Sağlık

Bu öneriler tansiyon hastaları için!

Tansiyon hastaları dikkat bu yazımızı sizi yakından ilgilendiriyor. Tansiyon hakkında bilmedikleriniz yazımızda..

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon kan damarlarındaki basıncın normalden fazla olmasıdır. Günümüzde hipertansiyonun görülme yaşı gittikçe düşüyor. Bu oranlara bakacak olursak hipertansiyonun görülme sıklığı 18 yaş ve üstünde %30-35 değerindedir.  Yaş ilerledikçe sıklığı da artmaktadır.

Hipertansiyon bu özellikteki kişilerde daha fazla risk taşıyor:

-Yaşa bağlı

-Aşırı kilolu olmak

-Diyabet

-Fazla tuzlu beslenme

-Düzenli egzersiz yapmama

-Alkol ve sigara kullanımı

-Aşırı stres

Bunların dışında rol oynaya iki durum daha vardır bunlar ise: cinsiyet ve kalıtımdır.

50 yaş altındaki erkeklerde hipertansiyon görülme sıklığı yüksektir. 50-55 yaş kadın ve erkeklerde aynı oranda gitmekte fakat 55 yaş üstünde erkeğe göre kadında görülme sıklığı daha fazladır.

Yüksek tansiyon sadece yukarıda belirtilen özelliktekilerde bulunmuyor. Bazı hastalıklara bağlı olarak ta yüksek tansiyon hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Ailede hipertansiyon hastası olan bir bireyde hipertansiyon görülme sıklığı %60’tır. Bunların dışında hipertansiyon aşağıdaki hastalıklara bağlı olarak ta ortaya çıkmaktadır:

-Böbrek rahatsızlığı olanlar

-Böbrek üstü bezinde oluşan hastalıklar

-Aortta oluşan darlıklar

-Tiroid bezinde yavaş ve hızlı çalışmaya bağlı olan rahatsızlıklar

yuksek-tansiyon-1

HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ

Hipertansiyonunuzun çok yükselmesi halinde görülen belirtiler arasında:

Baş dönmesi

Baş ağrısı

Kalp ağrısı

Kulak çınlaması

Nefes darlığı

Çift veya bulanık görme

Burun kanamaları ve

Düzensiz kalp atışları sayılabilir. Yüksek tansiyon normalde herhangi bir belirti vermediğinden, düzenli olarak tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz önemlidir. Yüksek tansiyon vücudunuza siz farkına varmadan zarar verebilir.

HİPERTANSİYON TEDAVİSİ

Hipertansiyon hastaları tedavi sürecinde kilolu ise mutlaka kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. Vücut ağırlığını dengelemek için düzenli egzersiz yapmaları gerekmektedir. Tuz tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır.

Alkol tüketimiz minimum seviyede olmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidirler ve hazır gıdalardan uzak durmalıdırlar. Hazır gıdalarda tuz tüketimi fazla olduğu için hipertansiyon hastalarını olumsuz etkilemektedirler.

BUNLARDAN UZAK DURUN

Tuzlu ve şekerli besinler, çay ve kahve, kolalı içecekler, tereyağ çeşitleri ve alkol yüksek tansiyonu çıkaran gıdalardır. Tansiyon hastaları bu tür gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı