Sağlık

Uçuk tedavisi nasıl yapılır?

Uçuk nedir neden oluşur uçuktan korunmak için neler yapmak gerekir.Uçuktan korunmanın yolları varmıdır tüm bu soruların yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Uçuk oldukça can yakıcı ve rahatsız edici bir görünüme sahiptir. Herpes virüsünün ortaya çıkardığı uçuğun tam bir tedavisi yoktur.

Uçuk yarasını kurutmak için pansuman yapılabilir.Sulu bir yara halini aldıysa antibiyotikli kremler, ağrı yapıyor ise anestezik kremler sürülebilir.Uçuklu bir kişinin cildine dokunulmamalı, uçuklu deriye dokunulduysa eller mutlaka yıkanmalı. Makyaj çıkarırken virüsü diğer bölgelere bulaştırmamaya, özellikle gözlere temas etmemesine dikkat edilmeli.

Uçuk çıkaranlar diğer insanları, özellikle de bebek ve çocukları öpmemeli. Uçuk çıkaran kişiler havlu, bardak, tabak gibi özel eşyalarını ayırmalı, başka insanlara kullandırmamalı.Uçuk yarası ile oynanmamalı, kabuğu kaldırılmadan kuruması beklenmeli.Uçuktan korunma yolları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sık sık uçuk sorunu yaşayanların, kendilerinde uçuğun hangi durumlarda nüksettiği bilgisine göre hareket etmelerinde fayda vardır.

Uçuk nasıl geçer?…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu