Reklam
Yemek Tarifleri

Evde Boza Yapımı Tarifi Ve Faydaları

Bozanın Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Bozayı sevmeyenler olduğu gibi sevenlerde çoktur. Boza leblebi ikilisi lezzetli olduğu kadar faydalıdır. Bu makalemizde sizlere boza yapımı tarifini ve faydalarını paylaşacağız.

Bozanın Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Bozanın sağlığa olan faydaları arasında enerji vermesi gösterilebilir. Kış aylarının en vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesi bozadır. İnsanın içerisini ısıtan bozanının sağlık açısından da birçok yararı bulunuyor.

Bozanın içerisinde A, B1, B2 ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, fosfor gibi mineraller de vardır. Bozanın faydaları arasında ise şunlar mevcuttur:

  • Hazmı kolaylaştırır,
  • Cilt sağlığını korur,
  • Sakinleştirici bir etki yapar,
  • Kemik sağlığını korur,
  • Kanserle mücadele eder.

Hamilelikte Boza Tüketimi

Bozanın içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunuyor. Bundan dolayı hamileler de rahatlıkla bozayı tüketebilir. Ayrıca emziren bir kadının boza tüketmesi süt yapıcı bir etkide yaracaktır. Bundan dolayı hamile ya da emziren kadınlara sıklıkla boza içmeleri tavsiye edilir. Dilerseniz Anne Sütünü Artıran Yiyecekler konumuza göz atabilirsiniz.

Bebeklere Boza Verilir mi?

Fakat bebeklere boza çok önerilmez. Bozanın içerisinde bol miktarda şeker var. Bu yüzden de özellikle 2 yaşından küçük çocukların boza içmesi çok sağlıklı değildir.

Boza Kilo Aldırır Mı?

Bozanın içindekiler arasında pirinç, bulgur, leblebi gibi besinler var. Ayrıca boza şeker bakımında da çok zengindir. Bundan dolayı boza kilo aldırabilme özelliğine sahiptir. Kilo problemi olanlar ya da kilo almak istemeyen kişiler bozayı dikkatli bir şekilde tüketmelidir. 1 bardak boza yaklaşık olarak 200-250 kalori civarındadır. Eğer kilo almak istiyorsanız sizlere kilo aldıran içecek tariflerimizi önerebiliriz.

Boza Ne Kadar Tüketilmeli?

Boza ne kadar tüketilmelidir sorunun cevabı ise kilo ve şeker probleminin olup olmadığına göre değişir. Fakat yine de çok içilmemesinde fayda var.

Evde Boza Yapımı Tarifi

evde boza yapimi
Evde boza nasıl yapıılır

Boza Malzemeleri

  • 3 bardak bulgur
  • 2 kahve fincanı pirinç
  • 3 bardak toz şeker
  • 1 bardak eski boza ya da kibrit kutusu büyüklüğünde maya
  • Geniş bir kap

Boza Nasıl Yapılır?

Bulgur akşamdan bol su ile ıslatılır. Ertesi gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırpılır ve ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe konulur. İçine şeker katılır ve eriyinceye kadar karıştırılır. Sonra ateşten alınır.

Bir yerde ılınmaya bırakılır. Arada bir karıştırılır. Ilındıktan sonra içine eski boza ya da ılık suyla ezilmiş maya katılır. İyice karıştırılır. Bu karışımın ağzı kapatılarak, 20-25 derecelik bir yerde, ara sıra karıştırılarak 2-3 gün bekletilir. İçinde göz göz hale gelmiş kabarcıklar görülürse olmuş demektir. Serin bir yere alınır.

Soğuk servis yapılır. İsteğe bağlı olarak üzerine sarı leblebi ve tarçın ilave edilir. Afiyet olsun

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı