Bebeğim otizm mi ekran otizmimi?

Ablası hep kızıyor oyunumu bozuyor diye suan oyuncak mutfak aldım yanastırmıyor çoçugu defalarca uyarmama rağmen ben oynuyorum kızımla ablası bırakırsa ablasıyla kosmaca cee saklambaç sorunsuz oynuyor evcilik yapamıyor mesela bebek ağlıyor gibi yapıyorum biberonu ağzına veriyor bebeğin onuda taklitle öğretmiştim
Normal çünkü bebekler oyunla , taklitle öğrenir . Bize komik , basit gelen o oyunların hepsinin aslında bir önemi var. Dil terapistlerine bile bakın bir şey öğretmiyorlar. Çocukla oyun oynuyorlar , anne babalara nasıl oynamaları gerektiğini gösteriyorlar bu sayede çocuk dili öğreniyor.
Çocuklarınız arasında iletişimi sağlamada siz köprü olmalısınız. 3ünuz oturun birlikte oyun oynayın biraz buyukle oynayın onu bir şekilde oyalayın o sırada diğerine bakın mesela

A Asgunas

@gzm9995 Merhaba. İlk mesajinizi ve sonraki güncellemenizi okudum. Ve okurken içinizdeki o tarifsiz sıkıntıyı kalbimde hissettim. Biz de benzer bir süreçten geçiyoruz. Şuan kızım 30 aylık olmak üzere. 24 ayı dolduğunda hala konusmadigi ve bazı sosyal alanlarda geri kaldığını düşündüğümüz için bir çocuk psikiyatriye gittik. Tavsiye üzerine gittik fakat gittiğimiz kişi son derece tecrubesizdi, uzmanlığını alalı bir iki sene olmuş biri. Çocuğu doğru düzgün gözlemlemedi, bu benim kanaatim. Bize anket şeklinde evet hayırlı sorular sordu ve sonucunda çocuğumuzun gelişiminin 1.5 yaş civarında olduğunu söyledi. Sonrasında konuşma olmaması ve seslenince hemen bakmaması vs nedeniyle otizm suphesi olabilir dedi. Biz zaten bunu duyunca moralman bittik. Ekran maruziyetinden söz ettim çünkü bizim çocuğumuz da ne yazık ki ekrana fazla maruz kaldı özellikle geçen kış. Hem ekran maruziyeti hem bütün kış evden cikmadigimizi sosyallesemedigini söyleyince uyaran eksikligi olabilir, eğer fazla ekran maruziyeti olduğunu soylemeseydiniz direk otizm teşhisi koyardım dedi. Özel eğitim önerdi geç kalmadan.

Ordan moralimiz sıfır çıktığımızda birbirimizi sucladik. Ve tabiki eşim en cok beni sucladi. Gerçekten çok zor surecler. Eve gelir gelmez TV yi kaldırdık. Bir özel eğitim öğretmeni bulduk. İlk gidişimizde oyun odasında, ki küçücük ve kasvetli bir odaydi, 10. Dakikada bir oyuncak yuzunden kriz oldu ve sonrasında öğretmenin yanlış tutumu nedeniyle( ağlayan ve sürekli.kapiya giden kızımı cikmasin alışsın vs diyerek ) 15 dk kadar içerde tuttu. Ben de yanlarindayim ama çocuk ağlamaktan helak oldu. Nitekim dersi yapamadan donduk. İkinci gidişimizde binanın kapısından bile girmeden çığlık kiyamet ağlama. Hemen tanıdı. Nitekim geri döndük ve özel eğitim sayfasını kapadık.

Sonrasında ben kendi imkanlarimca ne yapabilirim diye düşündüm ve bulduğum iki tane oyun grubuna yazdırdım. Oyun gurubunda da genelde masaya oturup etkinlik yapmalı şeyler olduğu için bizimki durmak istemiyodu..komut almiyodu. Gidip kendince bir oyuncak bulup onunla oynuyordu. Sadece su ve duyusal içerikli etkinliklerde dikkat süresi uzundu sevdiği için. Fakat o gittiğim oyun grubunda duyusal oyun o kadar nadirdi ki, çocuk kagit etkinliklerinden sıkıldi. Ben başta hata edip cocugumuzun bu durumundan öğretmene bahsetmiştim. Ki ortada konmuş bir tanı falan da yok. Ama işte aptallik. Bu sefer öğretmen çocuk biraz sıkılsa işte x yaşıtlarına ilgi göstermiyor şurayı arastirin burayı arastirin demeye başladı. Tavsiyesinden değil ama üslubundan rahatsız olduğum için orayı biraktik.

Şuan devam ettiğimiz oyun grubunda mesela gayet mutlu. Ebeveynli grup bu ve sürekli başka cocuklarin masalarına gidiyor. Gayet de yaşıtlarına ilgi gösteriyor. Parkta gördüğü çocuklara sarılmak istiyor. Bu sarilma huyu birkaç hafta önce başladı. Ve ben inanılmaz mutlu oldum. Gidip gidip sariliyor yaşına yakın bir çocuk gördüğünde.

Bunun dışında ismine seslenince bakıyor. Ama her zaman ilk seferinde bakmayabiliyor, eğer bir oyuncakla mesgulse. Taklit becerisi var, komut alma her seferinde olmasa da şunu ver bunu al hadi ayakkabini giyelim yeleğini giyelim vs bunlara uyuyor. Etkinlik yaptırırken de canı isteyince uyuyor istemeyince uymuyor. Seni öpeyim deyince yanağını uzatıyor ama beni öp deyince opmuyor. Çak yapıyor ama Bay bay yapmıyor ve öpücük atmıyor eliyle. Bunlari gösterdiğim halde yapmadı, canı yapmak mi istemiyor bilmiyorum. Bunun dışında göz teması hep vardı zaten benimle. Ama yabancilarla yoktu. Şimdi o da var çok uzun süre olmasa da.

Bu arada bu olumlu gelişmeler olurken bazi olumsuzluklar da eklendi hayatımıza. Yaz başından beri öfke patlamaları yaşamaya basladi. İki yaş krizi diye yorumlamak istedim ama ekran maruziyetimiz TV değil bu sefer tabletle devam etti. Tv yi kaldirdiktan sonra aslında sıfır ekran yapmamız gerekirken sadece yemeklerde tablet actik. Çünkü baby TV izlereyek yemeye aliskindi ve başka türlü yemiyordu. Zaten iştahsız bir cocuktu ve yeter ki biraz olsun yesin diye yine ekran hayatımıza girdi ve önünü alamadik. En son bu öfke patlamalari dayanılmaz olunca ekranı tamamen kestik. İlk günler yine çılgınca ağlamalar krize gitmeler vs derken sonra biraz alıştı. Yaklaşık gündür hiç tablet görmedi. Sadece bir kere babası susturamayinca telefondan çizgi film açmış 20 dk. Bir iki kere de ben üzerini değiştirebilmek için onun kendisini çektiğimiz videolarıni izlettim. Gördüğü ekran bu kadar.

Fakat bizi, özellikle beni en zorlayan şey gece geç saatlere kadar uyumamasi. Bebekliginden beri zor uyuyan bir cocuktu. Mesela az önce uyutabildim, 02.30 da. Düşünün bu saate kadar uyanık bir cocuk. En erken yattığı sansliysam Gece 12 dir. Ona bile o kadar razıyım ki. Uyku düzeni asla oturmadi. Bu saatlere kadar çocuğu oyalamak o kadar zor ki. Ancak yaşayan bilir. Ve her sabaha bitik bir pille baslamak. Gece de sık uyanır. Hala emiyor. Bir kere bıraktırma girisimim oldu, 2 buçuk gün surdurebildim, akıl sagligimj kaybedecektim bıraktım. Çünkü korkunç ağlama nöbetleri geçirdi ememedikce.

Gerçekten hayatta sinandigim şey annelik. Sizi o kadar iyi anlıyorum ki. Asla isyan değil elbette, Allah'ım hep sağlık versin evlatlarımıza, hayatta neler var, halimize bin sukur. Ama o kadar yorgunum ki. 2 buçuk senedir çocuksuz 500 metre ilerdeki market dışında hiçbir yere gidemedim. Bana aşırı bagli. Evin içinde bile yarım saat uyuyamıyorum odaya gidip. Peşimden geliyor beni arıyor. O kadar yıpratıcı bişey ki. Henüz hala konusmadi ve iletişim kuramamak da ayrıca yoruyor, hem onu hem beni. Instagram'da çocuğuyla uyum içinde anneler görüyorum, neredeyse 2 buçuk yaşında çocuğuyla sohbet eden, iştahi yerinde olan, akşam en geç 10 dedi mi uyuyan. Kendilerine bakıyorlar mutlular, motiveler. Çalışıyor çoğu ve sosyal hayata karışıyor. Bir de dönüp kendime bakıyorum. Hayatım bitmiş adeta. Ne kendime bakıyorum ne bisey. Çıkıp bir kahve bile içemiyorum bir yerde tek basima. Gece geç yattigim için duygusal yeme bozuklugu oluştu, 8 9 kilo aldim bir de üzerine.

Biraz uzun oldu, kusura bakmayin. Bilmiyorum, bu günler de gecer elbette. Allah güzel günler göstersin..Feraha cikalim hep birlikte. Ama şimdi ben çok yorgunum. Çok ama çok..

Bu mesajı baska bir arkadasin konusuna yazmıştım Ekim ayında. Güncel durumumuzu da ekleyeyim.

@Birgaripanne

Merhaba🌸 Bu mesajı Ekim ayında yazmışım. O günden bugüne hayatimizda pek çok sey değişti. Baya hızlı yol aldık. Aralık ayinda çocuk psikiyatriye gittik. Hafif düzeyde otizm bulguları var, bir sene düzenli eğitimle normale döner dedi. Bir yol haritası çizdi.

Eve döner dönmez tableti kaldirdik, salondaki TV nin üzerine koca bir örtü örttük. Hayatımızdan ekranı tamamen çıkardık. Sonra KBB testi ve çocuk nöroloji muayenesi, bunları aradan çıkardık. Sonrasinda ergoterapi, konuşma terapisi ve bir sinif öğretmeniyle oyun terapisi seanslarına basladik. Ne yazık ki konuşma terapisi öğretmenden kaynaklı düzenli gidemedik, şimdi başka bir konuşma terapistine baslayacagiz. Her neyse. Babası sık sık dışarı çıkardı, parka götürdü, gezdirdi. Evde de bol bol oynadık , işi gücü bıraktık sürekli çocukla ilgilendik. Şöyle diyeyim, sabah uyandigi andan gece yatana kadar sürekli oyun oyun oyun.

Bir ay sonra çocuk psikiyatriye yeniden gittiğimizde kızımızın gelişimini çok iyi buldu, herhangi bir tanı kalmadığını, 6 ay sonra yaşıtlarıyla aynı olacagini söyledi.

Bugün geldiğimiz noktayı özetlemek gerekirse; bir buçuk aydır istisnasız sifir ekran, ortak dikkat var, komut alma var, dikkat süresi uzadı, goz temasi süresi uzadı, ismine gerek yabancılar gerek biz seslendigimizde her defasında bakıyor, hayali oyun var, üzgün şaşkın ağlayan vs duygu ifadelerini taklit var, 6 7 hayvan sesi çıkariyor, 1 den 9 a kadar rakamları tanıyor, renkleri tanıyor, hayvanları, meyve ve sebzeleri tanıyor, bir çok nesneyi adıyla sorduğumuzda hangisi olduğunu gosteriyor, vs. Şuan geriye konuşma kaldi. Onun için de gayret ediyor, bazı kelimeleri taklit etmeye çalışıyor, arada baba dede diyor.

Bundan 3 ay önce bu saydiklarimin 3 te biri bile yoktu. Bu kadar yol almamizda en büyük etken ekranı bitirmemiz ve sürekli oynamamız oldu diye düşünüyorum. Elbette inanılmaz bir efor ve gün sonunda tukeniyorsun. Benim kızım bir de aşırı hareketli, erkek çocuğu gibi asla yerinde durmuyor.

Anneligimde en cok pişmanlık duyduğum ve hayat boyu duyacağım şey ekran acmakti. Zamanı geriye alabilsem tek değiştireceğim şey bu olurdu..

Bu da guncel durumumuz.

Merhaba hanımlar yeni üye oldum kafayı yiyeceğim hergün ağlıyorum 26 aylık kızım var ve otizm den süpheleniyordum tanı aldırmadan özel eğitime yazdırdım haftada iki saat gidiyoruz ben kendimde eğitim veriyorum kızıma evde ğeçmis te otizmli çocuklarla calıstım çocuk ğelisimciyim, tv ekrana fazla maruz kaldı ama izlemiyor gibiydi meğerse dünyası ekran olmus yaklaşık 2 aydır tv sıfır tablet telefon zaten vermiyordum hiç ismine tepki arttı ama ben çağırırsam bakıyor Baska sına bakmıyor komut yakında al ver aç kapat yapıyor ama uzaktaysa tınlamıyor topu tut at yapmıyor Baska seyleri atıp tutuyor basket atıyor KBB ye götürdüm isitme de sorun yok akranlarıyla oynama pek yok ablası 5 yasında onunla saklambaç kosmaca cee oynar bakar davranış problemi oyuncakları diziyor karsısına geçip dalıyor birde parmaklarıyla sayıyor bos kalırsa bos bırakmamaya çalısıyorum konusma yok tekrar etme var sesleri taklitle yapıyor takliti mükemmel ayakkabı derim kendiside der ama kendiliğinden demez getirmez bay bay alkıs çak bu iki ay içinde öğrettim öpmeyi öğrendi aynayı çok seviyor taklit yapıyoruz ondan hepsini yapıyor ağlarsam ağlar ablası ağlarsa hemen oda ağlar ben gülersem güler kızgın bakarsam ağlar kızarsam gel yat dur anlar yapar bilemiyorum ama çok dalıyor gözü birde amaçsızca kosuyor odanın bir ucundan diğerine köpek görünce havhav der kedi görünce miyav der kendiliğinden isaret ettiğim yere genelde bakmaz, kendisine isaret etmeyi yeni öğrettim bazen isaret ediyor gösteriyor biseyleri ama suyunu istemez ağlar çekiştirir yani ben vermesem hiçbir isteği yok bitki gibi ablası hiç durmaz susmaz bu neden böyle anlamadım 🤧2 aydır park sokak eğitim evde eğitim bir saniye bos bırakmıyorum gözümün içine bakıyor ama beni anlamıyor çok üzülüyorum çok kötüyüm böyle olup düzelen varmı biri oyuncağını alsa tepkisiz bırakır gider tutup cekistirmez krese versem unuturlar o kadar sessiz çoçuk benimde farkımda değildi yeni yeni gidince ağlıyor.kendime çok kızıyorum nasıl bu kadar geç farkettim diye büyük kızım asla tv izlemezdi ona hiçbir etkisi olmadı bir sn oturmazdı hala aynı ben küçüğümü bu kadar kötü etkileyeceğini hesap edemedim bir eğitimci olarak bu arada büyüğüm asırı kıskanç resmen sırtımda yasıyor hala o nedenle küçüğe ilgi veremedim bunun acısını çıkarmaya çalısıyorum ama büyüğüm hala izin vermiyor uykuda bile küçüğün yanına yatsam gece gelip yanıma yatıyor anne anne anne bir sn pesimden ayrılmıyor okula verdim o esnada küçüğe biraz eğitim oyun veriyorum
Suan durumu nedir ayni durumdayim

Suan durumu nedir ayni durumdayim
Aynı eğitim için baska yer bulmuştuk onlarda 1 aylık parayı aldı servisi ayarlayamadı çokta vaktim olmuyor oynamaya ramazan ayı malum pek halim olmuyor kalabalık içinde sürekli kosuyor çağırıyorlar bakmıyor bugün yine iftarda idik kosturuyordu seslendiler bakmadı hergünüm ağlamakla geçiyor bilmiyorum nasıl olacak 🤧

Aynı eğitim için baska yer bulmuştuk onlarda 1 aylık parayı aldı servisi ayarlayamadı çokta vaktim olmuyor oynamaya ramazan ayı malum pek halim olmuyor kalabalık içinde sürekli kosuyor çağırıyorlar bakmıyor bugün yine iftarda idik kosturuyordu seslendiler bakmadı hergünüm ağlamakla geçiyor bilmiyorum nasıl olacak 🤧
30 aylik ve 7 aylik iki bebek annesiyim.

Cocuk gelisimci değilim, sadece okuyan ve arastiran bir anneyim. Elestirmiyor, kinamiyorum anladigim kadariyla es ve aile destegi alamiyorsunuz, yoksa su alintiladigim mesajdaki bahaneler cocugunda otizmden suphelenen bir annenin bahaneleri olamaz.

Oruc tuttugunuz icin piliniz bitiyor ve cocugunuzla ilgilenemiyor musunuz? Oruc tutmayin, kaza edin hanimefendi, size emanet bir can var iken, o can sizin karninizda can bulmusken onunla ilgilenememe bahaneniz oruc olmamali ya da kosusturdugunuz iftar davetleri, gitmeyin o iftarlara. Bunun icin darilan olursa da darilsin. Siz cocugunuzu oncelik haline getirin bir an evvel emin olun duzelecektir.

Cocuk gelisimci değilim, sadece okuyan ve arastiran bir anneyim. Elestirmiyor, kinamiyorum anladigim kadariyla es ve aile destegi alamiyorsunuz, yoksa su alintiladigim mesajdaki bahaneler cocugunda otizmden suphelenen bir annenin bahaneleri olamaz.

Oruc tuttugunuz icin piliniz bitiyor ve cocugunuzla ilgilenemiyor musunuz? Oruc tutmayin, kaza edin hanimefendi, size emanet bir can var iken, o can sizin karninizda can bulmusken onunla ilgilenememe bahaneniz oruc olmamali ya da kosusturdugunuz iftar davetleri, gitmeyin o iftarlara. Bunun icin darilan olursa da darilsin. Siz cocugunuzu oncelik haline getirin bir an evvel emin olun duzelecektir

Oruc tuttugunuz icin piliniz bitiyor ve cocugunuzla ilgilenemiyor musunuz? Oruc tutmayin, kaza edin hanimefendi, size emanet bir can var iken, o can sizin karninizda can bulmusken onunla ilgilenememe bahaneniz oruc olmamali ya da kosusturdugunuz iftar davetleri, gitmeyin o iftarlara. Bunun icin darilan olursa da darilsin. Siz cocugunuzu oncelik haline getirin bir an evvel emin olun duzelecektir.
Eş ve aile desteğim yok birde 5 yaş kızım var o çok düskün bana ve ilgi manyağı kızımla ilgilenmeye çalısıyorum ama karsılık alamayınca üzülüyor pes ediyorum sabır gerek biliyorum 3 ay olacak tv yi kapatalı hergün burnunu kulağını gözünü saçını öğretiyorum soruyorum isaret parmağını kullanması için çalısıyorum ama yok büyük kızım da tepkisiz olduğu için artık oynamak istemiyor anne benimle oynamıyor ki diyor karsılık vermiyor çünkü ben oynuyorum ama evin yükü ve anlayışsız bir esim var etrafımda anlayışlı kimsem yok derdimi açsam hergün arayıp konusuyormu diye soruyorlar 1 günde 3 ayda olacak is değil anlamıyorlar üzülüyorum zaten ayrıca bende çocuk ğelisimciyim ve ağır otizmli çocuklarla çalısmıs eğitmenim ama kendi çocuğun farklı oluyor damdan düsenin halini damdan düsen anlıyor

Eş ve aile desteğim yok birde 5 yaş kızım var o çok düskün bana ve ilgi manyağı kızımla ilgilenmeye çalısıyorum ama karsılık alamayınca üzülüyor pes ediyorum sabır gerek biliyorum 3 ay olacak tv yi kapatalı hergün burnunu kulağını gözünü saçını öğretiyorum soruyorum isaret parmağını kullanması için çalısıyorum ama yok büyük kızım da tepkisiz olduğu için artık oynamak istemiyor anne benimle oynamıyor ki diyor karsılık vermiyor çünkü ben oynuyorum ama evin yükü ve anlayışsız bir esim var etrafımda anlayışlı kimsem yok derdimi açsam hergün arayıp konusuyormu diye soruyorlar 1 günde 3 ayda olacak is değil anlamıyorlar üzülüyorum zaten ayrıca bende çocuk ğelisimciyim ve ağır otizmli çocuklarla çalısmıs eğitmenim ama kendi çocuğun farklı oluyor damdan düsenin halini damdan düsen anlıyor
Cok uzucu bir durum, birlikte karar verip cocuk sahibi oluyorsunuz, erkekler sadece ureme asamasinda ise yariyor, ondan sonra anneler neden perisan, neden öfkeli, neden sinirli diye kendilerine pay cikarmak yerine sacmalamaya basliyorlar. Allah yardimciniz olsun kardesim, sozlerinizden destek alamadiginizi anladigim icin ilk yorumum o sekildeydi. Umarim cozum bulabilirsiniz.

8Elimizden geleni yapıyoruz eğitim çok pahalı elimden gelse krese de verecektim ama maddi gücüm suan elverişli değil kiradayım rapor aldırmakta istemiyorum çünkü belki mizacı böyledir sessiz bir çocuktur bilemiyorum otizm mi değilmi bu ikilem beni öldürüyor ağlıyorum her gün büyük kızım bizi o kadar yormuş ki oyuna doymamıs uyumamıs küçük kızıma zaman ayıramamısız inanın tepemizde bir sn susmuyor durmuyor sabah 5 te kalkıyor gece 12 de uyu uyu uyu demekten sinirlerimiz bozuluyor esimle bir çocuk hiç yorulmaz mı uyumaz mı susmaz mı maalesef
Merhaba bu mubarek ayda allah icinizi ferah eylesin. Bizim akraba cocugu öyleydi dr goturduler otizim baslangici çocuk tv tablet hic çıkmazdı hep oynardi izlerdi sizin dediginiz gibi ama hic konusmuyodu agliyodu vuruyodu hayal oyunlar daki gibiydi. Annesi hic ilgilenmedi dr goturmedi .ilgi yoktu cocuk suan 5 yasinda bülbül gibi konusuyo oynuyo iletisim guzel o cocuk gitti baska cocuk geldi. Ama siz ne guzel ilgileniyorsunuz. Ihmal etmeyin. Allah büyük. Allah cabanizi hic etmez oyle devam edin surekli konusturun zeka oyunlari var kartlar taslar. Cook eglenceli alin oynatin araba oyuncak bunlar kaldirin kitap resim yaptirin .allah buyukktur😥

Merhaba bu mubarek ayda allah icinizi ferah eylesin. Bizim akraba cocugu öyleydi dr goturduler otizim baslangici çocuk tv tablet hic çıkmazdı hep oynardi izlerdi sizin dediginiz gibi ama hic konusmuyodu agliyodu vuruyodu hayal oyunlar daki gibiydi. Annesi hic ilgilenmedi dr goturmedi .ilgi yoktu cocuk suan 5 yasinda bülbül gibi konusuyo oynuyo iletisim guzel o cocuk gitti baska cocuk geldi. Ama siz ne guzel ilgileniyorsunuz. Ihmal etmeyin. Allah büyük. Allah cabanizi hic etmez oyle devam edin surekli konusturun zeka oyunlari var kartlar taslar. Cook eglenceli alin oynatin araba oyuncak bunlar kaldirin kitap resim yaptirin .allah buyukktur😥
Araba oyuncak vs niye kaldırsın? Asıl çocuğun en iyi konuşmayı öğrendiği şey oyuncaklar. Tabi karşılıklı olacak anne ve çocuk birlikte oynayacak ve anne hep o aralarda konuşacak .

Ben oyunla öğretmeye çalısıyorum göz temasını öyle artırmaya çalısıyorum basarılıda oluyorum mesela bebek acıktı ağladı mama ver diyorum biberonu alıp bebeğe veriyor yada araba geliyor düt düt diyorum kendiside araba düt düt diyor sürmeyi bilmezdi önceden sadece dizerdi suan arabayı sürüyor bebekleri dizerdi suan sarılıp öpüyor kedi var pelus onu tutup miyav miyav diyor topu önceden yanından atardım kafasına atardım tepki vermez bakmazdı bile suan topu tutup getiriyor yada leğene baskete atıyor bana atması pek yok elinde bekletiyor zamanla oda olacak insallah bol bol konusuyorum sütü hayatımızdan çıkardık tamamen önceden çok içerdi bağırsak sorunumuz yok gerçi kabız pek olmazdı zaten her yemeğide yer ablası normal o çok seçer bu ne olsa yer masallah

X