Sağlık

İbrahim Saraçoğlu soğan kürü

Prof.dr İBRAHİM SARAÇOGLU ‘nun soğan kürü;

Kuru Soğan
Değerli okuyucu, kuru soğan üzerine olan ilk çalışmalarıma seksenli yılların ortalarında başlamıştım. Aynı zamanda sarımsak ve pırasayı da inceliyordum. Çünkü, üçü de aynı familyadandır.Topraktan henüz çıkmaya başlamış, bu üç bitkinin taze filizlerini kopartıp tadına baktığınızda damak tatları birbirinin aynıdır. Onları birbirlerinden ayırt etmek zordur. Ancak, bir-iki haftadan itibaren morfolojileri, kimyaları ve tatları giderek belirgin şekilde farklılaşır.

Her üçünde de antibakteriyel (antibiyotik) ve ağrı kesici (analjezik) özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Yetişkin dönemlerine gelindiğinde doğal antibiyotik güç, sarımsakta en fazladır. Soğanda bu güç orta derecede bulunurken, pırasada bu ölçü en minimum düzeyde kalır. Yetişkin soğanın ağrı kesici gücü ise maksimum düzeye çıkar. İleri tarihlerde sarımsak ve pırasanın içeriğinde saklı olan etkin özelliklerini ayrı başlıklar altında sizlere tanıtmaya çalışacağım. Çünkü, aynı aileye (familya) ait bu üç sebze yetişkin evrelerinde kür olarak uygulandıklarında birbirlerinden tamamen farklı hastalıklara karşı potansiyel bir güç oluşturabilmektedirler. Pırasa, böbrekte oluşan litogen yapıya karşı etkili olurken, sarımsak ise vücudun bazı bölgelerinde oluşan plaklara karşı etkin rol oynayabilmektedir. Bu kısa girişten sonra bugünkü, sebzemize tekrar geri dönelim.

Onu doğrarken göz yaşlarını tutmak ne mümkün… Gözlerden yaş gelmesine sebep olan yapısında kükürt bulunan propanthial-S-oksit maddesidir. Eğer, soğanı doğrarken göz yaşı dökmek istemiyorsanız, ağzınıza bir lokma ekmek alıp çiğneyerek doğrayınız.

Erkekler için
Yıllar önce kuru soğanı araştırırken prostatit’e (prostat içi iltihaplanma) bağlı ağrı çeken erkeklerin imdadına yetişebileceğini bulmuştum. Prostatit’e bağlı ağrı çeken bazı hastalar için uygun bir ağrı kesici bulmak da çok zordur. Bilinen hiçbir ağrı kesici onlara derman olmaz. Almanya’da “Medizin Forum-Prostatitis” sitesine yazı yazan bir prostatit hastası, prostatit’e bağlı sürekli ağrı çektiğini ve bu durumun kendisini intiharın eşiğine getirdiğini yazmıştı. Bu hastaya soğan kürünü uygulamasını önermiştim. Aradan birkaç gün geçtikten sonra nasıl teşekkür ettiğini halâ unutamam.

Kadınlar için
Zaman zaman geçmişte araştırdığım bir bitkiye tekrar tekrar geri döner, yeni elde ettiğim deneyimlerimin ışığında onu tekrar araştırmaya başlarım. Kuru soğanın rahim ve yumurtalıklar üzerinde nedenli etkili olabildiğini buldum. Onu, 2009 un bitkisi olarak tanıtmayı düşünüyordum ki, yaşlılığa bağlı eklem kireçlenmesini ortadan kaldırıcı bitkiyi buldum. Bu nedenle 2008 in son aylarında kuru soğanın bu potansiyel gücünü erken açıklamayı daha uygun buldum.

Kuru soğan, polykistik Over Sendromu (PCOS) yaşayan kadınların imdadına yetişen mükemmel bir destekleyici ve yardımcı tedavi imkânı sunmaktadır. Erken menopoza giren bayanların da imdadına yetişebilmektedir. Küçük ve orta çaplı miyomu olan bayanlar da kuru soğan küründen istifade edebilirler.

Polikistik over şikâyeti olanlar, büyük bir olasılıkla kürü uygulamaya başladıktan bir-iki gün sonra beyaz-sarı renkte bolca akıntı yaşamaya başlayabilirler. Uzun zamandan beri adet (regl) görmüyorlar ise, adet görmeye başlayabilmektedirler. Aynı şekilde menepoza yeni girmiş bayanlar da tekrar düzenli adet görmeye başlayabilmektedirler. Rahim duvarı incelmesi olan bayanların rahim duvarlarının kalınlaşmasında da etkilidir. O sanki, kadınların rahim ve yumurtalıkları için yaratılmış bir sebze…

Endometrioma (çikolata kisti), rahimin içini döşeyen zar tabakasının (endometrium) yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistik yapı oluşturmasına denir. Bu kistin içi, kahverengi kıvamlı sıvı ile doludur bu nedenle çikolata kisti de denir. Hastalar hekimlerine kısırlık, sancılı veya ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı görme veya fazla miktarda adet görme şikâyeti ile başvururlar. Başlangıç evresinde olan endometrioma tedavisinde de oldukça güçlü bir yardımcı tedavi imkânı sunar.

