+35te dgs ile yerleşmek mi 1 sene kaybetmeden yoksa tekrar tekrar denemek mi?

1 sene beklemeli miyim?

• Sene kaybetme bu bölümü ama oku seneye tekrar gir

OY: 2 50,0%
  • 1 sene kaybet ama istedigin olsun

OY: 2 50,0%
  • Bence okuma 😄🤭

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    4

Neolacaksimdibuis

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2021
572
1.040
Merhabalar, konu uzun lütfen sıkıcı gelşrse okumadan geçiniz :)
+35te kpss nasıl olur diye daha once sizden fikir almıştım, fakat o dönem öyle zor bi dönemimdi ki herşeyi unutup derslere sarılırım derken kendimi ders kapagı açamayacak halde buluyordum, terapiler, meditasyonlar, psikolojik destekler ile toparladım ve hem kpss (lisans) hem de dgs basvurusu yapmıştım, kpss olmazsa da, dgs ile 2.ünim 2 yıllık okuduğum bölümü yükseltmekti amacım.
Dgs hiç calısmadan sadece basvuru yaptım diye girdim, acık öğretim olacagı için kasmadan diyelim.
Fakat o kadarr kişi arasında 10bin 20bin ve 30bin sıralamam var, (sözel ea ve sayısal) hatta sınavı erken bitirip birde üstüne kontrol yapabildim. Bunları bir kere bile kitap kapagı acmadan yaptım 4 işlem ile,
Çok Kitap okumaya baglıyorum bu durumu:)
Cok uzattım asıl konuya geleyim bi özgüven geldi bana, çok istedigim bölüm olmuyor, ama girerim dedigim bölümlere de hayli hayli yetiyor.
Sizce 1,sene adam akıllı hazırlanıp tskrar mı girsem yoksa yaştan dolayı da sene kaybetmeyip o bölümü okuyup seneye tekrar mı girsem. Puan duşüyor malum. Siz, olsanız naparsınız? Mutlaka okuyacağım okumadan yaşayamam gibi birsey. :) ayrıca bir işim var ama yine de devlet memuru olmak en büyük hayalim. En azından teeee en basından yaptıgım yanlıs tercihleri böyle düzeltmek istiyorum.

Önceki konunuzu bilmiyorum, kpss'den bahsetmemiş olsanız "Zaten 35+ yaştasınız, gönlünüzce hazırlanıp okuyun," derdim ama kpss hedefi zaten birçok alanda 35 yaştan gün aldığınız anda bitiyor. 2 yıllık okuduğunuz bölüm eğer kpss için 40 yaştan gün almama koşulunda ise ben olsam dgsden devam ederdim yoluma. Fakat istediğiniz yeni bölümde yaş sınırı yoksa, maddi kaygınız da asgari düzeydeyse ha 38 ha 41 (yaşları uydurdum elbette) çok da fark etmez, ben olsam sıfırdan da okuyabilirdim.

Hevesinizi kırmak istemem ama DGS icin söylediginiz sıralamalar yüksek degil, zaten 4 islem yapıp ortalama IQ sahip olan herkes o sıralamalarda yapıyor. Dgsden gercekten iyi bir bölüme yerleşmek için 1k 2k gibi sıralamalar lazım. Bence direkt yazın okuyun

Önceki konunuzu bilmiyorum, kpss'den bahsetmemiş olsanız "Zaten 35+ yaştasınız, gönlünüzce hazırlanıp okuyun," derdim ama kpss hedefi zaten birçok alanda 35 yaştan gün aldığınız anda bitiyor. 2 yıllık okuduğunuz bölüm eğer kpss için 40 yaştan gün almama koşulunda ise ben olsam dgsden devam ederdim yoluma. Fakat istediğiniz yeni bölümde yaş sınırı yoksa, maddi kaygınız da asgari düzeydeyse ha 38 ha 41 (yaşları uydurdum elbette) çok da fark etmez, ben olsam sıfırdan da okuyabilirdim.
35 yaş olan bi bölüm degil aslında 40 yaş olsa, da, atanabiliyor. 45 yaşta. Ama yine de sıfırdan 4 sene mi diyorsunuz öyle bi secenegim de var, aslında. Birşeyler yapmqk istiyorum ama ne bilemiyorum bu sefer yanlış birsey olmasın istiyorum

Hevesinizi kırmak istemem ama DGS icin söylediginiz sıralamalar yüksek degil, zaten 4 islem yapıp ortalama IQ sahip olan herkes o sıralamalarda yapıyor. Dgsden gercekten iyi bir bölüme yerleşmek için 1k 2k gibi sıralamalar lazım. Bence direkt yazın okuyun
Evet biliyorum , ama ben dgs forumlarına, dgs, sayfalarına baktıgında 10bin sıralama ile cok iyi yerdeyim gibi genelş 70bin ve 100bin arasında toplanmış üstine 200bin kişiler girebilir miyim acaba ya telaşında. Onları gördükce iyimişim ha dedim, calıssam belki olurdu modu geldi :)

Tesekkur ederim yorum için, sanırım direkt yazıp oluyacagım

İşte o yüzden dedim yaşları örnek göstererek 38 de olsanız fark etmez 41 de diye. Şimdi dgs ile devam etmeyi tercih etmezseniz 1 yıl hazırlanıp dgsye göre +2 yıl daha okuyacağınız için 3 sene kaybınız olacak. Atamada yaş sorun değilse ki bildiğim kadarıyla özel eğitimde açık fazla, kpss'de atanma kolaylığı da var maddi manevi kendinizi 5 yıllık bir sürece hazır hissedebiliyorsanız zaten zamanın artık çok önemi olmamalı. Zaten geç kalınmış, bundan sonra önemli olan sizin gerçekten ne istediğiniz.

X