45 günlük Bebeğim beni emmek istemiyor 😞

lütfen stres olmayın, üzülmeyin. önemli olan şu an bebeğim yeterli beslenebilmesi. sakın kendinizi suçlu veya eksik hissetmeyin. bu birçok bebekte yaşanan bir sey. emzirebilmek bir maharet değil lütfen toplumdaki baskı bizi bu duruma sokuyor gercekten. bebeğiniz beslendiği sürece emmis veya biberonla beslenmis kimseyi alakadar etmez. kücück bebeğiniz var kendinize böyle yüklenmeyin.
Umarım bizimkide geçer, geçmezse dediğiniz gibi biberonla devam edicem üzülerekde olsa

Bence bu süreci doktor kontrolünde yurutun mama ver ya da verme diyemeyiz. Kilo alımına göre doktor birşeyler önerir. Yeterince su içiyor musunuz 3 4 litre su içmeniz lazım ortalama. Akış hızı belkide çok değildir. Birde biraz daha büyüyünce çenesi daha kuvvetlenecek hızlı geldiğinde başını geri çekebilecek düzelecek yani üzülmeyin ama sürekli sağım yaparak verirseniz bir süre sonra meme reddi yaşayabilirsinuz
Okadar çok şu içiyorum ki biraz stres ve uykusuzlktan beslenmem düzensiz. Umarım geçici bir durumdur. Doktorumdan mutlaka destek alıcam

Emzirme danışmanlarından özel olarakmı destek almam gerekiyor yoksa devlete baglı bir yer mi acaba? Bende biberon vermek istemiyorum ama mecbur kalınca gene veriyorum malesef.
Ben de özel olarak danışmandan yardım aldim, evimize gelmişti.
Bizim süreç şöyle oldu: Bebeğim ilk iki gün emdi, yeterince besleniyor zannediyordum ama sarilik olup fototerapi alinca mamaya başladık tabi biberon ile. Sonra bebeğim emmeyi tamamen bıraktı, hep sağıp verdim kilo alımı iyi olunca zamanla mamayı kestik. Bu sürede biberon tamamen bıraktık, sütümü şırınga ile veriyordum. Her gün emzirmeyi deniyordum ama olmuyordu, arada nadiren bir kez tutuyordu ama emmiyordu. Sonra danışmanlık aldım, bize kaşık biberon önerdi. Kaşık biberon ile hiç yapamazsak eds dedi ama ona da alışabiliyorlar. O gün emmeye başladı bebeğim. Kasik biberon ile içemedi ,annem de inatci davrandı yoksa ben hemen eski usule dönecektim, bebeğim de mecbur kaldı memeye. Emmeye başlayınca bu sefer tazyik sorunu çıktı. Öncesinde sağıyordum ama yine de sonuç alamadım. Hafif geriye yatarak emzirdim hep. Bu sorun bende uzun sürdü, bittiginde sanırım 1 yaş civarıydı.

Bebeğim emmeye başlamadan önceki son 10 gün her gün sürekli ağlıyordum, psikolojimi çok zorluyordu. Babam bile niye emziremiyorsun koy ağzına emer diyordu 🤦🏼‍♀️
Açıkçası bebeğim emmeseydi mama ile devam edecektim, Sağım yapmak beni çok yoruyordu ve sütüm az çıkıyordu. Evet ilk tercih anne sütü ama mama da öcü değil. Bir arkadaşım 2 yaşına kadar sütünü sağarak vermiş. Emmesi güzel olur ama emmezse hayatı kendinize zindan etmeyin, bebeğinizle geçen zamanların tadını çıkarın.

X