Sağlık

Kısırlık Tedavisinde Hastaya Yaklaşım

Kısırlık tedavisi sürecinin başlangıcında iyi iletişim kurmak işin püf noktalarından biridir.

Çünkü üreme tıbbında (yumurtlama tedavisi.aşılama,tüpbebek,mikroenjeksiyon vs.)mucize çözümler yok.Gelecekte de olmayacaktır. Üreme tıbbı doğal seleksiyona karşı verilen bir mücadeledir. İnsan doğası sürekli üremeye yönelik dizayn edilmemiştir.

Çiftler tedavi sürecinin başlangıcında önce bu gerçeği anlamalı ve anlamanında ötesinde içlerine sindirebilmelidir.Tedavi sürecini yönetecek ekip ise öncelikle çifti bu konuda detaylı olarak bilgilendirmelidir.

Çiftlerin eğitim düzeyi ne olursa olsun tedavi sürecinin başlangıcında kendi durumları anlayabilecek şekilde kendilerine izah edilmelidir.Sorunlarının ne olduğu,planlanan tedavi ile neyin amaçlandığını,şanslarının ne olabileceği,tedavi sürecinin daha sonraki basamaklarının neler olabileceği iyice izah edilmelidir.

Bundan sonrasını yönetmek ve kavramak çok daha kolay olacaktır.
Bugün ki koşullarda şansı en yüksek olan çift %50-60 oranında ilk denemede gebelik şansına sahiptir.
Bu aslında şansı en yüksek çift bile, ilk denemede en az %40-50 olasılıkla gebe kalamayacak demektir.(özellikle ,ileri yaş ve embriyo kalitesindeki düşüş bu şansı daha da aşağıya çekmektedir.)

Gebelik olursa da yaklaşık % 15 civarında erken dönem gebelik kaybı olabilir.
Önce bu gerçek iyi anlaşılmalıdır.Bu gerçekle başlangıçta yüzleşmek olası olumsuz sonuçlar durumunda daha az hayal kırıklığı olacak ve gereksiz bir umutsuzluk duygusunu ortadan kaldıracaktır.

Tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla ve sizinle ilgilenen ekiple detaylı konuşmaktan çekinmeyin.

Saygılarımla,

Op.Dr.  Gökhan  Çıragil 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

gokhanciragil.com
Ankada Tüp Bebek Merkezi Facebook

İlgili yazıları ;
Tüp bebek’de Başarıyı Arttırabilecek Yeni Yaklaşımlar

Kısırlık Tedavisinde Hastaya Yaklaşım
Ankada Tüp bebek Merkezi Ekibi
Ankada Tüp bebek Merkezi
Ankada Tüp bebek Merkezi Ekibi

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. beni tedavi etmişti doktor bey. 34 yaşında bir erkeğim ve kısırlık problemi yaşıyordum sonra allaha şükür iyileştim sayesinde. ardından 2 çocuk bir kız bir oğlan babası oldum daha ne diyebilirim ki

  2. Tamer Bey,
    Sorması ayıp ne gibi bir sorununuz vardı, bizimde eşimle çocugumuz olmuyor da sorunun kocamdan kaynaklandığını düşünüyorum ama kendisine birşey söyleyemiyor. Acaba bu doktor beye beraber gitsek mi eşimle, bize de yardımcı olabilir mi kendisi?

  3. Benim azospermi sorunum vardı Gülden Hanım. sağlık bu sonuçta utanacak birşey yok ki doktorlar bunun size bize göre çok daha farkındalar. Eşinizin problemini bilmiyorum ama Gökhan hocamın size yardımcı olabileceğini düşünüyorum kendisi alanında uzman. Beaber gidiniz bence de belki de sorun sizdedir kim bilebilir, bir uzman tedavisi şart

Başa dön tuşu