Börekler Burek Sa Sirom - Kızılay Soda Sponsorluğunda

yenGEnC

Nirvana
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2011
19.616
119.214
Herkese merhabalar
Her ay yemeğimi son gün apar topar paylaşıyorum diye bu sefer erkenden yaptım.
Ama nedense paylaşımım yine son güne kaldı🤦
Bugünkü yemeğimizin Balkanlar'dan bir Sırp Böreği
BUREK SA SİROM
Ama ilginç bir şekilde bu börege Türk Böreği diyen Sırplar da varmış.
Neyse, hepimiz aynı cografyada icice yasyaan kardeşleriz diyip tarifime geçeyim;

Malzemeler;
° Baklavalık yufka
° Soda
° Bir çay bardağı sıvı yağ
° Yumurta
° 150-200 gram Peynir
° 2-3 kaşık Yoğurt
° Maydanoz
° Bir çimdik tuz
IMG_20230622_141755.jpg

İlk olarak soda ve yağı bir kaba koyup karıştıralim.
Bir tepsiye bu karışımı sürüp yufka koyalım, sonra karışımdan sürüp bir yufka daha koyalim,yine karışımdan sürelim. Böyle böyle ilk katta 3 yufka olursa alt kısmı sağlam olur.
IMG_20230622_141820.jpg
sonra bir kapta peyniri, yoğurdu,yumurtayı ve tuzu guzelce ezelim, içine maydanoz atalım
Akışkan bir hale gelince olmuş demektir. birkac kaşık alıp üstüne yeni bir kat yufka koyup, karışımdan sürüp bu sefer iç koyulmamis yerlerine iç koyup ustuste çıkalım, böylece iç koyulmamis hiç bir yer kalmayacak şekilde istediğimiz kadar ilerleyelim
IMG_20230622_141832.jpg

Benim börek içim yeşil oldu 😂 çünkü tembelliğime geldi, shaker ile ezeyim dedim, ama maydanozu da içine atmışım 🙈🙈 ama olsun, tatlı bir yeşil oldu bence.
Neyse böyle böyle yufka+karışım+sos şeklinde sos bitene kadar ilerleyelim
IMG_20230622_141841.jpg
en sonunda borcamin dışında kalan yufkaları da içeriye alalım. Aynı başlangıçtaki gibi, Yufka+karışım şeklinde üç kat ilerleyelim ki üst tarafı da sağlam olsun.
IMG_20230622_141854.jpg
daha sonra bir kürdanla pıt pıt pıt vurun, bir boy daha karışımdan sürün
Sonrasında önceden ısıtılmış fırında 170 derece 40 dakika kadar pişirin. Ama bu tabii fırından fırına değişir, arasıra kontrol edin, üst kabuğu şu hale gelince alirsiniz
IMG_20230622_141933.jpg

IMG_20230622_141949.jpg
biraz da kabariyor , çok citir, lezzetli bir şey oluyor :kk77: :kk77: :kk77:
IMG_20230622_142007.jpg
IMG_20230622_142020.jpg
IMG_20230622_142043.jpg

IMG_20230622_142031.jpg

Çok basit ama aynı zamanda çok lezzetli bir tarif. Benim yapmayı en sevdiğim börek olur kendisi.
Eğer farklı bir şeyler denemek isterseniz mutlaka bu börege bir şans verin 🥰🥰🥰
Herkese yarışmada bol şanslar di

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalniz bir şey dicem,börek yarışması olduğunu bilmesem fıstıklı katmer dicem🫶😍 aynı tatli gibi gözüküyor 💜🍒 tatlı gibi börek yapmışsın kuzum,eminim çok lezzetli oldu💃🤤🥰🍒🍒 bize böyle tarifler yaptığın için çok sağol , tabakini sevsinler senin tatlı şey 🥰😍🍒🍒🍒🫶😘
aynen bana da katmer gibi göründü. çok güzel olmuş

yengeç kadını olarak ev işlerine ve yemeğe de yetenekli olduğunu düşünüyordum haklı olduğum için mutluyum ....yarışmada bol şans eline sağlık 💐
Tek yaptığım ev işi kitapligi birkaç ayda bir boy sirasina göre/ yayınevine göre/renklere göre/okunan - okunmayanlara göre dizmek 😅 onun dışında evişi elimden gelmez ama yemek yapmayı ve sevdiklerime yedirmeyi çok severim.
Yalniz bir şey dicem,börek yarışması olduğunu bilmesem fıstıklı katmer dicem🫶😍 aynı tatli gibi gözüküyor 💜🍒 tatlı gibi börek yapmışsın kuzum,eminim çok lezzetli oldu💃🤤🥰🍒🍒 bize böyle tarifler yaptığın için çok sağol , tabakini sevsinler senin tatlı şey 🥰😍🍒🍒🍒🫶😘
aynen bana da katmer gibi göründü. çok güzel olmuş
🥰🥰🥰 Maydonozu sheakera atınca detox içeceği gibi yeşil yesil oldu:) ama katmer mantigiyla aynı. İç olarak Antepfıstığı ve kaymak katarsak bence bundan çok güzel kater de olur (ennnn sevdiğim tatlı katmerdir)
Ben cok begendim eline saglik son derece ozguvenli bir sunum
Ya benim dogum haritamda bir tane bile terazidir boğadir , böyle şıklık- uyum içeren Venüs burcu yok 😅 maalesef sunum yeteneğim, estetik gözüm sıfır 🙈🙈 özene bezene hediye yaparim ellerimle, evdeki atık parlak kağıttan yalapşap sarar öyle veririm 😅
Bu yarışmada da isterim süslü sunumlar yapmak ama benden cikmiyor, benim için önemli olan katılmak ve yaparken zevk almak 🥰

Herkese merhabalar
Her ay yemeğimi son gün apar topar paylaşıyorum diye bu sefer erkenden yaptım.
Ama nedense paylaşımım yine son güne kaldı🤦
Bugünkü yemeğimizin Balkanlar'dan bir Sırp Böreği
BUREK SA SİROM
Ama ilginç bir şekilde bu börege Türk Böreği diyen Sırplar da varmış.
Neyse, hepimiz aynı cografyada icice yasyaan kardeşleriz diyip tarifime geçeyim;

