tüketmemeye çalışın.

TANSİYON İLACI KULLANIYORSANIZ…

Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, beraberinde muz tüketmeyin! Tansiyon ilaçlarının amaçlarından biri de vücuttaki potasyum oranını arttırmaktır.

Yüksek oranda potasyum içeren yiyeceklerden en çok tüketileni de portakal ve patatestir.
Herkesin vücudu farklıdır ve farklı ilaçlara karşı farklı reaksiyon gösterir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı