Boşanmak psikolojim bozuldu tavsiye

lxldurittolxl

Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2023
127
18
Boşanıyorum sürekli ağlayasım geliyor nefesim daralıyor birlikteyken çok kötü şeyler yaşadım yine de eşimi seviyorum bunu anlayamıyorum. Birlikte olmuyor ama bir kez daha mı deneseydim diyorum evleri ayırdık şu an çok özlüyorum ya hemen başkasını bulur onu severse diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Nasıl atlatırım bilemedim ama dönersem de yaşadıklarımı yediremiyorum aklımdan çıkmıyor. Çok toksik bir ilişki. Tavsiyelere açığım.

Neler yaşadınız diye sormak, seviyorum ama çok kötü şeyler yaşadığımın farkındayım diyen birine anlamsız olur diye sormuyorum.

Alanınızı bırakmak, belirsizlik sizi korkutuyor belki de -ki hala seviyorsanız size kötü şeyleri yaşatan insanı psikolojiniz normal olmayabilir, uzman desteği almanızı tavsiye ederim. Bir insan değersiz olduğu yerde, değersiz hissitirilen yerde nasıl seviyorum lafını kullanabilir, diğer yanı kalmak isteyebilir ki? Sağlıklı bir düşünce değil. Kendinize değer vermeye çalışın.

Neler yaşadınız diye sormak, seviyorum ama çok kötü şeyler yaşadığımın farkındayım diyen birine anlamsız olur diye sormuyorum.

Alanınızı bırakmak, belirsizlik sizi korkutuyor belki de -ki hala seviyorsanız size kötü şeyleri yaşatan insanı psikolojiniz normal olmayabilir, uzman desteği almanızı tavsiye ederim. Bir insan değersiz olduğu yerde, değersiz hissitirilen yerde nasıl seviyorum lafını kullanabilir, diğer yanı kalmak isteyebilir ki? Sağlıklı bir düşünce değil. Kendinize değer vermeye çalışın.
İyi olduğumuz zamanları özlüyorum sanırım ilk tanıştığımız halini falan

E o da beynimizin oyunu. Ayrılığın aşamalarında bu oluyor zaten, iyi ve güzel anları hatırlayıp "eskisi gibi olabilir miydik" diye düşünmek ya da o anıları hatırlayıp, o kişiyi özlemek.
Ama dediğiniz gibi iyi olduğunuz zamanları özlüyorsunuz, o son adamı değil.

E o da beynimizin oyunu. Ayrılığın aşamalarında bu oluyor zaten, iyi ve güzel anları hatırlayıp "eskisi gibi olabilir miydik" diye düşünmek ya da o anıları hatırlayıp, o kişiyi özlemek.
Ama dediğiniz gibi iyi olduğunuz zamanları özlüyorsunuz, o son adamı değil.
Evt bunu düşündüğüm için boşandım ben de ama nasıl atlatıcam bilmiyorum

Zamanla geçecek, iyi ki diyeceksiniz, zaman her şeyin ilacı. Tabii ki bu süreçte üzülüp acı çekeceksiniz ama bitecek. Kötü bir evliliği bitirip tekrar evlenip çok mutlu olanlar var. Ömür boyu mutsuz olmaktansa bir kaç ay üzülüp ağlayın.

Ama o ilk tanıştığınız zamanlarda değil demek ki!

Boşanma nedeninizi bilmiyorum ama seven bir erkek eşini boşanmaya getirecek derecede üzmez kırmaz. Yada kırdıysa da telafi etmek için elinden geleni yapar.

Kurulu düzeninden vazgeçmek yeni bir düzene başlamak tedirgin ediyor sadece okadar. Bu sevgi değil.

Üzülün ağlayın içinizi iyice boşaltın bir daha ağlayamayacaksınız bu konu yüzünden şimdilik en dibine kadar ağlayın. Ama ona belli etmeyin.

Kimse evlenirken belki bir gün boşanırım diye evlenmiyor
Evlilik formatında bir ömür yaşamak aynı yastıkta kocamak var özellikle bizim kültürümüzde
Bundan dolayı bir evlilik ne sebeple biterse bitsin zordur, acıdır.
Canınızı yakan şey aslında hayal kırıklıklarınız, belki emekleriniz, belki zamanın çöpe gittiği hissi...
Ama emin olun sizin için doğru kişi olsaydı bitmezdi.

Boşanıyorum sürekli ağlayasım geliyor nefesim daralıyor birlikteyken çok kötü şeyler yaşadım yine de eşimi seviyorum bunu anlayamıyorum. Birlikte olmuyor ama bir kez daha mı deneseydim diyorum evleri ayırdık şu an çok özlüyorum ya hemen başkasını bulur onu severse diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Nasıl atlatırım bilemedim ama dönersem de yaşadıklarımı yediremiyorum aklımdan çıkmıyor. Çok toksik bir ilişki. Tavsiyelere açığım.
Neden boşanıyorsunuz ana sebep ne? Fiziksel ya da psikolojik şiddet,aldatma? Kaç yıllık evlisiniz ?

Toksik iliskilerde en zoru duygusal bagi koparmak, cünkü git gellere alismis oluyorsunuz ve genelde toksik iliskilerde en büyük korkulariniz ile oynaniyor. Psikolojik destek alin. Maddi imkaniniz yoksa YouTube dan videolar izleyin, kitaplar okuyun. Inglizceniz varsa "breaking the traume bond" veya "healing from toxic relationships" aratin. Najwa Zebjanin da güzel videolari var. Türkce videolar da vardir, ama bu konularda türk yazarlari pek tanimiyorum.

Aliskanliklar bagimliliklar cok oluyor iliski bitince bide ayni evde yasamak daha da fazla ani evet ama ilerisi icin geriye donup baktiginizda iyiki diyeceksiniz daha fazla denesenizde bisey degismiycek emin olun huylu huyundan vazgecmez eger evleri ayiracak kadar anlasamadiysaniz hic tekrar dusunmeyin derim en fazla bi kac aya alisir unutursunuz onu unutturacak aliskanliklar edinin bence calismiyosaniz ise girmek gibi yada kucuk bi tatil hobi tarzi

Anksiyete krizi geciyorsunuz anladigim kadariyla alisik oldugunuz düzenden ayri oldugunuz icin beyin bunu algilamakta zorlaniyor ve alismayi red ediyor bende yasadim. Bir sure sonra yas dönemine gireceksiniz en tehlikeli donem en hasass oldugumuz onu devamli affetmek icin sebep arayisina gireceksiniz. Daha sonra bosanma gerceklesmis ruh gönül dinlenmek isterken iyilesme dönemi olacak bazi gunler mükemmel derecede ozgur ozguvenli hissederken bazi gunler en dipte olacaksiniz ama geçiyorMUŞ. Benimde gecicek severken vazgecmek zorunda kalan insanlar icin zorlayici oluyor buda bir imtihan Allah acilarinizi gunahinza kefaret etsin. Ama geçiyor ben hissediyorum kendimde sizdede gecicek yeter ki aramayin sormayin uzak durun

Aynı duyguları yaşadım.Beynimiz düzenimizin bozulması istemez, hep rutin devam etmek istiyor. Değişime karşıdır çünkü beyin adapte olmak istemez. Bu yüzden beyniniz size oyun oynuyor, bu duygularınız gerçek değil beyin düzeni rutini bozulmasın diye oyun oynuyor.

Boşanmanın ilk aşamalarında çok normal bi durum. Ama ne kadar seversen sev bazen gitmek gerekir. Hani bu kangrenli parmağı kesmek gibidir, kopamazsın düzelecek sanırsın ama tek çözüm koparıp atmaktır. Kendine zaman ver gün geçtikçe hafifleyeceksin ama umudunu kaybettiğin insana dönme.

Boşanma sürecinde mahkemede barışan çok oluyormuş genelde. Karşı karşıya gelmek, veda etmek bunun acısı, son kez göz göze gelmek, buğulu gözler vs. ama yanıltmasın seni bunlar. Bunların hepsi geçici süreç unutma iyileşmek zaman alır

X