Ben bu Mide bulantısından nasıl kurtulacağım ?:(

hrsymsn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2008
87
0
değişik birşey yaptığımda(hiç gitmediğim biryere gittiğimde),mutlu olduğumda,üzüldüğümde,korktuğumda,heycanlandığımda vs. bu tür duyguları yaşadığım zaman miğde bulantım oluyo bu yüzden ben 1 senedir hayatımdaki bütün değişiklikleri kaldırdım ne geziyorum arkadaşlarımla dolaşıyorum ne bi erkek arkadaşım olsun istiyorum mutlu olmaktan korkuorum sırf miğdem bulanıcak diye psikoloğa gittim üstüne gitmem gerekli dediği ama ne yapcağımı nasıl yapcağımı bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz :s henüz 17 yaşındayım ve hayatımı yaşıyamadan eve tıkılı kalmak beni çok üzüyor. :KK43:

Benim de böyle bir problemim vardı canım senin yaşlarındayken.. Sokağa bile çıkmak gelmezdi içimden.. Okula bile giderken midem bulanırdı.. Doktora gittim hiç bir sağlık sorunum çıkmadı.. Stresten vs dendi.. 2 sene çektim ben de.. Yemek yiyemez olmştum artık.. Sokağa adım atamaz olmuştum.. Sınavlara girdiğimde apar topar 15 dkda çıkardım.. Sonra kendi kendimi telkin yöntemiyle aştım bu problemi.. Nasıl oldu bilmiyorum ama bir şekilde geçti gitti.. Hala bile istemediğim bir şeyleri yaptığımda hemen midem bulanır.. Otobüs yolculuğu yapamam mesela kolay kolay.. Düşüncesi bile midemi kaldırmaya yeter.. Bunları da yavaş yavaş aşacağıma inanıyorum.. Sen de bu gibi durumlarda, "aslında midem bulanmıyor, bunu benim beynim yapıyor, bunu aşabilirim" şeklinde sürekli kendini telkin edersen aşabileceğine inanıyorum.. a.s.

canım bunlar çok normal
daha çok küçüksün ve hayata yenı başlıyor sayılırsın
bazen bendede olurdu ama geçiyor emin ol buna.
sınavlarda,okulda birisine bişey anlatırken heycanlanırken felan oluyor bunlar ergenliğin bir parçası
geçeceğine eminim.mesela bendede hala sevgilmle buluşurken midemde kelebekler uçuşur buda oyle bisy eminimki geçeek merak etme:nazar:

arkadasim bu konuyu bir doktora danisdinmi? bence git bir doktoruna danis cünkü bölye bir hayat olurmu? hic cikma arkadasina gitme sevinme üzülme... olmazki

]
değişik birşey yaptığımda(hiç gitmediğim biryere gittiğimde),mutlu olduğumda,üzüldüğümde,korktuğumda,heycanlandığımda vs. bu tür duyguları yaşadığım zaman miğde bulantım oluyo bu yüzden ben 1 senedir hayatımdaki bütün değişiklikleri kaldırdım ne geziyorum arkadaşlarımla dolaşıyorum ne bi erkek arkadaşım olsun istiyorum mutlu olmaktan korkuorum sırf miğdem bulanıcak diye psikoloğa gittim üstüne gitmem gerekli dediği ama ne yapcağımı nasıl yapcağımı bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz :s henüz 17 yaşındayım ve hayatımı yaşıyamadan eve tıkılı kalmak beni çok üzüyor. :KK43:

canım kıyamam ya gençliğinden kaynaklanıyor bence. belki kendin bazı yönlerden güçsüz zayıf hissediyor olabilirmisin acaba? yanlış anlama aşırı hassasiyetin belli başlı nedenleri olur bazen. sosyal çekingenliğin var mı veya aşamadığın bazı özgüven sorunların, derin korkuların, ailenin varlığını gerçek anlamda hissedemediğin anlar yada? veya geçmişte yaşadığın bir travma? çok çok geniş bir konu. psikoloğa tekrar girmeni ve bu sitedeki bazı psikolog arkadaşlardan yardım rica etmeni önerirm. benim bildiğim mesela pdr uzmanı füsfüs var üye. çok canayakın ve yardımsever olduğuna şüphem yok ona bir ziyaretçi mesajı yaz mesela bakalım ne tavsiye edecek sana.

üstesinden gelebilmen dileğiylea.s.

ayy ne dıcemm sana okdr cok mıde bulantısı cektımm kıı

doktora gıttımm

safra kesemde tas varmısss

belkı cok alakasızz ama aklında bulunsunn :):)

eğer sağlıkla ilgili bir probleminiz yoksa,
evet psikolojik bir sorun bence de...
öncelikle kendinize güvenmeniz gerekiyor,
kendinizi geri çektikçe daha da artacaktır...
günlük yaşantınızda yapacaklarınızı yapın,
aklınız acaba midem bulanacak mı gibi bir soruya takılmasın,
unutun midenizi,bırakın bulanırsa bulansın,
en fazla çıkarırsınız rahatlarsınızi, ya da
baktınız hiçbirşey olmuyor...yazık etmeyin kendinize...
ben bu rahatsızlığımı yeneceğim derseniz
kesinlikle yenersiniz,tek ilacı sizsiniz...
sevgiler...

insanlar fiziksel rahatsızlıklarda önce dr a sora pskolaga gider. sen hemen pskologa gitmişin

dr git bi bakalım bişi vardır belkim

Çok enteresan. Ben de midesinden aşırı rahatsız olan bir insanım ama böylesini de ilk sende duydum.

En başta bi dahiliye uzmanına örünmeni tavsiye ederim bi tetkik yapılsın derinlemesine ki fiziksel kaynaklı mı değil mi anlaşılsın. Bende de sendeki kadar aşırı olmasa da var benzer durum doktor fiziksel bir sorunum olmadığını söyledi ve sakinleştirici verdi bana hafif dozda. Bir süre baya idare etti beni ama artık o da etkisi hafif mi geliyor ne engellemiyor doğru düzgün. Yine iki gündür kendime gelemedim istifra etmekten.

Fiziksel bir sorunun olmadığı takdirde psikiyatre gitmeni tavsiye ederim. Belki belli bir aşama vardır atlatman gereken bu sorununu aşabilmek için, onu aşamayı geçene kadar bir sakinleştirici filan verir; bir müddet rahatlarsın.

Bu arada sormayı unuttum herhangi bir rahatsızlığından ötürü daimi kullandığın bir ilaç var mı? Bende sürekli kullanmak zorunda olduğum ilacın yan etkisi olarak ilk zamanlarda baş göstermişti de..

ben nişanlandığımda başladı mide bulantım.o aralar çok sıkıntılarım vardı.evlendim kayınvalidemlerle oturuyordum bulantı çoğaldı ve kusmalar başladı.onlardan ayrılıp kendimize ait bir evimiz olunca geçti.şimdide biraz sıkılsam karın ağrılarım oluyor.psikolojik olduğunu biliyorum ve önemsememeye çalışıyorum

Bence kesinlikle doktora gorunmen lazim.

Belkide boyle evde oturarak, kimseyle arkadaslik kurmayarak bu duzene alisabilirsin.

Tedavi olman gerekebilir belki, her ihtimale karsi bi doktora gorun.

ALLAH YARDIMCIN OLSUN CANIM a.s.

bence sorunun psikolojik .tamamen ayni olmasa da bu sorun bende de var.onceden gunlerce , haftalarca yemek yiyemezdim.zamanla kendi kendime asmaya calistim.

Canım belki gastrit falan vardır öncelikle doktora görünmelisin...

Eğer psikolojikse doktorun seni pikoloğa yönlendirmesini rica edebilirsin....

Çok geçmiş olsun a.s.

tansıyonun yukselıuyordur benımde oluyor tansıyonun 14 e cıkıyor 15 te kusuyorum
psıkıyatr bana sınav donemlerımde 3 gunluk ılac verdı duzeldı bırde asırı kansızlık vardı oda bulantı yapıyormus 6 ay demır ılacı ıctım gectı

bi kaç gündür internete giremedim ilginizden dolayı hepinize çok teşekkür ederim. doktora gittim dahiliye, kadın doğum bi kaç bölüme daha gittim ama bişi çıkmadı ultrasyonda çekildi safradada herangi bişi çıkmadı en psikoloğa gittim psikoloğum endokrobin hormonunun eksikliğinden oluyo dedi bitkisel ilaçlar kullandım diğerlerinin hiç bir faydası olmadı çünkü kan tedaviside oldum 3 ay demir ve b12 iğnesi vurundum halsizliğim felan gitmişti bu aralar gene çok halsizim yeni doktordan geliyorum kan tahlili verdim iğne yazcakmış tekrar.psikolojk olduğunu biliorum liseye başladıktan sonra başladı geçen yaz sevgilimden ayrıldım bi sürü olaylar yaşadım beni tehdit etti felan onunla dahada arttı bu sene.artık kendi bulunduğum mahallede bile gezemez oldum gerçekten çok iğrenç bişi düşünmemeye çalışıyorum olmıcak diyorum ama fayda etmiyo bulantı esnasın dualar okuyorum unutmaya çalışıyorum vs. ama geçirmiyo hiç bişi kalabalıkta hele dahada kötü oluyorum hayatımdan bezdim artık bu bulantı yüzünden hiç bilmiyorum napıcam.ankarada da çok sıkılıyorum ankara dışına çıktığımda bu kadar olmuyor.benim şimdi en büyük korkum seneye kadar bunu yenemezsem üniversite sınavında ne yapcam :s

yenmeye çalıştıkca dahada artıyor sanki ben napıcam :KK43: daha yeni annem ben babaannem halam ayakkabı bakalım diye çıktık çıkar çıkmaz başım dönüp miğdem bulanmaya başladı 5 dakka geçmeden geri geldim eve uzak yer değil bizim sokakta niye böyle oluyorum nolur bilenler şunu yap desin yapim yeter artık çekemiyorum 3 senedir geçmedi dahada arttı artık insanlardan soğuyorum git gide:KK43:

evet bencede doktora git midende bir raharsuzlık varsa stresde tetikliyordur bende senin gibiydim çalışıyordum ama nasıl çalışıyordum telefonda müşteririn suratına öğürüyordum yaaaniii sonra doktora gittim ve doktor bana bu yasda ne sıkıntın varda bu mideyi bu hale getirdin demişdi gençtik bir sürü sorun ben stresten mide rahatsızı oldum aradan yıllar geçti bulantı kesildi cok olmuyo ama mide hala rahatsızz mafoldumben

öncelikle geçmiş olsun tatlım...malesef aynı sorun bendede var...ama bende üzüldüğüm sinirlendiğim zaman oluyor...6 ay deprasyon hapı içtim...daha yaşın genç aklına getirmemeye çalış...inşallah zamanla düzelir...

aynı durumu liseden beri yaşıyorum bende tatlım.tahliller doktorlar ama bir sonuç vermiyor hiçbiri.piskolojik tamamen düşünmemeye çalışmak gerek en iyi ilacı bu birde hayattan kopmamak inatla savaşmak telkin etmen gerekiyor kendini..asitli gastirit teşhisi konmuştu en son bana tabi piskolojik kaynaklı bir sorun malesef Allah bu sorunu yaşayan herkesin yardımcısı olsun üzme kendinia.s.

X