Çocuk Doktoru ve Menenjit Aşısı

Papatyalar ve Huzur

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2017
263
182
34
Merhabalar
Bizim düzenli olarak gittiğimiz bir çocuk doktorumuz yok, siz nasıl takip ediyorsunuz ? Hep aynı hastanede aynı doktora mı gösteriyorsunuz yoksa kim müsaitse ona mı götürüyorsunuz ? Bu işler nasıl yürüyor, acil durumlarda hangi doktorla iletişime geçiyorsunuz ? Ne aralıklarla dpktora gösteriyorsunuz ?
Bir de kızım 1 yaşına girdi, ben ücretli ücretsiz tüm söylenen aşıları vurdurdum rota dahil, meğerse menenjit aşısı da varmış, haberim bile yok ve vurulmadı kızım. Hem benim cahilliğim hem de aile hekimliğinden bilgilendirmediler, rota dediler aldım vurdurrdum ama menenjit kimse demedi. 1 yaşından sonra vurduran oldu mu ? Haftaya ctesi doktora göstereceğim onu, takvim ayarlatayım aşıyla ilgili diyeama acaba tutmaz mı ?

menenjit aşısının iki türü var. Bir tanesi zaten 1 yaştan sonra yapılıyor ama diğerini bilmiyorum. 3 doz yaptırmıştım ben 3 5 ve 15. aylarda. Doktor konusuna gelince doğduğundan beri aynı çocuk doktoruna götürüyorum özel hastanede her şeyiyle ilgileniyor. 1 yaşta rutin kan testlerini yaptırdım onun haricinde 6 ayda bir götürüyorum.

Menenjit aşıları her yaşta yapılabilir aşılar. Rotayı erkenden yaptırmanız çok iyi olmuş. Zira 15. Haftadan sonra yapılmıyor. Ben kızımı özelde bir doktora götürüyorum arada da sağlık ocağı bu şekilde takip ediyorum. Bazen hastanelerde doktor değişimleri olsada elimde 1 ay öncesinin kg boy baş çevresi bilgileri olduğu için sıkıntı olmuyor. Bebeğiniz artık 1 yaşında olduğu için senelik kontroller gereklidir. Kan değerlerine bakılması önemlidir dvitamini, demir vb. Gittiğiniz doktordan aşılar için takvim hazırlamasını isteyin. 3 doz bexsero 3 doz nimenrix veya menectra için size bir takvim hazırlayacaklar ona göre ilerlersiniz. Aşıyı temin edip sağlık ocağında yaptırırsınız

3 çocuğumu da doğduğundan beri aynı doktora götürüyorum. Aşıları da kendisinde yaptırıyorum. 1 yaşa kadar her ay, 1 yaştan sonra 15. 18. 21. Ve 24. Ayda kontrole gidiyoruz. O zamanlarda aşıları da var. 2 yaştan sonra bir sorun yoksa senede bir gidiyoruz. Benim ortanca oğlum 21.ayında menenjit aşısını oldu. Ondan önce yok diye biliyorum. Ama net emin de değilim bakmam lazım.
Sorularımı da mesajla ya da çok acilse arayarak soruyorum.

Merhabalar
Bizim düzenli olarak gittiğimiz bir çocuk doktorumuz yok, siz nasıl takip ediyorsunuz ? Hep aynı hastanede aynı doktora mı gösteriyorsunuz yoksa kim müsaitse ona mı götürüyorsunuz ? Bu işler nasıl yürüyor, acil durumlarda hangi doktorla iletişime geçiyorsunuz ? Ne aralıklarla dpktora gösteriyorsunuz ?
Bir de kızım 1 yaşına girdi, ben ücretli ücretsiz tüm söylenen aşıları vurdurdum rota dahil, meğerse menenjit aşısı da varmış, haberim bile yok ve vurulmadı kızım. Hem benim cahilliğim hem de aile hekimliğinden bilgilendirmediler, rota dediler aldım vurdurrdum ama menenjit kimse demedi. 1 yaşından sonra vurduran oldu mu ? Haftaya ctesi doktora göstereceğim onu, takvim ayarlatayım aşıyla ilgili diyeama acaba tutmaz mı ?
Merhaba, bende yeni acemi bir anneyim.Doktoru hem eve yakın hemde araştırarak seçtik.Bende yaklaşımından memnun kaldım ve arkadaşımızın çocuğuda yıllardır ona gittiği için referansı ile karar kıldığımız bir hekim oldu.Düzenli aynı hekim takip ediyor acil ne varsa aklına takılan hemen telefon ve whatsapp ile iletişimde kalıyoruz.Rotayı bu ay olacak boş ay diye.Geçen 3 aşısı vardı çünkü.Menenjitide yaptırıcaz,yukarıda bir arkadaş bahsetmiş 2 türü var diye.Ama benim önerim aynı dr a götürün devamlı

Menenjit aşısı hem tip olarak hem de aşı olarak farklı yaşlarda olabiliyor.
Size tavsiyem 2 yaşını bekleyip iki tip menenjit aşısını da vurdurmanız.

Merhabalar
Sorun olmaz. Menenjit konusunda her doktor farkli bir takvim oneriyor. Benim cocuk doktorum da seyahat etmeyecekseniz, cok gezmiyorsaniz 1 yastan sonra oneririm demisti. Baska bir doktor da öyle diyordu. Cevremde 3 aylikken de vurduran oldu ama ben bu kadar erken vurulmadigina memnunum. Ozellikle bexsero baya agir bir asi. Bu arada bir tanidiigm 4 yasindaki oglune daha yeni menenjit asisi vurdurdu. Dert etmeyin yani, doktorunuzla görüşüp vurulun asinizi.

2 tipi farklı yaşlarda mı oluyor kaçar doz ? Siz nasıl uyguladınız?
Benim iki çocuğuma farklı yapıldı.
İlkine 2 doz olanı yaptırdım 9 ve 18. ayda. Küçüğe ise 2 yaşı doldurmasını bekledim tek doz için ve aynı gün yaptırdım ikinci tiple beraber lakin ağır geldi, 3 gün yürüyemedi çocuk.
Büyük oğlum ise her birini ayrı ayrı zamanlarda olduğu için bir sorun yaşamadı.

Sorun olmaz. Menenjit konusunda her doktor farkli bir takvim oneriyor. Benim cocuk doktorum da seyahat etmeyecekseniz, cok gezmiyorsaniz 1 yastan sonra oneririm demisti. Baska bir doktor da öyle diyordu. Cevremde 3 aylikken de vurduran oldu ama ben bu kadar erken vurulmadigina memnunum. Ozellikle bexsero baya agir bir asi. Bu arada bir tanidiigm 4 yasindaki oglune daha yeni menenjit asisi vurdurdu. Dert etmeyin yani, doktorunuzla görüşüp vurulun asinizi.
Bizim doktor bugun yaptırdı ilk dozu menenjit ve rota 3 ayımız doldu bu arada

X