Sağlık

huzursuz bacak sendromu tedavisi…

HBS Tedavisi, Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi… HBS tedavisinde yaklaşım nasıl olmalıdır? HBS’nin tipine göre karar vermek uygun olur…

1. Ara sıra çıkan (intermitan) tipte, devamlı tedavi ge­rekmez. Belirtilerin çıktığı gün ve günlerde ilaçsız (non-farmakolojik) yaklaşımlar yeterli olabilir.

Bunlar;
a) içiyorsa, sigara, kahve ve alkolü kesme,
b) başka nedenlerle kullandığı ilaçları gözden geçirmey­le başlar.

Şöyle ki; depresyona karşı (antidepresif), nöroleptik ilaçlar, methoclopamid tipi bulantı-kusmaya karşı kullanı­lanlar sedatif veya kalsiyum kanal blokeri gibi kalp-tansi-yon ilaçları, sara tedavisinde kullanılan Fenitoin, kan yağ­larını düşüren ilaç varsa hekimine sorularak azaltılmalı ve­ya gerektiğinde kesilmelidir.
c) Kendini uyanık tutma -mental aktiviteyi artırma- vi­deo oyunları, bilmece çözme vb.
d) Kan serumu ferritin düzeyi düşükse demir ve gereki­yorsa B12 vitamini tedavisine başlama,
e) Uyku hijyeni kurallarına uymak.

Yukarıdaki önlemler yetersiz kalırsa, belirtilerin her gün geldiği hastalardaki gibi ilaç tedavileri de denenebilir.

2. Her gün gelen tip: İlaçsız tedavilere ek olarak, L-do-pa + Benserazide veya Carbidopa-Levodopa 125 mg. ile başlanır. Gerekirse bunların uzun etkili olanları kullanıla­bileceği gibi dopamin agonistleri (Pramipexole, Ropinero-le vb.) veya gerekirse opioidler (morfin cinsi ilaçlar) da de­nenebilir.

İlaçlar gece yatmadan bir saat önce tek başına alınma­lı, en düşük dozla başlamalı, o doz yetersiz kalırsa miktar yavaş yavaş artırılmalıdır. Dozdaki değişmeler üç-yedi gün aralarla denenebilir. Sakinleştirici etkisi varsa, o ilacın do­zu azaltılmalıdır.

3. Tedaviye yanıt vermeyen dirençli tipler: Bunlar, kul­lanılan dopaminerjik ilacın dozu yeterli olduğu halde ve doz artırılırsa, ilaca bağlı yan etki çıkan olgulardır. Yapıla­cak şey, kullanılan dopaminerjik ilacın dozunu azaltıp ya­nına yeni bir dopamin agonisti ilaç ekleme denemesidir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi İçin Tavsiyeler için tıklayınız!

Değişik ilaç kombinasyonları L-dopa + Gabapentin ve­ya ikincisi yerine Opioid veya Benzodiyazepin birlikte ve­rilebilir.

HBS’de ilaçsız tedavilerden neyi anlıyoruz? HBS’li hastaların çoğu yaşlı olduğundan ilaçların yan etkileri göz önüne alındığında arasıra gelen veya hafif şid­detteki hastalarda ilaçsız (non-farmakolojik) yaklaşımları denemek uygun olur. Şiddetli HBS olgularında ilaçsız te­daviler yarar sağlamaz.

1. Yatmadan önce kol ve bacakları germe ve fizik akti-vite faydalı olabilir. Hafif veya orta derecede egzersiz belir­tileri hafifletir. Ağır egzersizler ise semptomları artırır.

2. Bacaklara masaj yapmak denenebilir.

3. Yatmadan önce ılık veya sıcak banyo yararlı olabilir.

4. Mental aktiviteyi artırma, video oyunları oynamak, kompütür programlama, resim, örgü-nakış yapma ve aktif tartışmalara katılma faydalı olabilir. Bunların etkisi kişiyi uyanık tutma yoluyladır.

5. Dondurma ve unlu gıdaları mümkünse yememe (ilaçların etkisini azaltabilir).

6. Sedanter hayattan (uzun süreli oturma, hareketsiz kalmaya dayalı yaşam) sakınmak. Seyahatleri sabah saat­lerine denk getirmek uygundur. Menstürasyon dönemle­rinde hareketsiz kalmaktan sakınmalıdır.

7. Cinsel ilişki ve orgazmın uyku sağlama açısından iyi geldiğine dair bireysel hikayeler mevcuttur.

8. EEG alfa aktivitesi eğitimi (alpha training), hasta eğitimle (telkin) kendi alfa aktivitesini, semptomlarını dü­zeltecek, şiddetlenmesini önleyecek frekans, amplitüd ve miktar yönünden ayarlamayı öğrenebilir. Kendine uygun alfa aktivitesine ulaşmayı içten isterse varabilir. Bu eğiti­min amacı, kişinin iç inhibisyonunu kendi gayretiyle geliş­tirmeyi öğrenmesidir. Yoga, meditasyon ve hipnozda da amaç aynıdır. İç inhibisyonu (kendi kontrol mekanizması­nı geliştirmek) o kişi için bir yetenektir. Zihinsel aktiviteyi artırarak uyanık halde kalmanın altında yatan ana fikir bu olup, uygun EEG alfa ritmini yakalamaktır. Kişi bu eğitimde işe yarayacak uyaranlara kendini bırakıp, yara­mayacak olanlara kapılarını kapatmasını öğrenir. Kronik ve şiddetli HBS olgularda bu yöntem etkili olmayabilir.

9. Bacaklara dışarıdan karşı pulsasyon uygulamak. En-henced External Counter Pulsation (EECP) tedavisi: Bu tedavi, koroner şikâyetleri olup, ameliyat edilemeyen kalp hastalarında, bacaklara kalçaları da içine alan bir manşon (tansiyon aleti manşona benzer) aracılığıyla kalp ritmiyle uyumlu pulsasyonların (basınç) uygulanmasıdır. Yaşlı ko­roner hastaları içinde tesadüfen HBS’si de olanlar bu tedaviden ortalama otuz bir gün sonra belirtilerinde düzelme göstermişlerdir. HBS’nin “damarsal tedavisi” adı da veri­len bu yöntemde iyi etki geç çıkmaktadır. Muhtemel etki mekanizmasının bacaklar yoluyla gönderilen pulsasyonların, bacak damarlarının kaslarına otonom sempatik sinir sistemi akışında HBS’deki muhtemel artmayı frenleme yo­luyla olması düşünülebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Bitkisel Çözüm-Sarı Hardal Tohumu İbrahim Saraçoğlu

Huzursuz bacak sendromu yorumları için tıklayın !

İlgili Makaleler

58 Yorum

 1. Arkadaşlar 20 Marttam beri 2 defa sülük tedavisi yaptırdım. %70 azaldı. Gittikçe bacaklardaki ağrılarım sönüyor. Paylaşmak istedim.

 2. 30 yıldır uyuyamıyordum şimdi tamamen geçti karbonhidratlı yiyeceklerde yemeyın veya az yıyınmesela pilav gibi şu anda rüyaları kesintisiz izliyorum SİYAH HARDAL TOHUMUNU ÇİĞNEMEDEN GÜNDE BİR ÇAY KAŞIĞI YUTUN 20 GÜNDE BELİRTİLERİNİ GÖSTERECEKTİR ASITLİ İÇECEKLERDEN KAÇİNİN

 3. RAHATLAYANA KADAR KULLANIN KULLANIMA ARA VERİN HAFİF YANMA BAŞLADIĞINDA DEVAM EDİN DERKEN SADECE YANDIĞI GÜN YUTUN YETERLİ GEÇTİĞİNDE YUTMANIZA GEREK YOK DEDİĞİM YİYECEKLERİ YEMEDİĞİNİZ MÜDDETÇE RAHATSINIZ BEN 20 GÜN KULLANDIM ONDANSONRA RAHATSIZLIĞI ANLADIĞIMDA DEVAM ETTİM GEÇTİĞİNDE BIRAKIYORSUN HARDAL TOHUMU İLE ARTIK ÖMÜR BOYU DOST OLACAKSIN TIPTA BUHASTALIĞIN ÇARESİ YOK GİTMEDİĞİM YER KALMADI BAZI DOKTOR MÜSVETTELERİ YORUM YAPIYOR İNANMAYIN BU TOHUMU AKTARLARDA BULABİLİRSİNİZ KG 25 TLAZAR ALIN
  200 GR GİBİ

 4. Arkadaşlar ben yaklaşık 10 yıl kadar hbs ağrısı çektim. Şükürler olsun şimdi iyiyim. Hemen bi kan tahlili yaptırın ve kanınızdaki FERRİTİN oranına baktırın 40 ın altında ise bu hastalıktan kurtulamazsınız. Bu değeri demir ilaçları ile yükseltmeye bakın belirgin biçimde rahatlama olacaktır inşallah. Hepimize geçmiş olsun.

 5. Lokman süresi 16; “Oğulcuğum, şu bir gerçek ki, yaptığın, bir hardal dânesi ağırlığında olsa, bir kayanın bağrına veya göklere, yahut yerin bağrına konsa, Allah onu yine de ortaya getirir. Çünkü Allah Latif’tir, lütfu sınırsızdır; Habîr’dir, her şeyden haberdardır.”

 6. Sülük ile vücuda virus girebilir. Aman sülük gii saçma işlere para harcamayın. Bu hastalığın tedavisi: dopaminerjik ilaçlrdır. hardal tohumundan fayda görenler hiç duymadım. Egzersiz , stress,sigara kafein , öneömli. ferritin üre demir seviyelerine bakılmalı. çoğu zaman kalıcı bir hastalıktır. EECP nin faydasını mutlaka görürsünüz. Alternatif şarlatanlarına gitmeyiniz. Modern tıptan vazgeçmeyiniz.

 7. sabak akşam bir çay kaşığı çörekotu çiğnedim… çok şükür şimdi rahatım…

 8. bu süreçte kullandğım tıbbı ilaçlar fayda vermedi bir kaç çeşit kullandığım bitki ilaçlarıyla şimdi hastalıktan kurtuldum kullanmak isteyenlere tavsiye edebilirim

 9. Yıllardır uğraşıyorum aklınıza gelebilecek her türlü tedaviyi yaptırdım hacamat akupunktur sülük Saracoğlu’nun hardal tohumu hiçbiri fayda etmedi çekeceksiniz başka çaresi yok

 10. Hipotiroidi hastasıyım ilacım dozu fazla gelirse de hbs hastalığı uyutmuyor.30 yaşındayım.ve yaklaşık 5 yıldır geceleri uyutmuyor.uykumdan uyandırıyor.ayagimin altında tarif edilemez bir yanma ve kipirdatma duygusu.ıslak bez koyuyorum biraz rahatlatıyor.Allah yardımcımız olsun başka dert vermesin ama galiba tedavisi yok.

 11. Allah’ü Teala şifasız hiç bir hastalık yaratmamıştır. Bizlere düşen şifayı arayıp bulmak, lütfen çaresi yoktur deyip umutsuz olmayalım. Ben de siyah hardal tohumu kullandım, ilk birkaç gün farkı hissettim ama sonra devam etti gibi. Tekrar deneyeceğim…

 12. Ayaklarinizi her gece tam yatmadan once neutrigina (mavi kapli) yada nivea nem ile kremleyin 15 günden sonra etkisini gosteriyor.

 13. ayak altinda baslayan ve bacaklarima kadar yayilan bu illeti doktorun vermis oldugu pe** diye bir ilacla hallediyorum ( siz, doktora danismadan kullanmayiniz) ictikten yarim saat yada 45 dakika sonra kesiyo oyle uyyabiliyorum artik agri korrkusuyla agrimadan daha almaya basliyorum her gece ayni saatte gorevli gibi vucudumda geziyo son gunlerde ara ara kollarimdada olmaya basladi ama ilaca ilk yarimla basladim bir hafta sonra birtaneye cikardim etkisini kaybetmis gozuksede cunku sanirim bagimlilik kazaniyo hastalik ilaca doktor artirabilirsin dedi ama ben inatla birtanede kaliyorum ve tabiki biraz sizlaniyoyorum uyyana kadar,arttirmak istemiyorum cunku her ilacin yanetkisi vardir biyeri iyi yaparkn ilerde baska bolgelerde hasar olusturabilir ve bugun siyah hardal tohumunu getirtdim bakalim daha ilk kasik da bisey olcagini dusunmuyorum bi sure kullandiktan sonra sonucunu bu dertden muzdarip kisilerle buradan paylasmaya calisicam insallah sifa bulurum ve bunuda paylasirim cok zor ve cok kotu bir hastalik gercekten Allah sifa versin hepinize ve tabiki banada!

 14. Arkadaslar bendede ayak yanması war nöroloji huzursuz bacak sendromu teshisi koydu ilaç kullanmak istemiyorum hardal tohumu etkili olurmu acaba??

 15. Şu an saat 04.30 ve ben bu illet yüzünden ayaktayım şu an. Cin gibi gözlerim kapanmıyor, uykumu da kaçırıyor bu şey. Hen0z bir doktora gitmedim ama ilaç tedavisine başlamayı düşünüyorum en kısa zamanda doktora gidip. Henüz 22 yaşındayım.. Gerçekten iğrenç birşey bu.

 16. Babam 30 senedir bu rahatsizlikla mucadele veriyor ve bu sürecin 20 senesini cok zor gecirdi gitmedigi dr kalmadi verilen ilaclarda etki etmedi.Son 10 senedir Travastal 50 Retard adli ilaci kullaniyor (doktorumuzun verdigi ilac) kulladigi surec boyunca rahatsizligini hic hissetmedi ama ilaci kullanmadiginda tekrar basliyor ihmal edilmeden kullanilmasi gerekiyor.ilac ismi vermekten cekindim ama cok zor bi hastalik belki faydasi olur sizlere ancak doktorunuza danismadan kesinlikle kullanmayin etkisi farkli olabilir

 17. Arkadsim fizik doktoruna git lyrica ilac yazir ne agri ne sizi nede uyku ilacina gerek kalir ayrica mutlukuk ve huzur veren bir ilac yazdiramazsan 100 liraya satiliyo eczanede 150 mg icinde 56 tane var onunla bununla ugrasmana gerek yok kesin cozum

 18. slm
  bende 30 yıldır hbs var..son 10 yıldır azdı mı azdı..bazen gündüz..illede akşam sinsi sinsi ben geliyom diyor.başlıyor ayak atmalarım..oturtmuyor yatırmıyor..yani bi yerin ağrır ilaç içersin geçer dimi…bu töbeeeeee.çıldırtıyor beni..
  ben daha böyle illet hastalık görmedim..
  butun tetkik lerim normal..gitmediğim yapmadığım ne doktor kaldı ne emar kaldı çekilmedik….masaj alatıyle bazen sızıyorum..bigün üstümde patlıcak cereyana kapılacam öyle geberecem..
  pexolamı ıçıyorum karahardal ıcıyorum..banamısın demiyor…
  artık varya geceleri spor yaıyprum..namazlarımı dönderiyorum..yatırmıyorki.uutmuyorki zıkımmm..belden ayaklarıma…bazen kollarıma..tikli bi kadın oldum çıktım..
  ALLAH HBS HASTALARINA YARDIM ETSİN..ACİL ŞİFALAR VERSİN….

 19. 6 senedir bende de aynı dert var Allah’ım dert verip de derman arayanlara yardım et şifa ver sen çok zor bi rahatsızlık bu nasıl geçer ne kadar sürede geçer ben peşini bıraktım artık :(

 20. Mutlaka gece lavaboya gidin.ben sıt üstü yatamıyorum çünkü daha çok azar.ramazanda kollarıma vuruyor muhtemelen susuz’luklada alakalı.3 hamileliğimde bile uyku görmedim o derece.uzanarak tv izlemeyi ve kitap okumayı özledim.siyah hardal tohumuna başlayacağım

 21. Ben ve annem yıllarca yaşadık bu sorunu.hamileliğimde iyice kötüleşmişti.tamamen farklı bir şikayetim için arkadaşım bir krem ve sprey tavsiye etti.kullandıktan sonra farkettimki hbs kremi kullandıktan on dakika sonra azalıyor ve yarım saat içinde tamamen geçiyor.o günden beri kullanıyoruz iki ürünüde.yani ben çözümü tamamen tesadüf olarak buldum :-)

 22. Mervebilgen Hbs için hangi kremler iyi geldi ve nasıl ne zamanlar kullandınız.bilgi verirseniz çok sevinirim

 23. Merhaba bendede yillardir var bu hastalik bacaklarimi gerdirmekten dizlerimi kitlatmaya basladim aartik. Yatakta yuz ustu yatinca agri geciyo bu sayede uyuyabiliyorum bunu kesfettim su an arabadayim ve bu dayanilmazzz.

 24. 10 sene ye yakındır bende çekiyorum bu rahatsızlığı.. pexola ve ramipex 0,25 ile bugüne kadar idare ettim..eğer akşam saat 22:00 sularında içmeyi unutursam gecelere kadar oturtuyor ve sersem gibi oluyorum..hardal torhumunu denedim 15 gün boyunca ben pek faydasını göremedim.Bir arkadaş sabah akşam bir adet maden suyu için demiş şimdi onu deniyorum 10 gündür içiyorum daha net bir rahatlama göremedim ama en az 1 ay içilecek demiş onu uyguluyorum şuan..Kendimce internetden her okuduğum şeyi tatbik etmeye çalıştım ama kalıcı bir rahatlık görmedim.Ancak umreye gittiğim 36 gün boyunca bir gün dahi yoklamadı şaşırdım kaldım.. ayrıca cinsel ilişki sonrası da geçtiğini fark ettim..bunlarda benim tecrübe ettiklerim.

 25. Hbsendromu icin ilan ismini verirmisin arastirayim .ben parkipex kullaniyorum

 26. Mervecim nedir o sprey ve kremin adi bide onu deneyelim. Delirmek uzereyim gecenin bu saatinde belki faydasi olur

 27. Merhabalar. Bende çocukluğumdan beri yaklaşık 25 yıldır çekiyorum bu illeti ve korkarım kalıtsal bir hastalık zira az da olsa kardeşlerimde akşamları ayak yanmasından şikayetçi, aynı zamanda 3 yaşındaki kızımda kışın en soğuk gecelerinde dahi ayaklarını hep yorganın dışında gezdiriyor. Akşam saat 22.00 civarı ayaklarımda yanma ile beraber hareket ettirme hissi kendini gösteriyor ve adeta ayaklarını nereye koyacağını şaşırıyorsun. 2011 yılında ayaklarımla beraber önce avuç içlerinde daha sonrada bütün vücudumda yanma başladı. Nöroloji doktoruna gidince demir eksikliğinden ve şekerden şüphelendi ama yapılan tahlillerde hiç bir sıkıntı çıkmadı. En son rahatsızlığımın HBS olduğunu ve nedeninin ırsi olabileceğini söyledi. 2012 yılından bu yana her gece saat 21.00-22.00 gibi iki doz parkiyn 0.250 mg ilaç kullanıyorum ve geceyi rahat geçiriyorum. Eğer ilacı geciktirirsem gecem adeta kabusa dönüyor. Bu ilaç parkinson hastalarının kullandığı bir ilaçmış. Bunun yanısıra belki ilginç gelebilir ama sigaranın da çok faydasını gördüm. Akşamları 2-3 dal sigara içince (veya ilaç içmeyi geciktirdiğim günlerde o ilk atakları atlatmak için bir tane içince) ayaklarımdaki yanma ve hareket ettirme hissinde bariz bir azalma oluyor.

 28. Mervebilgen hangi kremlerin iyi geldiğini yazarsaniz çok sevinirim. Yaklaşık dokuz yıldır uykusuzluk yaşıyorum. Hbs tanısı aldım. Herkese geçmiş olsun.

 29. Merhaba arkadaşlar bende 2 aydir uyuyamiyorum Romatoloji ortapedi fizik hepsine gittim hicbisey cikmadi doktor o derece agrinin olması imkansiz diyo adam inanmadi sonra arastirirken kendim buldum iyi bir doktor varmi gidipte fayda gören

 30. Ben bir iki yıldır duyduğum tedaviyi uyguluyorum nezaman başlasa hanımla cinsel ilişkiye giriyorum pat diye bitiyor geçmesse bidaha en iyi bu geldi hem acı gidiyor zevk geliyor :) bi deneyin derim organik.

 31. Şami küçük kullandığın bitki ilaçlarını yazabilirmisin. Herkese geçmiş olsun.

 32. Ebru hanım gittiğim bir doktor var ama buradan doktor adı vermek doğru olmayabilir. Size ulaşabileceğim bir mail adresi yazabilirsiniz size geri dönebilirim.

 33. selamlar.ben sonucu cok merak ediyorum.agrilariniz gectimi yada azaldimi.bendede ayni agrilar:((

 34. Lyrica 150 mg kullanıyorum. Fakat kesin çözüm olmadı. Yanına başka bir ilaç daha ekledi ama o ilaca daha başlamadım. Kullanmamak için hala direniyorum. Çünkü ferritinim 16 çıktı. Önce onu yükseltmek istiyorum. Fakat dayanabilecekmiyim bilemiyorum.

 35. bugün doktora gittim ve banada huzursuz bacak sendromu teşhisi konuldu parkyn 0.250 mg lik ilaç verdi icmelimiyim yoksa başka bir doktora daha gostereyimmi ne yapmalıyım

 36. bu hastaligin tedavisi kavundur arkadaslar sabah kahvaltida aksam yemeginde kavun tuketin bir haftada faydasini goreceksiniz

 37. Bu hastaligin sebebi magnezyum eksikligi. Inanmiyorsaniz tahlil yaptirdiginizda onu da ekletin. Ben iyilestim:)

 38. Bende şuan 5 aylık hamileyim ve bacaklarıma yatacağım zaman sanki kaşıntı yapan iğneler batıyor peşine hızla bi çekilme gibi birşey oluyor bacağımı canlattım an geçip bikaç saniye içinde tekrarlıyor uyku uyuyamıyorum çok kötüyüm bacak sendromumu acaba bacaklarımı sıcak suyla yıkayıp zeytin yağıyla ovuyorum azda olsa biraz geçiriyor nepıcam hamileyimde birşey yapamıyorum magnezyum alıyorum ve kan ilacı Allah şafi ismiyle hepimize şifa versin amin Allah yardımcımız olsun 😢

 39. Kucuk yaslardan beri cektigim icin illet birsey ama tecrubelerime dayanarak kesinlikle demir eksikliginden oldugunu dusunuyorum cunku yillardir bana ugramamaya baslamisti taki hamile kalinca tekrar geldi ve bende suan sadece demir eksikligi var ilac icemiyorum ve cekiyorum yine siddetli.irsi de birsey annemdede var ondanda gectigini dusunuyorum ama kesinlikle demir eksikligi arkadaslar

 40. Merhaba burada herkez bu hastalığı biliyor bende 5 sene kadardır çekiyorum. 3 senedir pexola 0.25mg kullanıyorum. Sadece geçiçi günlük rahatlama sağlıyor. Ama tedavi edici değil. Askerliğimi yapmadım bu konuda bu kadar rahatsızlık çekerken nasıl olucak bir tecrübesi yada bilgi olan var mı ? Herkeze acil şifalar.

 41. Bendede bir senedir var dün gece uyutmadı baldıra masaj yapıcam aöa ellerimde uyuşuk olunca kafayı yiyorum Allah yardım etsin hepimize

 42. arkadaşlar noroloji uzmanları parkinson ilaçları veriyor ben cok cektim ilaçlar da çok ağır geliyordu
  cok araştırdım ve sonuca vardım cok şükür .. kesinlikle DEMİR EKSİKLİĞİN den oluyor ..kandaki ferritin eksikliği– ferro duodenal kan ilacı gunde 2 defa aldım zaman sonra 1 tane ye indiriyorsunuz cok şükür bu dertten kurtuldum hayatım düzene girdi

 43. tabiki kişiye göre değişir o yüzden doktorunuza rica edin kan tahlili isteyin

 44. arkadaslar bende 8 aydir bu illeti cekiyorum su an restles hapi aksamlari 1 tane kullaniyorum inaninki kanserin tedawisi war ama bununkisi daha yok bende uyuyamiyorum hap iyi geliyo en azindan kesiyo ama bunu paylasmak istiyorum arkadaslar cünkü burda sorunlarimiz ayni sorun B12 igneside cok iyi geliyormus ben bu hafta yaptiracam hepimize gecmis olsun

 45. Merhaba Mervebilgen hanim lütfen kullandiginiz sprey ve kremin ismini verirmisiniz bende annem ve anne annem gibi bu hastaliktan rahatsizim. Teşekür ederim

 46. MRB bende yıllardır hbs hastasıyım,ilaçla 2 defa kaza yaptım feci yanetkilerinin hepsini yaşadım:( soda azdırıyor,hamilelik azdırıyor .tek tedavim soğuk duş ve hamilelerin kullandığı Mustela nın bacak gerginliği kramp için kullandığı krem .belki birinizin işine yarar …

 47. Ferritine baktırın.Sınırın altındaysa venofer serum yazdırın.Demir hapları işe yaramıyor

 48. Bende bu huzursuz bacak sendromu 20
  Seneden beri çekiyorum kulanMaritim
  İlaç kalmadı kullandığıne kiremit
  İsmini yazarsan allah rızası için

 49. 1 yıldır çekiyorum..çok şiddetli…her yolu denedim…sadece doktorun verdiği parkyn ilacı ağrıyı kesiyor..rahat uyuyorsunuz…1 mg lik parkyn ler 140 tl civarı….siyah hardal tohumu hiç bir işe yaramıyor..bence bu ilaç diğerlerinden daha etkili..geçmiş olsun.

 50. Arkadaşlar dr bana da aynı şeyi söyledi hbs var dedi ve ağrıkesici+antidepresan verdi. Ben dahiliyeye gidip kan değerlerime baktırdım, B12/ D vitamini eksik çıktı vitaminleri aldıktan sonra geçti. Kesimlikle kan değerlerinize baktırın

 51. Sim
  Geçen yılda yazmıştım. Yine yazıyorum..artık ben alıştım..ilerleyen saatlerde..AA bu saat oldu hala gelmedi dediğim anda..sinsi sinsi belimden olmalarından aşağı bacaklarıma bi ağrısını..anlatması çokken zorr
  Hbs denen bu illet bütün vücudumu sardı..keşke diyorum kanser olsaydım..tövbe yarabbim
  Ohhh diyorum..ilaç almayım gelmedi bu gün..sen işin diye.
  Bazen pexola nin dozajı ni arttırıyorum.
  Arkadaşlar bu hastalık işi bide.
  Bütün tahlilleri temiz..parkın. pexla.dan başka ilaç kullanmıyorum..
  Hbs tanısı tedavisi olmayan bi hastalık iş..kesinlikle irsi anneannemle bende ve kızımda da var..
  Allah hepimize dayanma gücü versin

Başa dön tuşu