Sağlık

Nezleye ışık tedavisi

Işık tedavisi, yani rhinolightın özel dalga boylarında, yüksek yoğunluklu ışık (Ultra Viole ışık yelpazesinin güvenli kısmı) içerdiğini ve hem mevsimsel hem de tüm yıl süren alerjik nezle tedavisinde kullanılabileceğini dile getiren Doç. Dr. Alkan, ‘Rhinolight, burunda kaşıntı, akıntı, tıkanma, hapşırık gibi her türlü şikayeti azaltan ve yok eden, etkinliği dünya çapında bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir sistemdir ve alerjik vakalarında etkilidir” dedi.

Yöntemin, 14 yaşın üzerinde alerjik nezlesi olan bütün hastalarda kullanılabileceğini belirten Dr. Alkan, “Sadece hekim kontrolünde güvenle kullanılan rhinolight tedavisi birbirini takip eden 2 hafta içinde uygulanan 4-8 seansta gerçekleştirilir. Uygulama süresi oldukça kısa ve her bir burun deliği için 2-3 dakikadır. Rhinolight uygulanan bölgelerin yüzeyinde ne ısı ne de acı hissedilir. Özel mekanizması sayesinde, dokulara hiçbir şekilde zarar vermez. Bu nedenle alerjik nezlesi olan hastalarda uzun dönemli tedavide dahi güvenle kullanılabilir. Alerji semptomlarının görüldüğü durumlarda rhinolight tedavisine mümkün olduğunca erken başlamak gerekir. 1-2 seans sonrasında bile iyileşmeler gözlenebilir ancak kesin yanıt için mutlaka tedavi sonuna kadar beklenmelidir” diye konuştu.

TEDAVİ KİMLERE UYGULANIR?
KBB Uzmanı ve Baş-Boyun Cerrahı Doç. Dr. Seyhan Alkan, yöntemin uygulanabileceği hasta profilini ise şöyle aktardı:
• Alerjik nezle ile ilgili şikayetler burun spreyleri ve ağızdan alınan alerji ilaçları ile kontrol edilemiyorsa,
• Standart tedaviler şikayetleri azaltmıyorsa,
• Standart tedavilerde kullanılan ilaçlar, başka hastalıklar için kullanılan ilaçlarla etkileşim yapıyor ve hasta yan etkilere maruz kalıyorsa,
• Hasta uzun dönem ilaç kullanmaktan bıktıysa,
• Hamilelik varsa.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Başa dön tuşu
Kapalı