Reklam
Sağlık

Tüp Bebek İşlemlerinde SGK Devlet Katkısı 2020

Tüp bebek tedavisi işlem bedeli ve ödeme esasları

2020 SGK tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar? Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar katılım payından muaf değildir. Devlet Desteği ilaçları karşılıyor mu?

SGK Tüp Bebek Şartları 2019-2020

2019-2020 SGK tüp bebek şartları üç deneme ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavi giderlerinin devlet desteği ile karşılanması için gerekli olan şartlar şunlardır;

Sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olmalıdır. Düzenlenen sağlık kurulu raporunun içeriğinde yapılan tıbbı tedaviler sonrasında ebeveynin normal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağının belirtilmesi gerekir. Rapor içeriğinde ayrıca yardımcı üreme yöntemlerinin gerekliliği bulunmalıdır.

Devlet desteğinden faydalanmak için 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
3 yıllık evli olma şartı bulunur ve üç yıl evlilikleri olan çiftlerin en az iki kez aşılama yapmaları zorunluluğu vardır.
İstisna durumlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmamaktadır. Bu istisnalar ise; sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, tüpleri kapalı olanlar ve yumurta rezervleri düşük olanlar şeklindedir.

Tüp bebek uygulaması yapılacak olan merkezin SGK ile sözleşmesi bulunması gerekir.

Son üç yıl içerisinde tedavi yöntemlerini deneyerek sonuç alamamış olmak gerekir. Bu durumun sağlık hizmeti veren kurum tarafından belgelenmesi zorunludur.

En az beş yıllık süreyi kapsayan sağlık sigortası prim gün sayısının tamamlanmış olması ve eşlerden herhangi birisinin bu koşulu yerine getirmesi gerekir.

Tüp Bebek Devlet Desteği 2020

Tüp bebek tedavi desteği almak için belirtilen şartlar hakkında bilgi sahibi olan kişiler şartları tam olması durumunda rapor alarak ilaç desteklerini de kurum tarafından sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu 3 denemeye kadar destek sağladığı tedavi yönteminde kişinin daha önce evliliğinden çocuk sahibi olması kurum desteğini etkilememektedir.

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler devlet desteği ile 3 deneme hakkına sahip olarak tüp bebek yönteminden ücretsiz olarak faydalanmaktadır. Devlet desteğine engel olmayan diğer bir durum ise evlat edinmektir. Daha önce çocuk evlat edinmiş olan çiftleri için bu durum kurum desteği almalarına engel teşkil etmemektedir.

Tüp bebek devlet desteği almak isteyen çiftler şartları taşımaları durumunda sadece katkı payı ödemesi yaparak tüp bebek desteğinden faydalanma şansına sahip olmaktadır.

Tedavilerde Yaş Sınırı

Tedaviye başlamış olan kadının yaşı 40 yaşın üzerinde ise tedavi bedelleri kurum tarafından karşılanmamaktadır. SGK tarafından tedavi giderlerinin karşılanması için tedaviye başlayan kadının 40 yaşından gün aldığı tarih öncesinde düzenlenmiş olan sağlık raporuna ihtiyaç bulunur. Rapor tarihi itibarı ile 30 gün içerisinde embriyo transferi gerçekleşmiş olursa tedaviye ilişkin giderler kurum tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi SGK Raporu Nedir?

Tüp bebek tedavi raporu alınarak devlet desteğinden yararlanmak mümkün olmaktadır. Tüp bebek raporu nedir ve almak için yapılması gerekenler şunlardır;

Tüp bebek raporu almak için tüp bebek ünitesinin bulunduğu üniversite hastanelerine ya da devlet hastanelerine başvurmak gerekir.

Tüp bebek tedavi raporunda istenen tahliller FSH, AMH değerleri, rahim filmi ve en az üç farklı zamanda verilmesi gereken sperm tahlilleri olmaktadır.

İlaç ve tedavi raporu adı ilaç ve tedavi raporları olarak 2 ayrı şekilde çıkmaktadır. İlaç raporlarını süresi 1 ay geçerdir. Tedavi rapor süresi 6 ay geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

Her uygulamada yeni rapor çıkarılması gerekir.

Düzenlenen raporların SGK şartlarına uygun olması gerekir.

Rapor çıkarma süreleri başvuruda bulunulan hastaneye göre değişmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ben 40 yaşındayım 3 yıllık evliyim özel sektör çalışanıyım

    rahimde miyonların fazla olmasından dolayıda çocuğum olmadı tüp bebek denildi yaş 40 olduğu içinde devletten yararlanamadım benimde maddi imkanım yaptırmama müsait değil doktorlar doğum yapmazsam myonlarını alamayız diyor şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim
    myonlardan dolayıda oldukça rahatsızım

  2. 36 yaşındayım sağlıkçıyım devletin bu konudaki hassasiyetinden şüpheye düştüm ve özelde şansımı denedim olmadı fakat ilaç kotamı doldurdum.Ben hemodiyaliz hemşire siyim bu hastalara devlet inanılmaz para harcıyor tabiiki olucak.Ancak yeni nesiller için biraz daha vizyon istiyorum.Üç çocuk deniliyorsa şartlarıda kolaylaştırıcaklar

  3. MERHABA BEN İSTİYORUMKİ TÜP BEBEK İCİN YAŞ 45 OLSUN 45 YASİNDAKİ BİR KADİN EGER DOGAL YOLLA ANNE OLAMIYORSA SONSUZA KADAR OLAMIYACAKMI DEVLET 3 COCUK İSTEMESİNİ BİLİYORSA YARDIMDA ETMESİNİ KOLAYLIK SAGLAMASINIDA BİLECEK HERKESİN MADDİ İMKANI OLMAYABİLİR PARASI YOK DİYE ANNE OLAMAYACAKTI DEVLET SINIR KOYUYOR SONRADA 3 COCUK DİYOR O YASTAKİ KADININ ANNE OLMAYA HAKKI YOKMU BEKLENTİMİZ BU YÖNDEDİR HERKESİN BU KONUYA DUYARLI OLMASINI İSTİYORUM

Başa dön tuşu
Kapalı