Sağlık

Sivrisinek Isırığı Alerjisi Nedir, Nasıl Geçer?

Yaz aylarında hepimiz huzurumuzu kaçıran sivrisineklerle sorun yaşarız. Sivrisinek ısırığı alerjisi nedir, nasıl geçer? makalemizde sinek ısırığına karşı alerjisi olanlara bazı önerilerde bulunduk.Öncelikle şunu belirtelim ki çoğu kişide sivrisinek ısırığı küçük bir tahrişe yol açıp, kısa sürede geçer. Fakat sivrisinek ısırığından ciddi etkilenen kişiler de vardır. Sivrisinekler ayrıca sarılık, sıtma, beyin iltihabı gibi mikropların bulaşmasına da yol açabilirler.

Sivrisinek ısırıklarının çoğunluğu, sivrisineklerin en aktif olduğu, şafak ve alacakaranlıkta gerçekleşir. İnsanları ısıran sinekler erkekler değil dişi olanlardır.
Sinek ısırınca kaşıntı oluşmasının nedeni ise sivrisineğin tükürüğünde bulunan proteinlere karşı insan vücudunun tepkisidir.

Sivrisinek sokmaları kırmızı ve pembe şiş görüntü oluşturur ve 48 saate kadar bu belirti geçmeyebilir. Sivrisineğe alerjisi olan kişide ise geniş alanda kaşıntı, lenf sistemi (lenfanjit) iltihabı, kurdeşen gibi semptomlar görülebilir.
Alerjik reaksiyonlara ek olarak, sivrisinek sokması Batı ülkelerinde nadir olan sarılık ve dang humması ya da sıtma gibi hastalıkları iletebilir.

Sinek ısırığı alerjisi belirtileri
Şiddetli baş ağrısı, vücut ağrıları, ateş, döküntü, yorgunluk, ışığa duyarlılık, bulantı, kusma, nörolojik değişiklikler, kafa karışıklığı veya menenjit gibi daha ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Isırık oluştuğu yerde bir enfeksiyon yaşadıysanız yahut bu belirtilerden biri varsa derhal tıbbi yardım istemenizi öneririz.

Sivri sinek alerjisi ile karşılaşınca neler yapılabilir?
Sivrisinek alerjisini hafif geçiriyorsanız evde yapabileceğiniz şeyler şunlardır
*Alerji oluşmuş bölgeye alerji kremi sürmek
*Kabarcıkları patlatmamaya dikkat ederek su ve sabunla yıkamak.
*Zyrtec gibi alerji ilaçları içerek sinek ısırmadan önlem almak.
*Hidro-kortizon gibi topikal steroid kremler kullanmak
*Ağrıyı ve şişiliği azaltmak için buz uygulanması

Sivrisinek alerjisi nasıl önlenir?
Sivrisinek ısırığı alerjik reaksiyonunu önlemek için en iyi yol ilk etapta meydana gelebilecek ısırıkları önlemektir. Bazı önleyici tedbirler şunlar olabilir:
*Sivrisineklerin sık görüldüğü otsu alanlardan ve bataklıklardan uzak durmak.
*Sivrisinek kovucu ürünler kullanmak.
*Uzun, eli, kolu, bacakları örten kıyafetler giymek.
*Sivrisinekler ter kokusuna daha çok geldiğinden hijyene riayet etmek.

İlgili Konular

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer, Ne Yapmalı? Tıklayınız

Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Ve Etkili Yolları Tıklayınız

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu