Reklam
Sağlık

Rahim Kanseri Erken Belirtisi

Rahim Kanseri Erken Belirtisi Ölüm oranı çok yüksek olmasına rağmen erken teşhisi %95 yaşam şansı sağlar. Rahim kanseri sessiz katil olarak bilinir çünkü diğer kanserlerin aksine bunun belirtileri hastalık zaten ilerlemişken ve tedavisi çok zorken ortaya çıkabilir. Bu kanser kadınlar arasında en yaygın ikinci kanser türüdür ve ölüm oranları yüksektir çünkü bir çok durumda teşhisi geç olur.

Yakın yıllarda uzmanlara göre, rahim kanseri olan kadınların sadece 50%’si teşhis sonrası 5 yıllık sürede yaşıyor.  Bunun sebebi bir çok durumda hastalık ilerlemişken keşfediliyor olması. Ancak, uzmanlar erken teşhisin hastaların %95’ini kurtardığını söylüyor.

Rahim kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ama 50 yaş üstü kadınlarda risk fazladır, 65 yaş üstünde daha da fazladır. Olası rahim kanserinin erken teşhisi için belirtilerini bilmenizde yarar var.

Rahim Kanseri Erken Belirtisi

Rahim Kanseri Erken Belirtisi
Rahim Kanseri Erken Belirtisi

Aşağıdaki belirtiler rahim kanserine bağlıdır ve başka hastalıkların belirtisi de olabilirler. Bunları erken teşhis edebilmek ve tedavi edebilmek için akılda tutmak da fayda var. 

 • Karında şişlik: Bu bir çok hastalığın belirtileri arasında olsa da karnın şişmesi ve karın bölgesindeki bu şişliğin artıyor olması bir belirti olabilir. Eğer bu problemi yaşarsanız doktorunuza başvurun.
 • Sindirim problemleri: karın şişkinliğinin yanı sıra hazımsızlık, kabızlık, karın bölgesinde kramplar ve rahatsızlık veya tuvalet rutininizde değişikler gibi diğer sorunlar ayrıca belirtiler olabilir.
 • Pelvis ağrısı: pelvis ağrısı bu hastalığın önemli bir belirtisi olabilir. Eğer bu çok sıksa ve bir açıklaması yoksa ağrı kesicilerle üstünü örtmek yerine bir doktora başvurmakta fayda var.
 • Sırt ağrısı: aşağı sırt bölgenizde açıklanamayan bir ağrı yaşıyorsanız, bu hastalığın bir başka belirtisi olabilir.
 • Sık ve kontrolsüz idrar: eğer birdenbire sürekli idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız ve neredeyse kontrol edemiyorsanız, sorunlu bir durum olabilir. Genelde kısa aralıklarla ve sık idrara çıkma durumu idrar sırasında acı veya yanmaya da yol açıyorsa bu durum pelvisin taban kaslarının zayfılığını veya idrar yolu iltihabının göstergesi olabilir. Ancak, doktorunuza başvurmakta fayda var, çünkü bunlar rahim kanserinin göstergesi olabilir.
 • Açıklanamayan kilo kaybı veya alımı: bazı kadınlar açıklanamayan kilo kaybından şikayet ederler. Bu normal bir durum değildir ve vücutla ilgili bir soruna işaret edebilir. Aynı şey kilo alımıyla da alakalıdır. Genelde iştah kaybı veya sürekli tokluk hissi yaşayabilirsiniz.
 • Yorgunluk: insanlar hastalıklar süresince yorgunluk ve hatta stres yaşayabilir. Ancak bu durum rahim kanseri sırasında yaygındır. Sürekli yorgun, enerjisiz veya zayıf hissediyorsanız bu durum bir şeylerin doğru gitmediğine işaret eder.
 • Cinsel ilişki sırasında acı: cinsel ilişkiden zevk almak yerine acı duyuyorsanız,doktorunuza başvurun çünkü bu rahim kanserinin göstergesi olabilir. 

Akılda tutulması gereken diğer belirtiler

 • Menopoz sonrası kadınlarda kanama.
 • Baş dönmesi veya kusma.
 • Kansızlık.
 • Sürekli karın ağrısı.

Rahim kanserinin teşhisi

rahim_kanseri

Rahim kanserinin teşhisi zordur çünkü belirtiler kanserin erken safhalarında ortaya çıkmaz. Ancak, eğer yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza görünün. Ultrason, tomografi (CT), MRI veya CA-125 kan testi yaptırarak teşhis edilebilir.

Kaynak: sagligabiradim.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı