Bir Bez Bırakma Konusu

Oydar

Don't stop talking about palestine 🇵🇸
Pro Üye
3 Eylül 2018
8.441
43.004
Herkese selam. kızlar benim şubatta 3 yaşına girecek bir oğlum var. Henüz tuvalet eğitimi vermedim ve sanırım geç kaldım.
Lazımlık aldım tuvalet eğitimi ile ilgili kitap aldım. Tatlı tatlı işledim. "Ay çişim geldi gidip yapayım oh rahatladım gibi" sen artık büyüdün bezi bebekler takar gibi...
defalarca denemek için lazımlığa oturttum. oturup oturup ağzıyla çişşş sesi yapıp bitti anee diyor.
bezi çıkartıp gün boyu öyle durmasını denemedim çünkü çıkartırsam tekrar takmak istemiyorum.
Bununla birlikte kaka yaparken saklanmıyor, kendisi merdiven çıkamıyor zıplayamıyor ve sabah bezi kuru kalkmıyor. bunlar tuvalet eğitimi için hazır olma sinyalleri diye biliyorum. napsam bilmiyorum bu sinyalleri beklemeden eğitime girişsem mi? çocuğun yaşı 3 oldu buna rağmen daha beklesem mi? tecrübeli anneler lütfen yorum yapın. şimdiden teşekkürler.

Peki kaka yaptım ya da yapcam diyo mu? Saklanmasa da yaptıktan sonra rahatsız oluyo mu?

Destek alarak (bir yere tutunarak) merdiven çıkabiliyor mu? Tam bu yaşında iki ayak üstünde zıplama becerisini kazanması gerekir. Konuşma durumu nedir? Bir de bezi çıkarmazsanız o anlayamaz. Süreç başlamaz. Aslında çok güzel süreci algılamış ve yaplması gerekenleri yapmışsınız. Biraz daha ağırdan alığ oyuncaklarına yedirip içirip tuvaletlerini yaptırmaya götürün konuşturarak. Bu süreçtede hedef belirleyin sıkmadan bezleri ortaya çıkarıp burdakiler bitince artık külot giyeceğiZ diye ( bezin yerine külotu olacağını da açıklayın)

Peki kaka yaptım ya da yapcam diyo mu? Saklanmasa da yaptıktan sonra rahatsız oluyo mu?

Destek alarak (bir yere tutunarak) merdiven çıkabiliyor mu? Tam bu yaşında iki ayak üstünde zıplama becerisini kazanması gerekir. Konuşma durumu nedir? Bir de bezi çıkarmazsanız o anlayamaz. Süreç başlamaz. Aslında çok güzel süreci algılamış ve yaplması gerekenleri yapmışsınız. Biraz daha ağırdan alığ oyuncaklarına yedirip içirip tuvaletlerini yaptırmaya götürün konuşturarak. Bu süreçtede hedef belirleyin sıkmadan bezleri ortaya çıkarıp burdakiler bitince artık külot giyeceğiZ diye ( bezin yerine külotu olacağını da açıklayın)
evet tutunarak çıkabiliyor. konuşması iyi kendini ifade ediyor. kaka yaptıktan sonra hiç rahatsız olmuyor yani işi bitiyor normal hayatına devam. sadece sırtına kadar çıkarsa bezin içinde kalan kısma kadar yani o zaman rahatsız oluyor bi zahmet 😂 ona boxerlar aldım babasına çok düşkün bazen o giydi diye kot giymek istiyor babamla eşofman giydik falan diyor. anlattım bak bunlar da babanınkiler gibi sen de çişini tuvalete yap artık bez takmayalım bunlardan giyelim falan dedim.
bezi çıkartayım ve bir şekilde süreci başlatayım değil mi

Islaklıği hissetmesi gerekiyo rahatsız olması gerekiyo diye biliyorum. Bezler gerçekten çok emici. Alıştıema külodu aldın mı

Islaklıği hissetmesi gerekiyo rahatsız olması gerekiyo diye biliyorum. Bezler gerçekten çok emici. Alıştıema külodu aldın mı
yok almadım. arkadaş da adi bez almamı önerdi mantıklı mı acaba

yok almadım. arkadaş da adi bez almamı önerdi mantıklı mı acaba
Yok ya yine bez sonuçra bi kısmını tutacak ya sızdırsa da. Benim daha küçük biliyosun ama bana çok mantıklı geliyo alıştırma külodu.

Yok ya yine bez sonuçra bi kısmını tutacak ya sızdırsa da. Benim daha küçük biliyosun ama bana çok mantıklı geliyo alıştırma külodu.
kararsızım ya bazıları o da iyi olmuyor diyor. Buaralar da sürekli bir yerdeyiz haftaiçi çıkmasak hafta sonu evde yokuz. ben kendimi de bu sürece hazır hissetmiyorum sanırım

kararsızım ya bazıları o da iyi olmuyor diyor. Buaralar da sürekli bir yerdeyiz haftaiçi çıkmasak hafta sonu evde yokuz. ben kendimi de bu sürece hazır hissetmiyorum sanırım
Bence her şeyden almak lazım. Taşınabilir lazımlık filan da. Planlı olsan evde duracağın net olsa da aniden çıkman gerekir tam alıştı derken bez bağla oğlum beze yap demek filan gerçekten daha kötü olabilir. Bir hafta daha bekle gerekirse ama sen emin ol da. Çözümü üretirsin zaten. Şimdi burda herkes onu yaptım bunu yaptım diyo ama olmuyo yani. Bak ben de meme bıraktıramıyorum. Az seyreltir oldum her şey ters tepti.

Siz de kendinizi hazır hissedin öyle başlayın daha da yorucu bir sürece dönüşmesin. 1-2 ay daha müddet tanıyın. Bu süreçte diğer becerileri için desteklemeye devam edin. Tandığınız sürenin sonundada anlayabileceği somutlukta bu kadar bezimiz kaldı artık bunlar bittiğinde başlauacağız diye bezleri onun görebileceği bir yerde tutun.

X