Diksiyon eğitimi alan var mı?

elperdon

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2014
735
287
Merhaba. Bu konu buraya mı açılır bilemedim. Mesleğim gereği sosyal medyayı çok aktif kullanıyorum. Artık arada konuşmam gereken soru/cevap şeklinde videolarda yapmaya başladım. Görüntümde sıkıntı yok ancak sesim yaşıma göre biraz çocuksu ve ince çıkıyor bence. Bu durumu düzeltmek için diksiyon eğitimi fayda sağlar mı, aranızda daha önce bu tür bir eğitim alan var mı? Bilenler cevaplarsa sevinirim.

Diksiyon eğitimi sizin konuşurken nefes düzeninize, kelime telaffuz biçiminizi düzeltir. Sesiniz sizin eliniz kolunuz gibi bir özelliğiniz. Diksiyon eğitimi bunu nasıl düzeltebilir? Bence bunu diksiyondan çok psikolojik yardımla çözebilirsiniz.

Diksiyon eğitimi sizin konuşurken nefes düzeninize, kelime telaffuz biçiminizi düzeltir. Sesiniz sizin eliniz kolunuz gibi bir özelliğiniz. Diksiyon eğitimi bunu nasıl düzeltebilir? Bence bunu diksiyondan çok psikolojik yardımla çözebilirsiniz.
Sesin psikoloji ile ne alakası var?

Eğitimle sesinizi nasil kullanmaniz gerektigini öğrenebilirsiniz
Benim de sesim incedir, fakat diksiyon duzgun olunca daha cok dikkate alınıyor insanlar tarafından.
Ben sırf kisisel gelisim amacli kucuk bir atolyede egitim almıştım zamanla öğrendiklerimi pratige döktüm ve inanın egitim oncesi ve sonrasi cok fark ediyor.

Ben almıştım seneler önce.
Çok farkediyor. İyi bir hocaya denk gelirseniz ve özen gösterirseniz çok faydasını görürsünüz.
Diyaframı doğru kullanma noktalarına da değiniyor. Akıcı, gereksiz harf ve kelimeler kullanmadan, konuşurken "eee" demeden uzun cümleler kurabilirsiniz. Sesinizi de etkili kullanabilirsiniz doğru nefes ile konuştuğunuzda. Tavsiye ederim.

Merhaba. Bu konu buraya mı açılır bilemedim. Mesleğim gereği sosyal medyayı çok aktif kullanıyorum. Artık arada konuşmam gereken soru/cevap şeklinde videolarda yapmaya başladım. Görüntümde sıkıntı yok ancak sesim yaşıma göre biraz çocuksu ve ince çıkıyor bence. Bu durumu düzeltmek için diksiyon eğitimi fayda sağlar mı, aranızda daha önce bu tür bir eğitim alan var mı? Bilenler cevaplarsa sevinirim.
var ben varımm

Eğitimle sesinizi nasil kullanmaniz gerektigini öğrenebilirsiniz
Benim de sesim incedir, fakat diksiyon duzgun olunca daha cok dikkate alınıyor insanlar tarafından.
Ben sırf kisisel gelisim amacli kucuk bir atolyede egitim almıştım zamanla öğrendiklerimi pratige döktüm ve inanın egitim oncesi ve sonrasi cok fark ediyor.

Atölye adı alabilir miyiz?

Ben de düşünüyorum, yaşıma göre sesim ince, cılız ve çocuksu çıkıyor sizin gibi. Muhtemelen doğru nefesi kullanmıyoruz, ben de eğitim araştırıyorum. Instagramda bir sayfa var diksiyonsayfası diye, öncesi sonrası videolar var ama online eğitim ne kadar faydalı olur bilemiyorum, bir bakin isterseniz.

Ben de düşünüyorum, yaşıma göre sesim ince, cılız ve çocuksu çıkıyor sizin gibi. Muhtemelen doğru nefesi kullanmıyoruz, ben de eğitim araştırıyorum. Instagramda bir sayfa var diksiyonsayfası diye, öncesi sonrası videolar var ama online eğitim ne kadar faydalı olur bilemiyorum, bir bakin isterseniz.
Sağ olun. Online eğitim benim de aklımda var. :) Yüzyüze olan eğitimler kadar verimli olur mu bilemedim, buradaki arkadaşlar daha aktif bir eğitimden bahsediyor anladığım kadarıyla.

Sağ olun. Online eğitim benim de aklımda var. :) Yüzyüze olan eğitimler kadar verimli olur mu bilemedim, buradaki arkadaşlar daha aktif bir eğitimden bahsediyor anladığım kadarıyla.
Evet kesinlikle yüzyüze eğitim olmalı ama içinize sinen birini bulamazsanız alternatif olabilir :)

Ben bir kaç sene önce istanbulda ismekte aldım çok da faydalı oldu. Ayrıca sesinizin incelik kalınlığı için şan dersi almanız da faydalı olacaktır

Ben seneler önce almıştım. Kesinlikle düzeltir. Diyaframı doğru kullandıkça ses tonunuz da değişiyor.

Bundan 10 15 yıl kadar önce annem almıştı bu eğitimi Çankaya’da Tömer’e gelirdi Mehpare Çelik hoca çok saygıdeğer bir kadın nerdesiniz hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama çok faydası olmuştu nice muhabiri de o yetiştirmiştir.
Çok prof bir şey istemiyorsanızda eğitim verenin sertifikasını görün en azından referanslarına bakın ben ünideyken arkadaşım çok dandik bir eğitim aldı sadece konuşurken mum testi yapıp yollamışlar o sebeple iyi araştırın derim

seneler önce ses tonundan nefret eden biri olarak yorum yapayım
profesyonel diksiyon eğitimi almadım ama bi dönem kendi çabalarımla bu konuya eğildim
ve sesi doğru kullanıp doğru tonlamalar yapabilmeyi öğrendikten sonra ses tonu bile farkediyor
benim sesim çocuksu değildir ama alışılagelmiş bi kadın sesi de değil
ben seneler önce bu sesi haldır huldur bilinçsiz kullanırken kendimden ve sesimden nefret ediyordum
sonraları bununla ilgili iyileştirmeler yaptım zaman içinde ve şuan insanlar ses tonumdan, konuşmamdan, diksiyonumdan çok etkileniyorlar
çok fazla iltifat almaya başladım
ses tonu için de kesinlikle işe yarıyor bence

Kesinlikle işe yarar nefes egzersizleri duruş bozuklukları hakkında bile bilgi veriliyo doğru ses kullanımı vurgulama yapacagın noktaları ögrenirsin

X