Dermatolog Doktor

dr_ayse

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2024
1
0
33
Ben akademisyen bir diş hekimiyim. Yaşadığım yıpratıcı süreçten bahsetmek istiyorum:19 şubat pazartesi günü daha önceden gitmiş olduğum dermatolog Şahin'e yüzümde ve sırtımda çıkan lezyonlarla ilgili fotoğraf gönderip muayene için randevu istedim.Bu lezyonların psöriazis lezyonu olduğunu düşünüp randevuya gelene kadar yüzüme dermovate sürmemi önerdi.21 şubat çarşamba günü randevuya gidene kadar lezyonlarım hızla büyüdü. Kliniğine gittiğimde ise yüzüm ve sırtımdaki lezyonları görüp bunun aktif bir sedef atağı olduğunu düşünerek önce ozon tedavisi yaptı.Ardından IM kortikosteroid ve yüzüme Nd-YAG lazer uygulaması yapıldı.Lazer sonrası bakımla ilgili hiçbir bilgi verilmedi.Bunun üzerine Oksijen uygulandı.En son da kan testleri yapılmadan hepatit-tüberküloz testleri bakılmadan, akciğer grafisi alınmadan demo dozunun bile verilemeyeceğini öğrendiğim metothrexate adlı immunsupresif ilacı subkutan olarak enjekte etti.Aynı ilacı reçete edip topikal olarak potrical-b merhemini yüzüme ve vücuduma boca etmem gerektiğini söyledi.Söylenenleri harfiyen yaptım.Lezyonlarım kızarmaya ve büyümeye devam etti cildim iyice soyulmaya başladı ve canım daha da çok yanmaya başladı.Cuma günü bunun normal olmadığını, daha önceden sedef teşhisi koyulmuş lezyonlarımın çoktan iyileşmesine rağmen bu yeni çıkan lezyonların çok daha kötüye gittiğini şikayetlerimin arttığını kendisine whatsapp üzerinden bildirdim."Benim de şu an gözüme daha farklı göründü ama tedaviye devam edin geçmezse pazartesi biyopsi yapacağım" dedi.İkna olmadığım ve bir terslik olduğunu düşündüğüm için şehir dışındaki tüm dermatolog arkadaşlarıma durumumu anlatıp fotoğraflarımı gösterdim.Fotoğraf üzerinden teşhis koyamacaklarını ama bunların hiç sedef lezyonuna benzemediği ve acilen başka bir doktora gitmem gerektiği konusunda beni uyardılar.24 şubat Cumartesi günü Prof. Dr. Tuğba Rezan Ekmekçi'ye gittim.Aldığı anamnez ve yaptığı detaylı muayene sonucunda bu lezyonların sedef olmadığını, bakteriyel bir enfeksiyon olan impetigo olabileceğini ama lazerle lezyon sınırlarının bozulduğunu ve kortikostreoidler yüzünden lezyonlar üzerinde epitel kalmadığını ve cildimin artık yanık olduğunu söyledi.Bunun üzerine kortiostreoidi acilen kesip sistemik ve topikal anbiyitotik reçete etti.1 hafta dışarı çıkmamam, yüzüme hiçbir şey sürmemem ve işe gitmememi söyledi ve rapor verdi.27 şubat salı kontrole gittiğimde lezyonlarımın büyümesi durmuş rengi biraz solmaya başlamıştı.28 şubat çarşamba günü ise yine farklı bir görüş almak için Prof. Dr. Gamze Erfan'a gittim.Tuğba hanımla aynı teşhisi koyup ilk yapılan teşhis ve tedavinin çok yanlış olduğunu oldukça bilimsel şekilde gösterdi.Yüzümde hala kocaman lezyonlar var.Leke ve iz kalacak mı bilmiyorum.1 haftadır acı çekiyorum işime gidemiyorum.Çok zaman ve para harcadım.Üzgün, endişeli ve sinirliyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok geçmiş olsun hocam. Bayağı yıpratıcı bir süreçmiş. Malesef dermatologların şu anda yoğun olarak yöneldiği şey kozmetik hastalıklardan epey uzaklar…

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla isim vererek iddiada bulunmanız site kurallarına aykırı. Ayrıca ismi geçen dr bu hususta sizi dava edebilir isim karalama vs gibi sebepleri öne sürerek. Haklıyken haksız duruma düşmeyin diye naçizane uyarmak istedim. Geçmiş olsun.

X