30 yaşından sonra radikal değişiklikler

egecell

Sokak hayvanları sahipsiz değildir #erosiçinadalet
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2014
5.433
10.461
36
Merhaba herkese. Çocukluğumdan beri dikişe ilgim var. Ancak hiç öğrenmedim iğne ipliği elime bile almadım. Okuldu iş hayatıydı derken öylece kaldı. Bunun yanı sıra stil ve moda konusunda doğal sayılabilecek bir yeteneğim var kendimce. Tüm arkadaşlarım samimi veya değil alışverişe benimle çıkmak ister, bir şey alacakları zaman mutlaka bana sorarlar. Haftada en az 3-4 gün birilerine kombin konusunda yardımcı oluyorum desem yeridir.
Ben şu an dikiş öğrenip kim bilir bir süre sonra kariyerimi belki tamamen o alana kaydırmak istiyorum ama çok mu geç bilemiyorum.
Şu an hukukçuyum ama psikolojik olarak çok yıprandığımı hissediyorum uzun yıllar daha yapabilir miyim bilmiyorum.

Tüm bu anlattıklarım çerçevesinde 30 yaşından sonra bu alanda bir kariyer inşaa etmek çok mu geç sizce ?
Bir de bilenler bana dikiş makinesi önerebilir mi ? Ev tipi olursa sevinirim bütçe kısıtlamam yok tek kriterim çok ses çıkarmasın apartman hayatına uygun olsun yeter. Veya ev tipi makineler zaten sessiz mi? Herhangi birini alabilir miyim ?

Annem 50 yasina dogru sIkis e merak saldi. Cok guzel dIkis yapiyor evde. Yani gec degil bence. Kariyer kismini bilmiyorum. Annem hobby olarak kendine,kardesime elbise. Torunlara bluz yaptikca ,konu komsu siparis verdi. Oylece kazanci oldu. Gün parasini cikariyor 😂

Son düzenleme:
Merhaba herkese. Çocukluğumdan beri dikişe ilgim var. Ancak hiç öğrenmedim iğne ipliği elime bile almadım. Okuldu iş hayatıydı derken öylece kaldı. Bunun yanı sıra stil ve moda konusunda doğal sayılabilecek bir yeteneğim var kendimce. Tüm arkadaşlarım samimi veya değil alışverişe benimle çıkmak ister, bir şey alacakları zaman mutlaka bana sorarlar. Haftada en az 3-4 gün birilerine kombin konusunda yardımcı oluyorum desem yeridir.
Ben şu an dikiş öğrenip kim bilir bir süre sonra kariyerimi belki tamamen o alana kaydırmak istiyorum ama çok mu geç bilemiyorum.
Şu an hukukçuyum ama psikolojik olarak çok yıprandığımı hissediyorum uzun yıllar daha yapabilir miyim bilmiyorum.

Tüm bu anlattıklarım çerçevesinde 30 yaşından sonra bu alanda bir kariyer inşaa etmek çok mu geç sizce ?
Bir de bilenler bana dikiş makinesi önerebilir mi ? Ev tipi olursa sevinirim bütçe kısıtlamam yok tek kriterim çok ses çıkarmasın apartman hayatına uygun olsun yeter. Veya ev tipi makineler zaten sessiz mi? Herhangi birini alabilir miyim ?

Dikis bilmiyorum ama bir ara kafami dagitmak icin videolardan ogreneyim dedim denedim kafam almadi. Anladim ki bu ayri bir yetenek. Madem bu alanda bir yeteneginiz var degerlendirin derim.

30 yasindan sonra kariyer degistirmeye gelince bunu yapan o kadar cok insan var ki. Ayni sekilde bunu dusunenlerden biri de benim.

Annem 50 yasina dogru sIkis e merak saldi. Cok guzel sIkis yapiyor evde. Yani gec degil bence. Kariyer kismini bilmiyorum. Annem hobby olarak kendine,kardesime elbise. Torunlara bluz yaptikca ,konu komsu siparis verdi. Oylece kazanci oldu. Gün parasini cikariyor 😂
Slkis ne ki ilkkez duydum bi bakayım dedim bakmaz olaydım neler neler çıktı 🤣 yazım yanlışı olmuş herhalde 🤣

Ben de dikiş makinesi almayı düşünüyorum. singer tradition 2259 fakat maddi gücünüz varsa daha sert kumaşları dikebilen bir makine bakın derim.
Ayrıca overlok makinesi olursa çok daha iyi olur, ayrıca satılıyor singerin yine
Kurslara gidebilirsiniz, hem eliniz de kalıp olmuş olur hem de daha çabuk öğrenirsiniz

Son düzenleme:
Halk eğitime bağlı kurslarda temel eğitimler veriliyor. Eğer müsait günleriniz varsa değerlendirin. Temel olan kursuna kaydolun. Ben de kaydolacaktım ama saatleri bana uymamıştı.

Slkis ne ki ilkkez duydum bi bakayım dedim bakmaz olaydım neler neler çıktı 🤣 yazım yanlışı olmuş herhalde 🤣
Ben de aynen heralde yeni bir dikiş yöntemi diye düşündüm yada farklı örgü ile yapılan bluzlar vs ( kendim amigurumi yapıyorum )Google dan bakmamla çıkan şeyler hiç beklemedigim şeyler çıktı 🤣🤣🤣🤣

Son düzenleme:

Biraz el yeteneğiniz varsa internetten videoları izleyerek bile yapabilirsiniz bence bende örgü tavşana merak saldım amigurumi internetten bakarak yapmaya başladım .

buna benzer bir konuda akademik kariyer yapan birisi olarak şunu söylemek isterim: dikiş öğrenmek ve hatta bunun inceliklerine değin öğrenerek kendi modellerinizi yaratmak hiç zor değil. fakat bütün kariyerinizi değiştirerek bunun üstüne bir kariyer kurmak, özellikle de Türkiye'de bunu yapmak bence oldukça zor. henüz daha eliniz iğne iplik dahi tutmadığına göre kariyer inşa ederken ne gibi aşamaları katetmeniz ve nelerle yüzleşeceğinizi asla öngöremeden biraz hafife aldığınızı varsayıyorum.
eğer yardımcı olabileceğim bir konu olursa DM atabilirsiniz.

30 yaşından sonra elbette kariyer inşa edebilirsiniz ama bu tamamen dikişten ne kadar keyif alacağınıza ve el becerinizi ne kadar geliştirebileceğinize bağlı, dikiş dikmek teferruatları olan bir el işi, patron çıkarmak, dikmek istediğiniz modele doğru kumaşı seçmek ve işçiliğin temiz olması gerekiyor yani dikişin alfabesini öğrenene kadar epey sabır lazım.
Sabırla yılmadan öğrenmeye hazırım diyorsanız öğrendikten sonrası zaten kolay, eskiden evde terzilik yapan kadınlar kulaktan kulağa yayılarak reklam yapıyordu şimdi işler sosyal medyayla daha basit, bir instagram sayfası, bir youtube kanalıyla diktiklerinizi etkili bir reklamla tanıtıp gayet de kariyer yapabilirsiniz.

Dikiş Makineleri biraz gürültülü aletlerdir çok sessiz olmalarını beklemeyin çünkü motorla çalışıyorlar, motorun belli bir sesi oluyor maalesef ama evde uygun bir yere koyarsanız akşamları da belli bir saatten sonra kullanmazsanız sorun yaşamazsınız.

Singer bu konuda iyi bir markadır, bütçe kısıtlamam yok dediğiniz için profesyonel modellerinden biri olan ME 457 modeli olabilir, sadece ince ve kalın kumaş dikişi yapmıyor, aynı zamanda kasnak işi, çok detaylı olmasa da overlok da yapabiliyor.

30 yaşından sonra elbette kariyer inşa edebilirsiniz ama bu tamamen dikişten ne kadar keyif alacağınıza ve el becerinizi ne kadar geliştirebileceğinize bağlı, dikiş dikmek teferruatları olan bir el işi, patron çıkarmak, dikmek istediğiniz modele doğru kumaşı seçmek ve işçiliğin temiz olması gerekiyor yani dikişin alfabesini öğrenene kadar epey sabır lazım.
Sabırla yılmadan öğrenmeye hazırım diyorsanız öğrendikten sonrası zaten kolay, eskiden evde terzilik yapan kadınlar kulaktan kulağa yayılarak reklam yapıyordu şimdi işler sosyal medyayla daha basit, bir instagram sayfası, bir youtube kanalıyla diktiklerinizi etkili bir reklamla tanıtıp gayet de kariyer yapabilirsiniz.

Dikiş Makineleri biraz gürültülü aletlerdir çok sessiz olmalarını beklemeyin çünkü motorla çalışıyorlar, motorun belli bir sesi oluyor maalesef ama evde uygun bir yere koyarsanız akşamları da belli bir saatten sonra kullanmazsanız sorun yaşamazsınız.

Singer bu konuda iyi bir markadır, bütçe kısıtlamam yok dediğiniz için profesyonel modellerinden biri olan ME 457 modeli olabilir, sadece ince ve kalın kumaş dikişi yapmıyor, aynı zamanda kasnak işi, çok detaylı olmasa da overlok da yapabiliyor.
Merhaba mune abla. Bahsettiğin makinaya baktım bütçe olarak beni zorlamayacak. Ama bir şey sormak istiyorum mesela neden bu makina? Ben makinalara da bakıyorum bakıyorum anlamıyorum hangisini alacağımı. Sen mesela neye önem veriyorsun bir makinada

Ablacım bu makineyle dikemeyeceğin kumaş türü yok, makine alırken her kumaşı dikebilme özelliği olması önemli, misal veriyorum penye çok narin bir kumaş türüdür başlangıç modelinde bir makineyle penye dikemezsin kumaş esner yayılır toparlayamazsın, kot kumaşı da sert bir kumaştır yine başlangıç seviyesindeki bir makineyle dikmeye kalktığında makine de motoru da zorlanır.

Bu makinenin dikiş uygulamaları da ihtiyacını da ziyadesiyle karşılar, şöyle ki bir bluz dikmek istedin ama önüne nervür dikiş yaparak bir hareket katmak istedin, bu makineyle yapabilirsin.
Nervür dikiş örnekleri ekledim.

Bu dikişi bluz, elbise, pantolon gibi kıyafetlerde, ev tekstil ürünlerinde kullanabiliyorsun.

Ayrıca dikiş diye başlayacaksın ama belki makine nakışı yapmayı da seveceksin, belki ev tekstil ürünlerine merak salacaksın ya da diktiğin kıyafetlere nakış da yapacaksın.

Ben dikiş makinesi seçerken mümkün olduğunca her şeyi yapabilmesini isterim çünkü dikiş dikmek sadece kıyafetle sınırlı bir şey değil veya birkaç kumaş çeşidiyle kıyafet dikmekle sınırlı değil, ipek de dikebilmeli jarse de, kot da, şifon da, piko da sarabilmeli, nakış da yapabilmeli, makinenin kapasitesinden dolayı dikemediğinde hevesin de kırıyor, defalarca makine değiştirmek yerine bir kere mümkün olan en donanımlısını alırsın, makine de sorunsuz çalışanlardansa yıllarca kullanırsın.

Dikiş dikmeye ilk heveslendiğimde gittim o dönemin en üst modelini aldım, nakış piko yok yoktu, iyi ki öyle almışım senelerce dikiş diktim ben dışarıya yapmadım kendi evimin dekorasyonunda, kızıma kafamda tasarladığım bir kıyafet de vs kullandım yıllarca cefamı çekti makinem, maalesef bozuldu ve model olarak da artık yetersiz, yine makine alsam sana önerdiğimi alırdım şahsen ama tabii sen bu modele takılı kalma, profesyonel terzilerden destek alırsan daha iyi olur çünkü bu yolda profesyonelleşmeyi planlıyorsun.

Eklentiler

• IMG_2260.jpeg
    IMG_2260.jpeg
    14 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_2261.jpeg
    IMG_2261.jpeg
    17,2 KB · Görüntüleme: 43
X