Sağlık

Hemanjiom Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Hemanjiom Belirtileri ve Tanısı

Hemanjiom diğer adıyla damar yumağı veya damar beni olarak bilinen hemanjiom belirtileri ve tanısı çocuklarda sıklıkla rastlanılmaktadır. Genellikle doğumdan itibaren vücutta oluşan hemanjiom iyi huylu bir tümördür ve vücuttaki hemanjiom damarlarının çoğalması sonucu oluşur.

Hemanjiom Nedir?

Cilt yüzeyinde olabildiği gibi vücudun içinde veya organlarda ortaya çıkabilir. Her ne kadar iyi huylu bir tümör olarak da görülse hızlı ve fazla büyümesi veya bulunduğu bölgenin riskli olması kötü sonuçlar oluşturabilir.

Şu ana kadar meydana gelen vakaların %50’sinden fazlasında baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda henüz nedeni tespit edilemeyen hemanjiom belirtileri ve tanısı, karaciğerde hemanjiom hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Hemanjiom Belirtileri ve Tanısı

Hemanjiom özellikle ciltte görüldüğünde görsel olarak rahatsızlık yaratmaktadır. Kırmızı veya mor, ciltten daha kabarık olarak gözüken hemanjiomlar görsel ve estetik açıdan kişinin cildini olumsuz etkilerken geçirilen travmalar sonucu veya kendiliğinden kanayabilirler.

Ciltte karşılaşılanların en büyük belirtileri görsel olmakla beraber her türlü hemanjiomun en büyük belirtisi kanamalarıdır. İyi huylu bir tümör olarak görülse de kanamalar bulunduğu bölgenin riskine göre hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca zamanla büyümü eğilimi de gösterebilirler.

Hemanjiom Belirtileri
Hemanjiom Belirtileri

Görsel veya kanama şikayeti ile gelen hastaya doppler ultrasonografi yapılır. Yapılan işlem sonucu hangi damarda sorun olduğu, vücuttaki yayılımı ve iç organlarda olup olmadığına bakılır.

Karaciğerde Hemanjiom Nedir?

Karaciğer hemanjiomları doğuştan gelmektedir. Neyden kaynaklandığı bilinmese de 4 santimetre çapından daha büyük bir damar yumağı olarak karşılaşılmaktadır. Karaciğerde hemanjiom nedir sorusunun cevabı aslında kan damarlarının meydana gelmesi sonucu oluşan kansersiz bir kitledir.

hemanjiom karaciğer
hemanjiom karaciğer

Çoğu karaciğer hemanjiomu başka bir rahatsızlık nedeniyle yapılan görüntülenme sonucu ortaya çıkar. Hastaların hayatını kötü etkilemediğinden genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. En büyük merak edilen ise tedavi edilmeyen karaciğerde hemanjiom kansere dönüşür mü konusunda ise kansere dönüşebileceğine dair herhangi, bir kanıt bulunmamaktadır.

Omurga Hemanjiom Nedir?

Omurga veya vertebrada hemanjiom nedir için karaciğer veya cilt hemanjiomlarından farklı bir durum söz konusu değildir. Yani kan damarlarının omurgada toplanması ile meydana gelir ve çoğunlukla herhangi bir belirti bile göstermez.

omurga hemanjiom tedavisi
omurga hemanjiom tedavisi

Sıklıkla L1, L2, L3, L4 bölgelerinde ortaya çıkan omurga hemanjiomu nadir olsa da hastalarda el ve ayaklarda uyuşma, omurga da acı gibi belirtiler gösterebilir. Bu gibi durumlarda hastalığın tedavisi için radyasyon uygulanmaktadır.

Kavernöz hemanjiomlar Bazen hemenjiomlar aniden büyüyebilir ve küçülebilir ve üzerlerinde yara ve ülserler açılabilir. Bu yaralar ağrılıdır ve enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda muhakkak bir Dermatoloji Uzmanına görünmek gerekir. Yara temiz tutulmalı ve antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Aileler hemanjiomların kanayabilecekleri konusunda uyarılmalıdır. Bununla beraber bu lekeler genellikle problem oluşturmazlar. Kanama genellikle travmadan sonra gelişir. Eğer hemanjiom kanarsa bu bölge su ve sabunla veya hidrojen peroksitle yıkanır ve gazlı bezle bandaj yapılır. Bu bölgeye beş dakika baskı uygulanır. Eğer kanama durmazsa muhakkak doktora başvurulmalıdır. Hemanjiom nadiren bir iki gün içerisinde büyür. Bu durum oluşursa muhakkak Dermatoloji Uzmanı ile görüşünüz. Eğer morarma gelişirse de, bu durum Dermatoloji uzmanına gösterilmelidir.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/dogumsal-lekeler.372659/

İlgili Konular;

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı