Ailenin kalıplarından çıkmak

Benim derdim artık kendi düzenimi kurmak. Ailem "evlenince gidersin" kafasında insanlar değiller ama ben evlenmeden kendi evime çıkmış olmalıyım. Sonuçta nereye kadar onlara güvenebilirim? Bir de artık Avrupa Amerika o kadar kolay vize vermiyor, oralarda yaşam daha da zor.

Yani ev kiralayacağız mecbur, çok lüks olmayan bir yer. Maaş ise asgarinin biraz üstü ama bahşişler de eklenecekmiş. Erkek arkadaşım Azerbaycanlı, çocuk dedi ki X (kardeşinin sevgilisi) maaştan çok bahşiş alıyor.
siz erkek arkadaşınızın yanına gitmek istiyor olmayın sakın ?

çok lüks olmayan yerin kirası ne faturalar ne eşyalı mı ? eşyalandıracak mısınız ? pasta yardımcısına neden bahşiş verilsin garson değilsiniz? hadi bütün personele dağıtılsın en düşük tutarı alacaksınız puan sistemi oluyor çünkü.
bana hiç mantıklı bir fikir gibi gelmedi dümdüz pastanede yardımcı olmaya Azerbaycana gidilir mi ?
çalışma iznini orda yaşama iznini kim verdi onları hiç sormuyorum bile

bana saçma geldi
pastacılıkta türkiyede iş bulursun yani neden bulamayasın ki
ülkede çalışacak yer kalmadı da azerbaycan'a mı gitmen gerekiyor
neyine güvenip gideceksin
babanı mantıkla ikna et diyeceğim de ben pek mantık göremedim
tecrüben yok hiçbir şeyin yok kalkıp gideceksin adamlar tarih bile vermiyorlar
sen gittiğinde eleman almış olsalar ne yapacaksın ?
o ülkeye gitmek için paran var mı? parayı ailenden mi alacaksın ?

siz erkek arkadaşınızın yanına gitmek istiyor olmayın sakın ?

çok lüks olmayan yerin kirası ne faturalar ne eşyalı mı ? eşyalandıracak mısınız ? pasta yardımcısına neden bahşiş verilsin garson değilsiniz? hadi bütün personele dağıtılsın en düşük tutarı alacaksınız puan sistemi oluyor çünkü.
bana hiç mantıklı bir fikir gibi gelmedi dümdüz pastanede yardımcı olmaya Azerbaycana gidilir mi ?
çalışma iznini orda yaşama iznini kim verdi onları hiç sormuyorum bile
Allah şahidimdir ki onunla bir ilgisi yok. O olmadan önce de istiyordum. Buradan çıkmak zorundayım artık. Bu çıkış illa nikahla ya da Avrupa biletiyle olamaz. Olmamalı.
Ortada net bir şey yok zaten. İsterse babam beni silsin, soranlara da benim ekmekkadeyifi diye bir kızım yok desin. Kons. olmayacağım gidip, uyuşturucu satmayacağım, ahlaka ve kanuna aykırı hiçbir şey yapmayacağım. Bir yerden başlamak zorundayım.
Benim akrabalarım da var yurt dışında, hiçbiri şimdiki işinde başlamamışlar. Hepsi en düşükten başlamışlar.

ayrı düzen kurma isteğin çok normal
ama kaç senedir çalışan insanlar için bile aşırı zor artık ayrı düzen kurmak
senin deneyimin bile yok muhtemelen birikmiş paranda yoktur
düzen kurma isteğin hayallerde kalabilir şu ekonomide

bana saçma geldi
pastacılıkta türkiyede iş bulursun yani neden bulamayasın ki
ülkede çalışacak yer kalmadı da azerbaycan'a mı gitmen gerekiyor
neyine güvenip gideceksin
babanı mantıkla ikna et diyeceğim de ben pek mantık göremedim
tecrüben yok hiçbir şeyin yok kalkıp gideceksin adamlar tarih bile vermiyorlar
sen gittiğinde eleman almış olsalar ne yapacaksın ?
o ülkeye gitmek için paran var mı? parayı ailenden mi alacaksın ?
Benim derdim aileden uzaklaşmak. Ben istersem Türkiye'de CEO olayım, bu baskıdan kurtulamam. Baskı demek bence sadece "17'de evde ol, dışarı çıkma, makyaj yapma" değil. Olduğum gibi kabul edilmemek, hep daha fazlasının istenmesi, anlaşılamamak, manipüle edilmek de baskı benim gözümde. Evlenince mecbur onlardan uzaklaşacağım ama ben bu uzaklaşmanın illa koca ile olması gerektiğini düşünmüyorum. Kaçmam gerekiyor.

Allah şahidimdir ki onunla bir ilgisi yok. O olmadan önce de istiyordum. Buradan çıkmak zorundayım artık. Bu çıkış illa nikahla ya da Avrupa biletiyle olamaz. Olmamalı.
Ortada net bir şey yok zaten. İsterse babam beni silsin, soranlara da benim ekmekkadeyifi diye bir kızım yok desin. Kons. olmayacağım gidip, uyuşturucu satmayacağım, ahlaka ve kanuna aykırı hiçbir şey yapmayacağım. Bir yerden başlamak zorundayım.
Benim akrabalarım da var yurt dışında, hiçbiri şimdiki işinde başlamamışlar. Hepsi en düşükten başlamışlar.
babanızın sizi silmesini göze alacak raddeye geldiyseniz kendi ülkenizde daha büyük illerde şansınızı deneyin neden Azerbaycan ? Bu bence herkese saçma gelir + konuşmakla ilgili tavsiyemde sakın babanızla böyle allahlı kitaplı yeminli konuşmayın inandırıcı olmaz biri büyük büyük allah kitap diyorsa ben orada bir yalan ararım doğrunun allahın şahitliğine yemine ihtiyacı olmaz çünkü

Benim derdim aileden uzaklaşmak. Ben istersem Türkiye'de CEO olayım, bu baskıdan kurtulamam. Baskı demek bence sadece "17'de evde ol, dışarı çıkma, makyaj yapma" değil. Olduğum gibi kabul edilmemek, hep daha fazlasının istenmesi, anlaşılamamak, manipüle edilmek de baskı benim gözümde. Evlenince mecbur onlardan uzaklaşacağım ama ben bu uzaklaşmanın illa koca ile olması gerektiğini düşünmüyorum. Kaçmam gerekiyor.
yav tamam kaçman gerekiyor da böyle paldır küldür olmaz
paran var mı şuan? mesela kenarda 100 bin liran var mı?
kiralardan haberin var mı? en kötü eve 10 bin isteniyor artık
önce bi eğitimini tamamla bi işe gir bi yerden başlamış olursun zaten
kenara biraz para atarsın deneyim kazanırsın iş durumunu sağlama alıp öyle çıkarsın o evden
işe girdiğinde bi süre kulak arkası edersin aileni
belli bi gelir seviyesine ulaşınca da eve çıkarsın belki iş yerinden birilerini bulup beraber çıkarsın
en kötü ihtimal bi aparta falan çıkarsın başlangıçta, en azından 1 oda olsun karışanın edenin olmaz
ama en azından bunu planlayarak yapmış olursun
allahın azerbaycanı yani bilmediğin etmediğin bi ülke, ne işin var iş tecrüben paran pulun yokken oralarda ?
nolursa olsun ailene o kapıyı sert kapatma başına bişi gelse kimse sahip çıkmaz sana ailen çıkar

babanızın sizi silmesini göze alacak raddeye geldiyseniz kendi ülkenizde daha büyük illerde şansınızı deneyin neden Azerbaycan ? Bu bence herkese saçma gelir + konuşmakla ilgili tavsiyemde sakın babanızla böyle allahlı kitaplı yeminli konuşmayın inandırıcı olmaz biri büyük büyük allah kitap diyorsa ben orada bir yalan ararım doğrunun allahın şahitliğine yemine ihtiyacı olmaz çünkü
Burada size konuşma şeklimle onunla konuşma şeklim farklı maalesef :) ben bu ülkeden çıkmazsam baskı devam edecek. Dediğim gibi evet makyaj yapmamam, ne bileyim dışarı çıkmamam yönünde bir baskı değil bu. Olduğum gibi kabul edilmemek, hiçbir şeye doyulmaması, kimsenin mutlu olmaması, üstümde gereksiz tahakküm kurulması şeklinde baskılar. Yani istersem Çanakkale'de olayım bu adam susmaz.

yav tamam kaçman gerekiyor da böyle paldır küldür olmaz
paran var mı şuan? mesela kenarda 100 bin liran var mı?
kiralardan haberin var mı? en kötü eve 10 bin isteniyor artık
önce bi eğitimini tamamla bi işe gir bi yerden başlamış olursun zaten
kenara biraz para atarsın deneyim kazanırsın iş durumunu sağlama alıp öyle çıkarsın o evden
işe girdiğinde bi süre kulak arkası edersin aileni
belli bi gelir seviyesine ulaşınca da eve çıkarsın belki iş yerinden birilerini bulup beraber çıkarsın
en kötü ihtimal bi aparta falan çıkarsın başlangıçta, en azından 1 oda olsun karışanın edenin olmaz
ama en azından bunu planlayarak yapmış olursun
allahın azerbaycanı yani bilmediğin etmediğin bi ülke, ne işin var iş tecrüben paran pulun yokken oralarda ?
Bu arada yani ailem yurt dışına gitmeme karşı değil, Türkiye'de aşırı karışırlar. Annem orada çok tanıdığım olduğunu biliyor, oraya da gittim bu sene. Ülkeden çıkınca en azından bana baskı yapamazlar. Baskı biter. Bugüne kadar hep babamın dediği gibi yaşamaya çalıştım, yeter. Hiçbir şekilde mutlu olmuyor. Sürekli kiloma saçıma takmalar, niye Avrupa değil demeler, biraz ona ters çıkınca "ay şaka yapıyorum ne alınıyorsun" demeler. Yoruldum. Kötü biri değil ama yaşamayan bilemez.
Evlenirsem zaten mecbur izin verecek ama evlenemem, evlenmek istemiyorum.

Bana çok fazla hayalprest ve olgun olmayan hayatı toz pembe gören aile baskısından kurtulmak isteyen biri gibi geldiniz aileniz haklı benim de oğlum böyle bir ilanla radikal bir karar alsa hele bir dur derim sanki köprüyü geçiyor başka bir yakaya tasinacaksiniz gibi... Aileniz sizi neden siliyor ve siz daha kariyeriniz de hiç bir şey yokken nasıl olur da ailem beni silsin umrumda değil dersiniz. Nereden baksanız elinizde kalıyor

Bana çok fazla hayalprest ve olgun olmayan hayatı toz pembe gören aile baskısından kurtulmak isteyen biri gibi geldiniz aileniz haklı benim de oğlum böyle bir ilanla radikal bir karar alsa hele bir dur derim sanki köprüyü geçiyor başka bir yakaya tasinacaksiniz gibi... Aileniz sizi neden siliyor ve siz daha kariyeriniz de hiç bir şey yokken nasıl olur da ailem beni silsin umrumda değil dersiniz. Nereden baksanız elinizde kalıyor
Ben üniversiteyi bitirdim 2 sene önce, çevirmenim, şimdilik iş geldikçe çeviri yapıyorum. Maalesef Arapça bilmememden ötürü çok fazla iş gelmiyor. Avrupa'da bir sınava kaydoldum, gidecektim, vize reddi yedim. Hani ülkeden çıkmamı sorun etmiyor benimkiler. Yoksa bunları yapamazdım.
Babam dünyada Avrupa dışında hiçbir yerin insanını sevmediği için benden de aynısını bekliyor. Genel hali bu. Mesela yabancı damat olacaksa illa Avrupa ister. Bu baskı insanı çok yoruyor emin olun. Düşünün karşınızda biri var çocuk gibi davranıyor, hiçbir şeyinizden memnun değil, sürekli bir eleştiri. Cinnet geçiriyorsunuz ve sizi o hale getirdiği için özür bile dilemiyor. hala "saygısızlık ediyorsun" diyor. Bu baskıdan kaçmak için evlenilir bile.
Ayrıca ben taşınacağım demedim, sadece görüşmeye gitmek istiyorum dedim.

Erkek Arkadaşiniz oraliysa ve güvenilir biriyse onla gidin her yer dolandırıcı kaynıyor görüşmeye tek giderseniz birkaç yakınınıza canlı konum atın endişe vermek değil tedbirli olmanız amacım

Türkiye de başka bir ilde de ailenizden uzak kendinize bir düzen kurabilirsiniz.Niye Azerbaycan? Türkiye'de başka ile yanınıza gelecek olan, oraya da gelir.Gerek var mı o kadar tantanaya?

Türkiye de başka bir ilde de ailenizden uzak kendinize bir düzen kurabilirsiniz.Niye Azerbaycan? Türkiye'de başka ile yanınıza gelecek olan, oraya da gelir.Gerek var mı o kadar tantanaya?
Derdim gelecek olmaları değil, ona bakılırsa yeşil pasaportları var her yere gelirler. Ayrı ülkede olunca ayrı düzeni olduğunun bilincine varıyorlar ya.
Bu arada deli gibi kavga ettik. Avrupa'ya gitmememe çok şaşırdı :KK70: iş bakmıyormuşum biliyor musunuz arkadaşlar :KK70: sürekli bir eleştiri, kilo aldın zayıflayıcı kullan, saçını kestirme, nedir ya. Ölsem toprağın altına girip ölümümü de eleştirir

X