Doğuma Hazırlık Çin takvimi ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir mi?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Hamilelik öncesi, bebeğinizin cinsiyetini belirlemenin mümkün olduğunu muhakkak duymuşsunuzdur. Peki, bunun gerçeklik payı nedir, bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü ve eğer mümkünse bunun en sağlıklı yolu hangisidir? Kadın Hastalıkları ve DoğumUzmanı Op. Dr. Kutlugül Yüksel anlatıyor.
324.jpg

1970'lerde X ve Y kromozomlarını taşıyan spermlerin birbirlerinden ayrılabileceğinin keşfi ile istenilen cinsiyette çocuğun dünyaya gelebilmesinin bilimsel yolu açılmıştır.

1998 yılında Virginia'da yapılan çalışmalarda Y kromozomlarının DNA oranlarının X kromozomlarına göre küçük olması nedeni ile Y kromozomlarının hareket hızları daha fazla olduğundan, bir takım tekniklerle X ve Y içeren spermlerin ayırt edilebileceği kanıtlanmıştır.

Bilindiği gibi Y kromozomu taşıyan spermin yumurtayı döllemesinden erkek, X kromozomu taşıyan spermin yumurtayı döllemesinden ise kız cinsiyeti oluşur. İstenilen cinsiyette bebeksahibi olmanın en garanti yolu tüp bebek uygulamasında embriyodan alınacak bir hücrede X ve Y kromozomları tespit edilerek, istenilen cinsiyette embriyo rahme yerleştirilir.

"Çin takvimi" doğru sonuçlar veriyor mu?

Bebek cinsiyetini belirlemede Çin'de yüz yılar önce uygulanan Çin takvimi yöntemi ile anne adaylarının hamile kaldıkları yaş ile hamile kaldığı ayın önemi vurgulanmakta ve hamile kalınan yaş ve ay karşılaştırılarak doğacak bebek kız mı erkek mi belirleniyor.

Bu yöntemin de doğruluk oranının yüksek olduğu belirtilmektedir. Benim kişisel kanaatime göre bu yöntemin doğruluk oranı oldukça düşüktür. Günde en az 50 doğumun gerçekleştiği hastanede yaptığım çalışmada Çin Takviminin bebek cinsiyetini belirleme konusunda doğru sonuç vermediğini tespit ettim.

Kız mı Erkek mi?
Hamile kaldığınız yaş ile hamile kaldığınız ayın kesiştiği kutuyu bulun.

cintakvimi.png

Not: Bu test bilimsel ve doğruluğu kanıtlanmış bir test değildir. Bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili en sağlıklı ve kesin bilgiyi ancak doktorunuzdan alabilirsiniz.

ben çin takvimine bakmadım ama ekimde bir aylık olduğuma göre eylülde hamile kalmışım kız görünüyor burada ben oğluşumu bekliyorum

Oglum tutuyor kızım tutmuyor erkek gösteriyor ama ikinci bebisim kız ama benim cevremde cogu kiside tutuyor ablamin üç cocuguda tutuyor hatta ogluna bu takvime gore kaldi

Çin takviminde, rus takviminde ve diğer testlerde hep kız çıkıyordu ama öğrendimki benim oğlum olacakmış.saçmalık hepsi bunların.eğer doğru olsaydı dünyada kabul edilirdi doktorlarca göz önünde bulunulurdu.ama şu gerçekten doğru kızlar x kromozomları yavaş hareket edip uzun yaşıyor y ler ise hızlı hareket ediyor ve kısa ömürlü oluyor.yumurtlama döneminden 1 2 gün önce ilişkiye girilirse y ler yumurtlamadan önce ölüyor ve xler yumurtayı döllüyor kız çocuk oluyor.yumurtlama döneminden hemen sonra girerseniz de hızlı olan y ler yumurtayı döllüyor ve sonuç erkek oluyor.ama bunun takibiçok zor gerçekten

X