Sağlık

Tüp bebek’de Başarıyı Arttırabilecek Yeni Yaklaşımlar

Op.Dr. Gökhan Çıragil
Op.Dr. Gökhan Çıragil

7 yıldır kısırlık ve tüp bebek tedavisinde hizmet veren  ANKADA  tüpbebek merkezi  medikal  direktörü Op.Dr.  Gökhan  Çıragil ’ den   “Başarıyı arttırabilecek yeni yaklaşımlar”

Total embriyo freezing… Sonra çözme transferi…….

Özellikle kaliteli embriyo transferine rağmen gebelik elde edilemeyen bazı hastalarda endometriumun ( rahim iç tabakası) uygun olmayabileceği ,bunun da tutunma olasılığını azalttığı düşünülmektedir.Son yıllarda embriyo dondurma çözme tekniğinin gelişmesi ve daha basarılı kullanılır hale gelmesiyle birlikte birçok vakada hemen transfer yapmak yerine embriyoların hepsinin dondurulup endometrium ideal hale getirildikten sonra transfer yapılması başarıyı arttırmaktadır.

 

Blastosist (5.gün) transferi…

Fazla sayıda embriyosu olan hastalarda 2. yada 3.gün yerine 5.güne kadar bekletip 2 gün sonra hala canlılığı devam eden embriyoları seçmek doğal seçim şansı tanımakta, bu embriyoların tutunabilirliği’ nin daha iyi olabileceği düşünülmektedir. Yeterli sayı ve kalitede embriyosu olan hastalara 5.gün transferi yapmak bugün için daha yaygın olarak uygulanmaktadır…..

Embriyo biopsisi (PGD)

Embriyoların klasik değerlendirilmesi tamamen dıştan bakılarak yapılmaktadır. Kaliteli embriyo transferine rağmen gebelik elde edilemeyen bazı vakalarda, embriyo zarının açılıp 1 yada 2 blastomerin çıkarılıp onlara genetik inceleme yapılarak, genetik olarak normal embriyoların seçimi özellikle önceden saptanmış genetik sorunu olan çiftlerde ve daha önce tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda farklı  bir yaklaşım olarak sunulabilir.

Op.Dr.  Gökhan  Çıragil 
Ankada Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktör
gokhanciragil.com
Ankada Tüp Bebek Merkezi Facebook

 

Ankada Tüp bebek Merkezi
Ankada Tüp bebek Merkezi Ekibi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. gökhan beye tedavi oldum çok memnun kaldım kendisinden. hastalarına çok cana yakın davranan bir doktor belli bir noktadan sonra arkadaş gibi oluyorsunuz zaten kendisiyle..

Başa dön tuşu