Reklam
Sağlık

Karahindiba Çayı Kanseri Yendi

Kanada’nın Windsor kentinde biliminsanları, halk arasında karahindiba olarak bilinen bitkinin çayı ile kronik miyelomonositik kan kanseri hastasını iyileştirmeyi başardılar.

Kanser hastaları için umut verici çalışma, Windsor Üniversitesi Onkoloji Servisi bilimadamları ve Windsor Bölgesel Kanser Merkezi ekiplerince ortaklaşa yürütülüyor. Konuyla ilgili bilgi veren Dr. Caroline Hamm, karahindiba kökü ekstresinin eşsiz bir bitki olduğunu belirterek, bununla tedavisinden umut kesilerek evine gönderilen 72 yaşındaki bir hastanın iyileştiğini anlattı. John DiCarlio isimli hastanın, 3 yıl süren yoğun lösemi tedavisinin ardından, yapılacak birşey kalmadığı için, kalan ömrünü ailesi ile birlikte geçirmesi için evine gönderildiğini belirten Dr. Caroline Hamm, laboratuvarda hazırlanan karahindiba ekstresini, John;un evine götürüp çay olarak hazırladık. Kendisine de nasıl hazırlayacağını öğreterek, bittikçe yenilerini verdik. 4 ay sonra kanser değerlerinde iyileşme saptadık. Aradan geçen 3 yılın ardından John, tamamen iyileşti” dedi.

Karahindiba kökü çayının, herkeste aynı etkiyi göstermediğine dikkati çeken Dr. Hamm, her hastanın ihtiyacı olan dozun belirlenmesinin önemli olduğunu ve buna yoğunlaştıklarını ifade etti. Doktor tedavisi ve kontrolü altında olan, kemoterapi ya da düzenli ilaç kullanan kanser hastalarının, doktorlarına danışmadan bu çayı kullanmamalarını isteyen Dr. Caroline Hamm, bilim heyetinin Kanada Sağlık Bakanlığına ekstre ile ilgili yasal müracaatları yaptığını, bunun kabul edilmesi halinde klinik çalışmaların en az 21 hasta üzerinde başlayacağını söyledi. Caroline Hamm, 6 ila 8 ay sürecek olan birinci aşamanın ardından, karahindiba kökü çayının hangi kanser türlerine ne oranda iyi geldiğinin belirleneceğini anlattı.

Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bitkinin yapraklarının besin dolu olduğu söyleniyor. Mineral ve vitaminler ile kalsiyum ve demir yüklüdür. Karahindiba bitkisinin yaprakları bulunan ana madde germacranolide ve eudesmanolide dir.

Karahindiba çayı kullanım yeleri

– Kurdeşen (üretiker)
– Kolestrol
– İştah Açıcı
– Soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre içeren solunum durumlarının tedavi edilmesi için
– Safra kesesi ve karaciğer dostudur. İdrar Söktürücü
– Romatizma, sarılık, hepatit ve kulak çınlaması

Mide İçin

Hazımsızlık, kabızlık ve gaz çıkartmada karahindibağı çayı mide hastalıklarını azalttığı bilinmektedir. Hafif müshil olarak hareket etmektedir. İnsanların iştahı uyarmak için söylenir. Araştırmalarda bir probiyotikdir, o da bu sistem içinde iyi bakterilerin çalışmasını artırır.

Karaciğer fonksiyonları

Karahindiba yapraklarından yapılan çay, klinik olarak karaciğere iyi geldiği görülmüştür. Bu ve karaciğerin genel işleyişi yararlı olduğu safra üretimini hızlandırarak yardımcı olduğu anlamına gelecektir.

İdrar Söktürücü

Karahindiba o, idrar üretimini artıracağı idrar artışı üretim nedeniyle vücuttan kaybolan elektrolitler yerine yardımcı olacak demektir etkili bir idrar söktürücü, olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı