Sağlık

Vicks Vaporub’ın Oniki Şaşırtıcı Kullanım Şekli

 

TIBBİ ÖZELLİKLERİ

VICKS VapoRub, lokal konjestiyon ve soğuk algınlığının solunum yollarında neden olduğu tahrişe bağlı rahatsızlıkların haricen tedavisinde kullanılan çift etkili bir preparattır. Aktif maddeleri arasında yer alan kafur ve mentol, etkisiyle sürüldüğü bölgede kılcal damarların genişlemesini sağlayarak bu bölgeyi ısıtır ve birikmiş toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak ağrıyı ortadan kaldırır. Aktif maddeleri arasında yer alan ökaliptol, terebentin ve mentol, solunum yoluyla akciğerlerde salgı artırıcı ve yumuşatıcı etki yapar.

ÖNERİLEN KULLANIM YERİ

Hapşırık, öksürük, ses kısıklığı, boğaz ve brong mukozasında hafif akıntı, nezle ile birlikte soğuk algınlığı yakınmalarında sağlık durumunun düzeltilmesine yöneliktir.

KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR

Mentol, kafur ya da bileşimindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlı olduğu bilinenlerde kullanılmamalıdır. Merhem, zarar görmüş veya iltihaplanmış cilde veya açık yaraların üzerine sürülmemelidir. Bronşiyal astım veya solunum yollarında aşırı hassasiyetin eşlik ettiği solunum yolu hastalıklarında kullanılmamalıdır. Akut akciğer hastalıklarında solunarak içe çekilmemelidir.

UYARILAR/ÖNLEMLER VICKS

VapoRub’ı yutmayınız. Burun deliklerinin içine sürmeyiniz. Küçük çocukların burun deliklerinin içine sürüldüğünde ani kolaps yapabilir.

Soluma durumunda: kaynar su ile uygulanmalı ve asla mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanım: Preparat gebelikte ve emzirme döneminde kullanılmadan önce, bir hekime danıĢılmalıdır. Emzirme döneminde, meme bölgesine uygulanmamalıdır.

Çocuklarda uygulama: 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar soluyarak içlerine çekmemelidirler.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER

Nadiren ciltte aşırı hassasiyet reaksiyonları veya temas alerjisi (örn. temas egzaması) görülebilir. İçinde mentol bulunan eterik yağların solunması, ender olarak öksürüğe neden olabilir.

GÜNLÜK KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Sürerek uygulama (haricen uygulama)

Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar: Günde 2-4 kez, 2-3 çay kaşığı kadar

6-12 yaş arası çocuklar: Günde 2-4 kez, 1-2 çay kaşığı kadar

2-5 yaş arası çocuklar: Günde 2-3 kez, ½-1 çay kaşığı kadar

Soluma yoluyla uygulama: Erişkinler ve çocuklarda (6 yaşından küçüklerde uygulanmaz): Bir soluma çözeltisi oluşturmak üzere 1-2 çay kaşığı.

Uygulama şekli ve süresi: Sadece haricen veya solumak suretiyle kullanılır.

Haricen uygulama: Vicks VapoRub erişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda göğse, boyna ve sırta sürülür ve 3-5 dakika süreyle hafif masaj yaparak özenle yedirilir. 2-5 yaş arası çocuklarda, sadece göğse ve sırta sürülür, burun ve yüz bölgesine sürülmemelidir. Rahat ve geniş giysiler giyilmesi, buharların solunmasını kolaylaştırır. Vicks VapoRub eterik yağları saatler boyunca açığa çıkardığından, özellikle de uykudan önce uygulanması tavsiye olunur.

Soluma yoluyla uygulama: Çok yoğun bir rahatlık sağlamak için Vicks VapoRub soluma yoluyla da uygulanabilir.

Erişkinlerde ve çocuklarda (6 yaşından küçüklerde uygulanmaz) 1-2 çay kaşığı Vicks VapoRub bir çanağın veya büyük yüzeyli bir kabın içine konulur. ½ litre su sıcak olacak, fakat kaynamayacak şekilde ısıtılarak (hiçbir zaman mikrodalgada ısıtılmamalıdır), kaba ilave edilir. Oluşan buharlar 10-15 dakika süreyle solunur. Soluma sırasında su ısıtılmaya devam edilmemelidir; kullandıktan sonra da tekrar ısıtılmamalıdır. Soluma sırasında çocuklar yalnız bırakılmamalıdır.
3-5 gün sonra yakınmalarda önemli bir iyileşme olmaması veya öksürüğün ısrarla devam etmesi veya daha da kötüleşmesi, ateşin çıkması veya ıslık çalar gibi öksürme durumunda, daha ciddi bir hastalık olasılığı nedeniyle bir hekime başvurulması tavsiye edilir.

Vicks Vaporub’ın Oniki Şaşırtıcı Kullanım Şekli

1. Göğsü Yumuşatmak İçin
Vicks’in en yaygın kullanım şeklidir, göğüs ve boğaz bölgesindeki tıkanıklığı gidermek için. Üst göğüs bölgesine uygulandığında öksürük ve tıkanıklık semptomlarında mükemmel rahatlama sağlar.

2. Ayak Tabanına Uygulama
Ayak tabanına Vicks Uygulanması gece öksürüğünü kesmenizde yardımcı olur. Yatmadan önce uygun miktarda tüm ayak tabanı üzerine VapoRub sürüp iyice ovun ve çorabınızı giyin. Saniyeler içinde öksürüğünüz kesilecektir. Aynı uygulamayı çocuklarınıza da uygulayabilirsiniz.

3. Kas Ağrılarında
Vicks fazla çalışmış kasları rahatlatır. Bunu kan dolaşımını artırarak yapar ve neredeyse anında iyileşme sağlar. Uygun miktarda Vicks VapoRub’ı ağrıyan bölgeye sürün.

4. Tırnak Mantarında
Eğer ayak tırnaklarınızda bir mantardan şüpheleniyorsanız uygulayın ve zaman içinde tırnak koyu bir renk alarak Vicks’in mantarı öldürdüğüne şahit olacaksınız. Tüm kalan bakterilerin tırnaklardan temizlemek için iki haftalık bir süre için uygulamaya devam edin.

5. Kediler Tırmalamayı Sever
Kediler pençeleri ile her sert yüzeyi çizmeye meyillidirler ve bu konuda kötü bir üne sahiptirler. Kapıları, duvarları ve pencereleri çizmelerini önlemek için bu alanlara VapoRub az miktarda uygulayın. Kediler kokusundan nefret edecekler ve uzak duracaklardır. Vücudunuzda da çizilmesini istemediğiniz yerlere sürerek bundan kurtulabilirsiniz.

6. Darbe Sonucu Oluşan Şişme Ve Morarma
Özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar düşe kalka büyürler, özellikle baş ve ayaklarında bu nedenle şişme ve morarmalar oluşur, bunun en iyi çözümü anında darbeyi alan yere Vicks VapoRub uygulamaktır. Şişme ve morarma olmayacaktır. Ayrıca bayanlar özellikle yaz aylarına girerken ayak ve kollarındaki morluklardan şikayet ederler, küçük bir çarpma dahi morarmaya neden olur, bununda en iyi çözümü vurduğunuz yere hemen Vicks VapoRub uygulamaktır.

7. Baş ağrısı
Vicks VapoRub’ı küçük bir miktar alnınıza sürün baş ağrısından kurtulun. Mentollü kokusu rahatlatırken başınızdaki basıncı ortadan kaldırarak anında ağrılarınızı dindirir.

8. Buğu
Vicks VapoRub buğu yapılarak da kullanılabilir. Sıcak suya katarak odanızda harika bir mentol ferahlığı sağlayabilirsiniz. Soluduğunuz bu rahatlatıcı hava sayesinde rahat bir uyku çekebilirsiniz

9. Yaralar
Enfeksiyonu önlemek ve iyileşme süresini hızlandırmak için küçük bir miktar Vicks uygulayabilirsiniz.

10. Keneler
Eğer bir kene tarafından ısırıldıysanız derhal Vicks sürün. Güçlü kokusu kenenin kendisini serbest bırakmasına neden olur.

11. Atlar ( Bu biraz sıra dışı)
Profesyonel jokeyler yarış günü yarış atlarının burun altında VapoRub sürerler. Güçlü kokusu ile diğer taylardan gelen kokuları algılamayıp onları yarışa odaklar.

12. Sivrisinek Kovucu
Sivrisinekler kesinlikle sizden uzak tuacaktır. Açıkta kalan yerlerinize veya üzerinizdeki elbiselerinize bir miktar uygulayarak sizleri sivrisineklerden uzak tutmaya yardımcı olur. Eğer ısırıldıysanız ve kaşıntınız varsa o bölgeye Vicks uygulayın ve yara bandı ile kapatın kaşıntıyı hafifleterek rahatlatmaya neden olur.

 

Vicks Vaporub kullanım şekli
Vicks Vaporub Kullanımı
Etiketler

İlgili Makaleler

46 Yorum

 1. Ayak topuklarınızdaki nasırlaşmaya başlamış çatlaklarınız için; 8 adet aspirini ezerek toz haline getirin ve vicks şişesinin içine katarak karıştırın. Bu karışımı her gece yatmadan önce topuklarınıza sürüp iyice ovun ve çorabınızı giyin. Ben denedim işe yaradı.tavsiye ederim

 2. Vicks esasinda markanin adi. Vicks benzeri bir suru marka ayni malzemeyi satiyor nedense TR de vicks biliniyor bir tek.
  Dikkat edilmesi gereken konu bu maddenin icinde kimyasal urun varmi. Bildigim kadariyla vicks petrol turevi kullaniyor bu malzemenin icinde. O yuzden organik olan vicks benzeri urun kullanin. Neticede soluyorsunuz yada derinize suruyorsunuz.

 3. Ben 9 aylik oğlumun ayak altına durdum. Sizce birşey olur mu? Endiselenmeli miyim

 4. Solvent ve uçucu gazların bogazda yapmış oldugu tahriş için oldukça faydalı.

 5. merhaba ben 11 aylık bebeğime kullandım işey olurmu yada kullanmaya devam ede bilirmiyim ayak altına sürüyorum

 6. Bebegim 1yasinda cok oksuruyorbiki aksamdir uyku tulumunun usyune suruyorum vaporub u rahat uyuuor acaba zarari varmi

 7. cidden söylüyorum 3 gündür öh öh öh öksürüyordum sürdüm 5 dk geçmeden öksürükten eser kalmadı helal olsun adamlar yapmış

 8. Valla cocuk ken annem bize de hep surerdi ama bukadar faydali oldugunu bilmiyorum topuklara suruldugunde oksuk kestigini bas arisina ve tirnak manta ring iyi geldigi yeni ögrendim cok ilginc

 9. Çok kötü öksürük ve boğazımda hirilti var sizce ne yapmaliyim bilgi verecek varsa şimdiden Tskler..

 10. Ben bademciklerim için sürüyorum, üzerinde tülbent sabaha bir şey kalmıyor. Ayrıca koklamakta nefesi açıyor.

 11. Neye inanıyor sanız O olur uyuşturucu etkisi dışında bir tesiri olmaz inanarak ağrıyan yere Salça da sürseniz iyi geldiğini görürsünüz şifa ve etki Allahtan gelir ilaçtan değil

 12. Ben emziren bir anneyim boynum tutuldu bir haftadır çekiyorum surebilirmiyim acaba kas gevşetici kullanmak istemiyorum.

 13. Yav he he baş ağrısına diş ağrısına boğaz ağrısına kalbe kansere ülsere şekere tansiyona vereme siroza herşeye iyi geliyo hatta ölüyü diriltiyo

 14. 7 gündür kızım inanılmaz öksürüyor öyleki gece kusup duruyor.Doktora götürdüm ciğerlerinin ter temiz olduğunu kulsk ve boğazda da hiç bir şey olmadığını söyledi boğaz akıntısı olduğunu bol ıhlamur ada çayı vermemi söyledi turp yaptım olmadı geömedi elma zencefil olmadı umka aldım olmadı vicks sürdüm ve 10 dakika oldu ve kızım öksürmüyor şaka gibi

 15. Gerçekten kızımın ayak tabanına ve topuğuna vicks süreli 15 dakika oldu ve öksürük tık diye kesildi kaç gündür perişan olmuştuk çok şükür Çok mutluyum bu arada kızım altı buçuk yaşında kaç gündür boşuna balgam söktürücü şurup ve atarax veriyormuşum

 16. Kesinlikle kullanmayn ben gecen sene kullandm sıcak suda eritetek içime cekiyodun mentolu vardı yakıyo genzinizi Gözünüzü ilk gün iyi geldi sandık ama beni 2 ay daha beter etti zatüre baslngcnına cevirdi ciğerlerim sökülüyırdu sanki doktor demedn iyi gelir demişlerdi aldm ama sonuc iyi olmadi

 17. Öksürük olduğu zaman çocukken annemiz sırtımıza sürerdi faydası oluyordu.

 18. 1 yaşında bebegim burunsit oldu surekli oksuruyo viks soba da su kaynatsam olurmu zarar verirmi

 19. 8 yasinda oglumun cok oksurugu vardi. Yatakta oksurmekten uyuyamiyordu. Dogal olarak bizde. Ayak tabanina surup corap giydirdim oksurugu kesildi. Saka gibi

 20. Ben de oğlumun ayaklarnın altına sürdüm şu an itibari ile kesilmedi ama azaldı sankim ;/

 21. Kullanmayin 2 yasinda kucuklere kac defa bebek öldü internetten baki

 22. Canlar şimdi ateşe iyi gelmez ama Soğuk suya bir kaşık vaborup koyup alnında koltuk altında kulanım 6 yaş için ideal 6 yaştan küçükler için zaralidir6

 23. Ya 2 yaşından küçük çocuklar için kullanılmamalıdır yazıyo hala burda 1 yaşındaki bebeğime yok 6 aylık bebeğime uygulasam olur mu diyo. O bebeğe bişey olduğunda vebali sizin boynunuza!

 24. GerçektEn şaka gibi 2.5 yaşında oğlum geniz akıntısı bagdemcikleri şişmiş dedi Dr. 10 gündür ne pekmezler ne ballar turplar zencefiller ihlamurlar ama ne fayda.az önce ayaklarının altına viks surdum çorabı giydirdim.2 dk sonra öksürük (ama ne öksürük alt komşumuz uyanmış o kadar) bitti gittiiii :).ama yinede korkuyorum yan etkileri olur mu acaba??

 25. tırnaktaki mantar için viks şart değil.
  ayağınızı bol tuzlu suda beklettikçe, tırnağın üzerindeki mantar ölmeye başlayacaktır.

  su : neredeyse tüm mikroorganizmaların yaşamaya devam edebilmesi için gerekli temel sıvı
  tuz (NaCl) : fazlası zehir etkisi yapar.
  ayrıca gereğinden fazla tuzlu olan su, ortamdaki suyu kendine çeker (bknz lise biyoloji bilgisi)

  ben üşendiğimden denemedim ama işe yaradığını biliyorum tuzlu suyun.

  çünkü yazın denize girdiğimde baş parmağımdaki mantarlı tırnağın şekilden şekile girdiğini, zayıfladığını farkettim :)

 26. O vicks yutuyorum sakıncası varmı diyen ablaya sesleniyorum o beyinle yaşabilmek sakıncalı vicks teferruat ;)

 27. Vicks yemek zararlı olsaydı anında olurdu bişey olmaz boğazdaki enfeksiyonu alır bide bebek lerde topuk tarafina sürdüğün zaman da iyi geliyor

 28. kizimin sirtina surdum grip diye hassasiyeti varmis sanirim astim oldu yavrucum simdi iki ayda bir astim krizi tutuyor dr tavsiyesi olmadan kullanilmamali,daha sonra okudum nette gelincikler uzerinde yapilan deneylerde viks mukoza miktarini arttirip cigerde mukoza birikmesine neden oluyormus,bem cok cok pismanim

 29. Oglum 4 yasına giricek ve bronşiti war simdi yorumları okudum ben gogse sürmemistim sadece ayak tabanına sürtmüstüm ya simdi hem ayaklarına hemde gogsune ve sırtına sürdüm acaba iyi gelirmii ? Haa bide bronsit oksurugunu gecirir mii ?

 30. Murvet hanim ayni sıkıntı bendede var bronsit olan çocuğa sicak buhar iyi gelmez aksine dahada zarari olur ben yapmayin derim Allah sifa versin

 31. Ben 6 aylık bebeme sürdüm komsu teyze onermişti sonra İnternete arastırdım 2yas altı cocuklara uygulanmaktadır gorunce Çocuğumu banyo yaptırdım,içim rahat etmedı kocakarı lafına bakmayın özellikle söz konusu bebek yada cocuklararınız ılunca

 32. Ya ben sabah göğsüme sürdüm biraz ağrı vardı gecede kızımı emzirdim bişey olur mu çok korkuyorum lütfen biri bi cvp yazsın etkisi ne kadar sürer bunun üstelik sürdüğüm yeri yıkamadan emzirdim

Başa dön tuşu
Kapalı