Sağlık

Kadınlarda akıntının nedeni ne?

Bazen kadınlarda akıntı sorunu ciddi boyutlarda olabiliyor..
Kadınlarda vajinal akıntı olması anormal bir durum değildir ve bir hastalık olarak tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Bununla birlikte bu akıntının renksiz veya beyaz olduğu ve belirgin bir koku içermediği durumlar için geçerlidir. Bunun dışında farklı görünen akıntı büyük ihtimalle tıbbi bir sağlık durumunun belirtisidir. Bazen akıntı sorunu ciddi boyutlarda olmayabilir; bununla birlikte bazı kadınlarda renkli ve kokulu akıntılar ciddi sağlık sorunlarının habercisidir. Anormal bir akıntı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken bir doktora görünerek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmektedir.

AKINTI RENGİ TAKİP EDİLMELİ

Vajinal akıntının renk değiştirerek sarı, yeşil veya kanlı olması vücudunuzda bu değişikliği tetikleyen bir şeyler olduğunu göstermektedir. Bu her zaman iyi ve nötr bir değişiklik olmayabilir; bu nedenle bu renkli akıntılara neden olan etmenlerin araştırılması sizin için faydalı olacaktır. Sarı akıntı ciddi tıbbi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Akıntının nedenine bağlı olarak tedavi seçenekleri de değişiklik gösterebilir. Bazı zamanlarda vajinal akıntı stres, vücuttaki toksinler ve sağlıksız yaşam şekline bağlı olarak anormal olabilir. Bu gibi durumlarda kendinizi şanslı olarak görebilirsiniz; çünkü stresi yaşamınızdan çıkardığınızda ve sağlıklı bir yaşam tarzını yakaladığınızda vajinal akıntı problemi kendiliğinden çözüme kavuşacaktır. Bununla birlikte çoğu vakada sarı vajinal akıntı belirli ölçüde tedavi gerektirir. Doktorunuz gözlemlendiğiniz belirtilere bağlı olarak akıntının nedenini saptayacaktır ve sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyecektir.

Vajinal Akıntı İçin Soğan Suyu tarifi için tıklayın !

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARA DİKKAT

Sarı vajinal akıntının en yaygın nedenlerinden birisi de cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar güvenli seks yaşamı olmayan kadınları etkileyebilir. Klamidya, bel soğukluğu, vulvovajinit ve servisit güvenli seks yaşamı olmayan kişilerde görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bazılarıdır. Cinsel yolla bulaşan bu sağlık sorunları kadınlarda sarı vajinal akıntılara neden olabilir. Oldukça nadir durumlarda vajinal kanser de sarı vajinal akıntının nedenleri arasında olabilir. Cervisit rahim ağzının iltihaplanmasına verilen addır. Servisit problemi bulunan kadınlarda sarı vajinal akıntının yanı sıra anormal kanamalar, doğurganlık problemleri ve ağrı da gözlemlenebilir. Vulvovajinit de iltihaplı cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kadınlar da vulva ve vajina bölgesini etkiler. Vulvovajinit sarı akıntıya veya kahverengi akıntıya neden olabilir. Diğer belirtileri arasında vajinada kuruluk, idrar ve cinsel ilişki esnasında ağrı yer alır.

Klamidya bakteriyal bir enfeksiyondur ve cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Klamidya sarı vajinal akıntının yanı sıra anal akıntı ve göz beyazında sarılaşma gibi nedenlere de yol açar. Bel soğukluğu da cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Bel soğukluğu sarı akıntının yanı sıra hastalarda ağız lezyonlarına, yanma hissine ve pelvik bölgesi ağrısına da neden olur. Bununla birlikte bu gibi belirtiler ile karşı karşıya kalındığında bir doktora gidilerek doğru teşhisin konuşması en etkili ve doğru yöntemdir. Birçok durumda kadınlar da bu rahatsızlıkların iyileştirilmesi için antibiyotik tedavisi gerekir. Diğer bazı durumlar için ise doğal tedavi yöntemleri işe yarayabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. POLEN ÇAYI
  PROSTAT ÇAYI
  Akıntı:
  Vajina akıntı birçok kadını etkiler ve rahatsız eder. Vajina normalde sürekli az miktarda ıslak sıvı salgılar. Miktarı genelde cinsel uyarılma ve adet döngüsüne göre etkilenir. Miktarı kadından kadına göre de değişir. Eğer biz daha ağır ve bir soruşturulması gerektiğini ağır olduğunu düşünüyorum o kişiye özel olması gerektiğini düşünüyorum.
  Akıntılar anormal oldukları zaman:
  – çok rahatsız ediyorsa
  – çok garip kokuyorsa
  – akıntı vajinada ağrıyla beraber oluyorsa
  – çok fazla miktarda oluyorsa
  Akıntıların genel nedenleri: Çoğu akıntı sebepleri vajinada oluşan mikroplar yüzünden oluşur. Çok sayıda mikroorganizmalar vajinamızda bilinmeden yaşayabiliyor. Bu doğal mikroorganizmalar bazen laktik asitleri yaratabiliyor. Bu laktik asit vajinanın içindeki PH balansını azaltıyor. Bundan dolayı daha fazla zararlı olan mikroplar vajinada büyüyor. Bu farklı akıntıları yaratır.

  • Miyom:

  Miyomlar rahim kas dokusu içinde oluşur ve büyür. Doğurgan çağındaki kadınların% 20-50 arasında miyomlar var. Pek çok kadın herhangi bir sorunla karşılaşmadan miyomları taşıyabilir ama genellikle miyom belirtileri tedavi gerektirecek kadar ağır olabilir. Miyomlar çok küçük de olabilir, bazıları ise kavun boyutuna kadar büyüyebilir. Miyomlar teker teker yerleşebilir ya da bir küme şeklinde bir yere toplanabilir.

  Miyomun ortak belirtileri nelerdir?

  -Çok ağır ve uzun süreli adet dönemleri
  -Bacak arkası ağrıları
  -Pelvik ağrı veya basınç
  -Cinsel ilişki sırasında ağrı
  -Mesane üzerindeki basıncın onu boşaltamama haline gelmesi
  -Kabızlığa neden olabilecek barsak üzerinde basınç veya şişkinlik
  – Kilo alma veya gebelik olarak yanlış algılamaya kadar şişmesi.

  Rahim Kanseri:
  Rahim bu kadının karın bölgesindeki armut şeklindeki organı. Genellikle kadın hamileyken çocuğunun içinde büyüdüğü yere rahim denir. Rahmin satarı endometrium ya da endometrium tabakası adlandırılır. Adet süresi geliştikçe endometrium çok kalın ve kan hücreleriyle dolu olur. Eğer yumurta döllenmişse gerekli besini alır ve çocuğa dönüşmeye başlar. Eğer hamile değilseniz kalınlaşmış endometrium tabakası yine adet dönemini başlatır. Rahim kanseri ise rahmin içindeki duvarların üzerinde gelişir. Bu genellikle anormal ve kontrolsüz hücre büyümeleri için olur. Bu büyümeler kanserli ya da kansersiz olur. Kanserli hücreler rahmin içinde büyüyüp sonra vücudun diğer bölgelerine kan akımıyla geçebilir. Eğer bu hücreler başka bilgelerde gelişirse yeni tümörler oluşur. Kanserin bu şeklinde gelişmesi metastaz diye adlandırılır. Rahim kanseri belirtileri erken çağında tespit edilebilir ve tedavisi daha efektif olabilir.
  Rahim Kanseri çeşitleri:
  – Endometrial kanser, rahmin duvarlarında endometrial tabakalarda oluşan kanser.
  – Rahim sarkomu, genelde rahmin duvarlarının kaslarında gelişir, çok nadir bir çeşit ve tedavisi de zordur.
  Rahim Kanseri Belirtileri:
  – Menopozdan sonra kanama
  – Periyodik kanamalar
  – Sıra dışı ağır vajinal kanama
  – Vajinal akıntı
  – Karın bölgesinde, sırtta ve ayakların arka kısmında ağrı
  – Kilo ve iştah kaybı
  – Barsak bölgesinde ağrı
  – Seks sırasında ağrılar

  Vajinanın mantar hastalığı:
  Küçük vajinal akıntı normaldir. Ama bazı kadınları bu olay daha fazla etkiler. Adet döneminde bu akıntılar değişebilir. Ovulasyon zamanında akıntı biraz daha fazladır. Akıntının yoğunluğu bir günde 5 ml ‘den aşmıyor. Aşırı akıntı kaşıntışı bir his de yaratabilir. Bu genellikle vajinadaki bakteria,mikrop, parazitler,mantar ve virüsler dolaysıyla olur.
  Vajinanın mantar hastalığının genel nedenleri:
  – Vajina florasının balansını kaybermesi
  – Mantar
  – Trikomonas
  – Klamidya
  – Vajinadaki yabancı maddeler

Başa dön tuşu