Kür: Polykistik over’e, erken menopoza ve miyomlara karşı
İki bardak klorsuz suyu (yaklaşık 250-300 ml) kaynatınız. Orta boy yemeklik kuru soğanın en dış açık kahverenkli ince kabuğunu soyduktan sonra dörde veya altıya bölüp kaynamakta olan suyun içerisine atınız. Ağzı kapalı olarak beş dakika kaynattıktan sonra ocaktan indirip ılımaya bırakınız. Ilıyınca, süzülür ve ılık olarak bir su bardağı öğle yemeğinden on dakika önce içilir. Aynı şekilde akşam yemeğinden önce tekrar taze olarak hazırlanıp on dakika önce içilir. Bu küre onbeş gün devam edilir ve kür sonlandırılır.

Dikkat: Kırmızı veya mor soğan amaca uygun değildir. Uygulanacak olan soğan kürünün taze hazırlanması ve ılık olarak içilmesi şarttır. Soğuk olarak veya beklemiş haşlama suyu içilmemelidir.

Not: Buradaki bilgilerin herhangi bir rahatsızlığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba arkadaslar oncelikle iyi gunler dilerim ben once allahin izni sonra sogan kürü ile hamile kaldim cok sukur su anda hamileyim internette okumustum ve kendi kendime soz vetmistim eger kalirsam yazacagim diye cok sukur oldu allahim isteyen tum musluman kardeslerime nasip etsin ibrahim hocamdan da allah razi olsun yaptim ve ikinci ayimda hamile kaldigimi ogrendim insaallah size de nasip olur allahim kimsenin kucagini boş birakmasin amin ?

 2. Müge hanım nezaman uyguladınız adet dönemindemi sonramı kaç gün birde sabah akşam mı içtiniz

 3. Müge hanım merhabalar ben Ekim ayında doktora gittim düzensizlik yüzünden 3ay duphaston kullandım ama bırakınca bugün itibariyle 45gündür adet göremiyorum tekrar doktora gittim polikistik var dedi 1 hafta oldu soğan kürüne başlayalı umarım bende sizin gibi saglıklı sonuclar alırım

 4. Bende hamile kalmak istiyorum 11 -12 gün kadar sogan suyu ictim adet düzensizliği var bakalım ileri günlerde ne olacak .

 5. Merhaba arkadaslar,

  Ben 2 yildir hamile kalmak icin cok ugrastim ama olmadi. Dr. Ibrahim saracoglu nun sogan kurunu uyguladim. Bir ay sonra 1 ay boyunca gunde iki kere testere disli aslan pencesi kaynatarak ictim. Youtube dan saracoglunun vidyolarini izleyebilirsiniz.

  7 haftalik hamileyim… Allah isteyenlere versin insallah.

 6. Bende bir senelik evliyim hanımlar adet düzensizlği var bu soğan kürünü deneyeceğim adet olmayı bekliyorumki düzenli bir şekilde içebileyim inş cocuk düşünüyorum rabbim verirse encokta bunun için soğan kürünü uygulamak istiyorum

 7. merhaba aslanpençesini nasıl uyguladınız sogan kurundrn bır ay sonramı

 8. Merhaba arkadaslar bende endometriosis var ve 2 kere rahim tumor ameliyati oldum. Cocuk sahibi olmayi cok istiyorum sogan kurune 5 gun once basladim insallah bende hamile kalabilirim Allah yardim etsin.

 9. Selam hanımlar. Bende de 5.5cm boyutunda miyom var. Fakat tek şansım rahmin içinde olmamasıymış. Rahim duvarında dış taraftaymış. 2aydır hamile kalmaya çalışıyorum. Ameliyat olmalık aşamaya gelmeden gebe kalmam gerek. Miyomlar hızla büyürmüş malesef. Yaş da 32ye geldi geçiyor bile. Doktorum 3ay içinde hamile kalmaya çalış dedi. Hemen soğna kürüne başladım. Yarın itibariyle incir kürüne de başlıyorum. Eğer hamile kalabilirsem burada sizlerle paylaşacağım. Allah isteyen herkese nasip etsin. Umarım güzel haberler verip benim durumumda olanlara umut olabilirim🙏🏻

 10. Merhaba demet hanım sonucunuz ne oldu hamilemisinz bende de aynı sorun var.

 11. Be de ilaç kullanmadan regli olamıyorum soğan kürüne yeni başladım inşallah sonuç alırım düzene girer

 12. İbrahim Saraçoğlu hocamdan ve asistanı Hediye hanımdan Allah razı olsun bana önerdikleri kürler sayessinde 12 yıllık özlem bitti hocamın kürleriyle hamile kaldım 35 yaşında erken menepoz teşhisi konulmasına doktorların umut vermemesine rağmen oldu rabbim çok büyük onlarda bana vesile oldu çok teşekkür ediyorum Saraçoğlu hocama ve Hediye hanım ve tüm çalışanlarına

Başa dön tuşu
Kapalı