11. Haftada ense kalınlığı tespit edilen bebeğim sağlıklı doğdu!

martenicka123

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2024
1
0
34
Bebeğimde 11. haftada yapılan USG'de 2.8 mm ense kalınlığı edildi. Bunun üzerine hem ikili test hem de genetik test (Nipt) yapıldı ikisinin de sonucu normal çıktı. Bununla yetinmeyip amniyosentez yaptırdık ve onun da sonucu normal geldi. 20. haftada detaylı USG için gittiğimiz perinatolog kalbinde ufak 2 adet delik (VSD) ve böbreklerde genişleme olduğunu söyledi. Sonrasında ikinci bir kontrol için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki perinatolog Doç. Dr. Seçil Karaca Kurtulmuş'a gittik. Seçil hoca kalbinde delik olmadığını ama böbreklerinde hafif bir genişleme olduğunu çok endişe edilecek bir şey olmadığını söyledi. Doğum geçen ay gerçekleşti ve bebeğimizi sağlıkla kucağımıza aldık. Çocuk kardiyoloğuna kontrole götürdük kalbinde delik olmadığını söyledi. Çocuk nefroloğuna da kontrole götürdük. Böbreklerinde hala hafif bir genişleme olduğunu endişe edilecek bir şey olmadığını ancak takip edilmesi gerektiğini söyledi. Ense kalınlığı tespit edilen bebeğimi sağlıkla kucağıma alabildim. Ancak gebelik sürecini psikolojik olarak kötü geçirdim. Belki benim durumumda olanlar varsa tamamen umutsuzluğa kapılmasınlar diye yazmak istedim.

X