Malzemeler;
° Baklavalık yufka
° Soda
° Bir çay bardağı sıvı yağ
° Yumurta
° 150-200 gram Peynir
° 2-3 kaşık Yoğurt
° Maydanoz
° Bir çimdik tuzEki Görüntüle 3264700
İlk olarak soda ve yağı bir kaba koyup karıştıralim.
Bir tepsiye bu karışımı sürüp yufka koyalım, sonra karışımdan sürüp bir yufka daha koyalim,yine karışımdan sürelim. Böyle böyle ilk katta 3 yufka olursa alt kısmı sağlam olur.Eki Görüntüle 3264699 sonra bir kapta peyniri, yoğurdu,yumurtayı ve tuzu guzelce ezelim, içine maydanoz atalım
Akışkan bir hale gelince olmuş demektir. birkac kaşık alıp üstüne yeni bir kat yufka koyup, karışımdan sürüp bu sefer iç koyulmamis yerlerine iç koyup ustuste çıkalım, böylece iç koyulmamis hiç bir yer kalmayacak şekilde istediğimiz kadar ilerleyelimEki Görüntüle 3264698
Benim börek içim yeşil oldu 😂 çünkü tembelliğime geldi, shaker ile ezeyim dedim, ama maydanozu da içine atmışım 🙈🙈 ama olsun, tatlı bir yeşil oldu bence.
Neyse böyle böyle yufka+karışım+sos şeklinde sos bitene kadar ilerleyelimEki Görüntüle 3264697 en sonunda borcamin dışında kalan yufkaları da içeriye alalım. Aynı başlangıçtaki gibi, Yufka+karışım şeklinde üç kat ilerleyelim ki üst tarafı da sağlam olsun.Eki Görüntüle 3264696 daha sonra bir kürdanla pıt pıt pıt vurun, bir boy daha karışımdan sürün
Sonrasında önceden ısıtılmış fırında 170 derece 40 dakika kadar pişirin. Ama bu tabii fırından fırına değişir, arasıra kontrol edin, üst kabuğu şu hale gelince alirsinizEki Görüntüle 3264695
Eki Görüntüle 3264694 biraz da kabariyor , çok citir, lezzetli bir şey oluyor :kk77: :kk77: :kk77:
Eki Görüntüle 3264693 Eki Görüntüle 3264692 Eki Görüntüle 3264690
Çok basit ama aynı zamanda çok lezzetli bir tarif. Benim yapmayı en sevdiğim börek olur kendisi.
Eğer farklı bir şeyler denemek isterseniz mutlaka bu börege bir şans verin 🥰🥰🥰
Herkese yarışmada bol şanslar di
Sana bayılıyorum ya yenGEnC yenGEnC 🥰
Tarifin son ana denk geldiği için cümleni tamamlayamadan süren mi doldu 😂
Güldürdün beni, bir Balkan kadını olarak böreğin ismi zaten çok sempatik geldi, lezzetli de duruyor. Hele ölçü birimlerindeki o bir çimdik 🤭
Ellerine, emeğine sağlık, ben de çayı demledim. Kap iki dilim koş gel lütfen. 🥰
Seni sürekli kamplarda çadırlarda elinde termosla hayal ettiğim için, evde fırında börek yaparken tahayyül edemedim 🤭🥳💕

Sana bayılıyorum ya yenGEnC yenGEnC 🥰
Tarifin son ana denk geldiği için cümleni tamamlayamadan süren mi doldu 😂
Güldürdün beni, bir Balkan kadını olarak böreğin ismi zaten çok sempatik geldi, lezzetli de duruyor. Hele ölçü birimlerindeki o bir çimdik 🤭
Ellerine, emeğine sağlık, ben de çayı demledim. Kap iki dilim koş gel lütfen. 🥰
Seni sürekli kamplarda çadırlarda elinde termosla hayal ettiğim için, evde fırında börek yaparken tahayyül edemedim 🤭🥳💕
Hahaha sen diyene kadar hiç farketmedim, ama madem tatlı buldun, düzeltmeyecegim 🥰
Aslında beni tanısan devamlı birilerinin ağzına yemek tiktığimi görürdün 😅 çok severim insanları beslemeyi. Kampta da düz mangal yapmam, patlıcan da közler yoğurt sarımsakla karıştırır ali nazik yaparım hep 😇😇😇
Veee Balkanların neresindensin? Çoooook seviyorum memleketini, özellikle mutfağına aşığım. Karış karış olmasa da en azından bilindik şehirlerine gittim birkaç kere.

Hahaha sen diyene kadar hiç farketmedim, ama madem tatlı buldun, düzeltmeyecegim 🥰
Aslında beni tanısan devamlı birilerinin ağzına yemek tiktığimi görürdün 😅 çok severim insanları beslemeyi. Kampta da düz mangal yapmam, patlıcan da közler yoğurt sarımsakla karıştırır ali nazik yaparım hep 😇😇😇
Veee Balkanların neresindensin? Çoooook seviyorum memleketini, özellikle mutfağına aşığım. Karış karış olmasa da en azından bilindik şehirlerine gittim birkaç kere.
Selanik Kayılar'dan...

Keşkem şuan görmeseydim kim yapacak şimdi 🥺🤤🤤ellerine sağlık canım enfes görünüyor 🤩🤤😘 baklavalık yufka ile yapmayı bende istiyorum hiç denemedim. Ay nasıl güzel görünüyor 🤩

X