Sağlık

Menopozla doğal yolla başa çıkma

Bitkisel ilaçlar ve doğru beslenme ile menopozun istenmeyen yan etkilerini azaltmak mümkün.

Menopozun yan etkilerini azaltmak için kullanılan hormon tedavilerinin kalp hastalıkları, felç ve kanser riskini arttırdığı kanıtlandıktan sonra, pek çok kadın çareyi doğal terapilerde aramaya başladı.

Bitkisel ilaçlar ve doğru beslenme ile menopozun istenmeyen yan etkilerini azaltmak mümkün.

Menopozun etkileri

Ateş basması menopozda en sık görülen belirtilerden biri. Fiziksel olarak rahatsızlığa ve uyku bozukluklarına neden olabiliyor.

Hormon değişiklikleri nedeniyle oluşan hafıza bozuklukları, konsantrasyon güçlükleri

Kalp çarpıntıları sıklıkla görülen diğer bir belirti

Vajinal kuruluk. İdrar yolları iltihaplarına ve cinsel problemlere yol açabiliyor.

Huysuzluk, kaygı bozuklukları ve depresyon

Doğru beslenme ilk ilacınız olmalı.
Doğru besinler, menopozun yan etkilerini azaltabilir hatta önleyebilir bile. İşte yapmanız gerekenler.

Günlük olarak lifli besin tüketiminizi artırın. Bol bol taze sebze ve meyve tüketin. Keten tohumunu günlük beslenmenize ekleyin.

Kaliteli ve sağlıklı yağları tercih edin. Yemeklerinizi zeytin yağı, ceviz yağı ya da hindistan cevizi yağı ile pişirmeye özen gösterin ve mutlaka balık yağı (omega 3) kullanın.

Kanşekerinizi dengede tutmaya çalışın. Bunun için her öğün protein içeren besinler yiyin. Basit şeker ve karbonhidrat tüketiminizi azaltın.

Mercimek, nohut ve soya fasulyesi gibi besinlere günlük diyetinizde yer verin.

Menopozda kullanılan faydalı bitkiler.
Bu bitkisel ilaçlar, hormon seviyelerini dengeleyip, sinir sistemini olumlu etkileyerek menopozun istenmeyen etkilerini en aza indirmeye yıllardır yardımcı oluyor.

Şerbetçiotu (Hops): Bira yapımında kullanılan bitkilerden bir olan şerbetçiotu, ateş basmalarını azaltıp, uyku düzenini olumlu olarak etkiliyor.

Çarkıfelek: Kaygıyı azaltıp, uyumaya yardımcı olan en iyi bitkisel ilaçlardan biri.

Karayılan otu: Avrupada menopoz için kullanılan en favori bitkilerden biri olan karayılan otu ateş basması ve gece terlemelerinde en etkili bitki olarak biliniyor.

Aslan kulağı: Hormonal değişikliklerden kaynaklanan huysuzluk ve kaygı problemleri için kullanılan en etkili bitkilerden biri.

Kızılcık (cranberry): Menopoz sırasında sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada kullanılan, çok etkili bir meyve.

Menopoz hakkında herşey için tıklayın !!!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu