Reklam
Sağlık

Ses kısıklığı çözümü suya üfleme

Ses felci geçiren, ses kısıklığı yaşayan ve ses tonundan memnun olmayan kişiler suya üfleme tekniği cihazı ile yapılan terapiyle, istediklere sese kavuşabiliyor

Ses kısıklığı çözümü suya üfleme

Suya üfleme tekniğinin çok uzun yıllardır özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılan bir yöntem olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Murat Koç “Bu cihazlar sayesinde suya üfleme tekniği daha pratikleşerek yaygınlaştı. Burada amacımız hastaya ses terapisi ile sesinin tonunu değiştirmek ve ses kalitesini artırmak. Ayrıca kişiye yakışır, anlaşılabilir ve pürüzsüz bir sese ulaşmasını amaçlıyoruz. Hastalarımız genelde ses teli felçli olan hastalar ya da sesinde herhangi bir sorunu olmayıp sesini günlük hayatta kullanması gereken imam, müezzin, öğretmen, ses sanatçıları ve çağrı merkezi çalışanları ses kısıklığını en çok yaşayan gruplar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tedavinin başlangıcında haftada bir 4 hafta süreç boyunca görüşüyoruz. Ancak yeni bir sese ulaşma süreci, ortalama 6 ay sürmektedir” ifadelerini kullandı.

“SES TERAPİSİNİN ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM”

Ses terapisi alan Hayrisan Gökmen (53) ise, “Tiroit kanseriydim. Çok şükür hayata döndüm. Şimdi ise ses tellerim felç olmuş. Ses terapisinin çok faydasını gördüm. Su içemezdim, şimdi suyumu içebiliyorum.” diye konuştu.

Olcay DÜZGÜN/ KAYSERİ, (DHA)

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı