bebeğim 1 yaşına girecek emeklemiyor

north

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2023
2
0
25
merhaba, bebeğim iki hafta sonra 1 yaşına girecek ama ne emekliyor ne yürüyor yatar pozisyondan oturur pozisyona geçemiyor anca biz oturtursak oturuyor. düşünce kalkamıyor. alkış yapıyor dede baba anne diyor ama onun dışında sanki geride gibi. devlet hastanesine götürmüştük 8 aylıktı 10 aya kadar oturmazsa getirin dedi şuan oturuyor ama biz oturtursak sonra profösöre gittik o da kan tahlili yaptı b12 si düşük çıktı balık yağı ve b12 iğne verdi kullandık gelişme var ama yeterli değil çok kafama takılıyor. yüzüstü durmakta istemiyor arada dönüyor ama çok değil biz tutarsak ayakta duruyor bikaç adım atıyor yada koltuk kenarında tutarsak duuryo ama bırakırsak düşüyor. yardımcı olur musunuz bizim gibi olan varmı

Anlattiklariniz normal geldi bana zamani var bence. Siz tutarken ayakta durmasi birkac adim atmasi iyi. Yatarken oturma pozisyonuna gelmeye dort ayak uzerinden geciyorlar genelde yani emeklemiyorsa yatarken kalkabilmesi zor. Muhtemelen motor gelisimi yasitlarindan biraz geriden gelecek ama onun disinda bir sorunu oldugunu sanmiyorum.

Geç yürüyecektir 18 aya kadar yürüyebiliyor olması gerek. Sıralayabiliyor mu kendi? Yani kenardan tutturduğunuzda bir kac adım koltuğu tutup sağa sola gidiyo mu? Her adımda siz mi tutuyosunuz? Arada düşebilir o ayrı yürümeye başlayınca da düşüyolar.

merhaba, bebeğim iki hafta sonra 1 yaşına girecek ama ne emekliyor ne yürüyor yatar pozisyondan oturur pozisyona geçemiyor anca biz oturtursak oturuyor. düşünce kalkamıyor. alkış yapıyor dede baba anne diyor ama onun dışında sanki geride gibi. devlet hastanesine götürmüştük 8 aylıktı 10 aya kadar oturmazsa getirin dedi şuan oturuyor ama biz oturtursak sonra profösöre gittik o da kan tahlili yaptı b12 si düşük çıktı balık yağı ve b12 iğne verdi kullandık gelişme var ama yeterli değil çok kafama takılıyor. yüzüstü durmakta istemiyor arada dönüyor ama çok değil biz tutarsak ayakta duruyor bikaç adım atıyor yada koltuk kenarında tutarsak duuryo ama bırakırsak düşüyor. yardımcı olur musunuz bizim gibi olan varmı
Merhabalar. Benim bebeğim de aynen öyleydi 1 yaştan sonra oturur şekilde popo üstü emeklemeye başladı. 15 aylıkken emekledi ve nerdeyse 17 aylıkken yürüdü. Karın üstü durmayı hiç sevmezdi. Geriden geldi motor becerileri ama sosyal becerileri hep normaldi. Zaten dr da 18 aya kadar bekleyelim demişti

Merhabalar. Benim bebeğim de aynen öyleydi 1 yaştan sonra oturur şekilde popo üstü emeklemeye başladı. 15 aylıkken emekledi ve nerdeyse 17 aylıkken yürüdü. Karın üstü durmayı hiç sevmezdi. Geriden geldi motor becerileri ama sosyal becerileri hep normaldi. Zaten dr da 18 aya kadar bekleyelim demişti
Bu arada şu an 19 aylık olmak üzere hala koşayım koltuğa tırmanayım atlayayım gibi şeyler yapmak istemiyor, daha temkinli bir bebek olabilir diye düşünüyorum

Bence korkulacak birşey yok benim görümcemin kızıda öyleydi. 13 aylıkken yavaş yavaş yürümeye başladı emeklemeyide yürüdükten sonra öğrendi gayette sağlıklı çocuk her çocuk farklıdır dert etmeyin zamanla herşeyi yapar. Evde başka çocuk varmı yoksa tekmi

merhaba, her bebeğin gelişimi farklıdır. dr. bi sorun yok dediyse endişelenmeyin, kilolu bi bebekse o yüzdende yürüyemeyebilir . yada genetik olabilir anne baba geç yürümüştür . benim torunum var 11 aylık 5 aylıkken dişlerini çıkarmaya başladı ama kızımda yani anneside 5 aylık çıkarmıştı. hatta damatım diş hekimi o bile şaşırdı çok erken çıkarmasına

Benim oğlumda emeklemedi yani şöyle deyim 11 aylıktı emeklediginde 1 yaşında yürüdü zaten, ama 11 aya kadar sürünerek gidiyordu heryere, bir yerden tutup kalkıp siraliyordu yada elini bırakıp birkaç adım atıyordu yatar pozisyonda iken kalkıp oturamamasi falan kaslarıyla alakalı olabilir kasları tam gelişmemiş olabilir.

Emekleme bir gelişim basamağı değil emeklememesi bir işaret değil yani. 9.aya kadar desteksiz oturması gerekiyor.
11 , 12 ay civarı en geç oturur poziyona geçmesi ve ayakta durmaya başlaması gerekiyor. Burdan gelişim basamaklarını bi kontrol edebilirsiniz, içiniz rahat etmezse çocuk nörolojiye gidin bi. Burada resim çıkmamış, özelden atayım ben size