Donasyon ile anne olanlar lütfen yoruma duygularınızı yazın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Pdr21

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2015
29
15
29
Evet hanımlar donasyon konusunda kafamda çok soru işaretleri ve endişeler var bunları kimseyle konuşamıyorum çünkü böyle bir şeyi kimse ile paylaşmayı düşünmüyorum beni ancak bu yoldan geçmiş başka çaresi olmayanlar anlar. Aileme arkadaşlarıma yalan söyleyecek olmak bile beni geriyor sanki onları kandırıyor gibi hissetmek. Dini sebepler de en çok aklımı karıştırıyor sanki günah olması sürekli benim yıllarca vicdanımı zorlar mı diyorum. Ama anne olmayı çok istiyorum. Hamilelik sürecinde kendiliğinden hamile kalmış gibi sevinebilir miyim zannetmiyorum ancak sonrasında ne hissettiğiniz benim için çok önemli. Çocuğunuz büyüdükçe kurduğunuz bağ her şeyi silip götürüyor mu mesela? Lütfen bana olumlu deneyimler olan duygularını yazabilir mi. Şimdiden teşekkür ediyorum

Evet hanımlar donasyon konusunda kafamda çok soru işaretleri ve endişeler var bunları kimseyle konuşamıyorum çünkü böyle bir şeyi kimse ile paylaşmayı düşünmüyorum beni ancak bu yoldan geçmiş başka çaresi olmayanlar anlar. Aileme arkadaşlarıma yalan söyleyecek olmak bile beni geriyor sanki onları kandırıyor gibi hissetmek. Dini sebepler de en çok aklımı karıştırıyor sanki günah olması sürekli benim yıllarca vicdanımı zorlar mı diyorum. Ama anne olmayı çok istiyorum. Hamilelik sürecinde kendiliğinden hamile kalmış gibi sevinebilir miyim zannetmiyorum ancak sonrasında ne hissettiğiniz benim için çok önemli. Çocuğunuz büyüdükçe kurduğunuz bağ her şeyi silip götürüyor mu mesela? Lütfen bana olumlu deneyimler olan duygularını yazabilir mi. Şimdiden teşekkür ediyorum
Forumda donasyon yaptıranların konuları süreçler var isterseniz bi okuyun fikir olur sizin için. Dini açısından bilmiyorum sitede dini konu zaten yasak. Benim merak ettiğim bağışcı 50 yumurta verdiyse ve bunlar en az 10 aileye bağış oluysa 10 tane kardeşle kan bağı olur ileride kardeşle evlenmeye kadar gider bu konuda nasıl bir düzenleri var acaba önlem olarak bence önemli kısımı o. Ki bağışçılar 200-250lere kadar bağış yapabiliyor diye biliyorum.

İnanın bu süreçte insanın en son düşündüğü şey ilerde kardeşiyle evlenme ihtimali oluyor o o zaman önlem alınabilecek düşünülebilecek bir şey ben daha çok bunu yaşamış ve şu an anne olmuş kişilerin duygularını merak ettiğim için bu postu açtım yoksa dini konudan veya bilimsel konudan bilgi almak için değil o başlıklarda bu konu hiç konuşulmamış yine de tanıtınız için çok teşekkür ederim

ilerde kardeşiyle evlenme ihtimali oluyor o o zaman önlem alınabilecek düşünülebilecek bir şey
O niye o zaman düşünülsün ki, sizin şimdiden düşünmeniz gerekmiyor mu bu ihtimali? Hani dünyaya getirmeden önce düşünmek daha mantıklı olur sanki.

Hayır o zaman bir çözüm bulunur anlamında söyledim ondan daha önemli detaylar var anlamında sonuçta rastgele evlenmiyor bir anda kimse bir süreç oluyor.

Donasyon Tr'de yasal degil diye biliyorum, birseyler mi değişti, Kibris'ta mi yaptiracaksiniz?

Ne demek istediğinizi anlayamadım?
Siz dediniz ya kardeşiyle evlenme ihtimali var ama o o zaman önlem alınabilecek, düşünülecek bir şey diye. Nasıl bir önlem alınıyor onu merak ettim. Hiçbir fikrim yok bu meseleyle ilgili, yanlış anlamayın. Bunun nasıl önüne geçilebileceğini merak ettim sadece.

Evet hanımlar donasyon konusunda kafamda çok soru işaretleri ve endişeler var bunları kimseyle konuşamıyorum çünkü böyle bir şeyi kimse ile paylaşmayı düşünmüyorum beni ancak bu yoldan geçmiş başka çaresi olmayanlar anlar. Aileme arkadaşlarıma yalan söyleyecek olmak bile beni geriyor sanki onları kandırıyor gibi hissetmek. Ama anne olmayı çok istiyorum. Hamilelik sürecinde kendiliğinden hamile kalmış gibi sevinebilir miyim zannetmiyorum ancak sonrasında ne hissettiğiniz benim için çok önemli anne olanlar yazabilir mi?
Ben nerdeyse 43 yasinda seneler suren tedaviler sonucunda ogluma kavusabildim, bir ara artik olmayacagini dusundugumuz icin de esimle kendimizi donasyon surecine de hazirlamistik. Donasyon yaptirmadik ama bu konu ozelinde cok dusundum ve kendi icimde bu olayi senelerce tarttim. Ozellikle yurtdisinda bu konuda pek cok forum var ve insanlar hem sureci hem de psikolojik olarak yasadiklari olaylari paylasiyorlar. Turkiye'de cok yaziktir ki boyle bir basligi kolay kolay bulabileceginizi dusunmuyorum, cunku basliga dadanacak, yargi dagiticalar hemen damlayacaklardir. Yurtdisinda okudugum forumlarda konu ile alakali hem surec oncesi hem de sonrasinda psikolojik destek alindigini, donasyon ile dogan cocuklarin da ayri forumlari oldugunu gormustum. Yani bu cocuklar da kendi aralarinda iletisim kurabiliyorlar. Belki oncelikle bu forumlara bir goz atmalisiniz ve donasyon yaptiran insanlar ve bu ailelerin cocuklari konu ozelinde neler paylasmislar onlari okumalisiniz. Eger duzgun bir merkez secerseniz zaten donorlerin belli sayida yumurta verme haklari oluyor, merkezin de bulundugu ulkenin kanunlarina gore bunlari kayit altinda tutmasi gerekiyor. Yani duzgun bir merkez secerseniz ileride cocugunuzun kardesi ile karsilasip bir Turk filmi yasama olasiligi cok mumkun degil, ayrica tup bebek cok zor bir surec bir kadin 15- 20 tedavi ile yuzlerce yumurtasini kolay kolay veremez, delik desik oluyorsunuz, vucudunuz hormonlardan alt ust oluyor. Erkekler icin durum ayni degil elbette ki. Ama dedim ya denetimi duzgun yapilan bir ulke ve merkez secmelisiniz. Eger ki cocugunuza ileride donasyon yaptiginizi soylemek istemiyorsaniz ornegin donorun sizinle ayni kan grubundan olmasina dikkat etmelisiniz. Bu konu ve benzeri onden size duzgun bilgi verebilecek bir merkez secmenizi oneririm. Siz bu cocugu karninizda tasiyacaksiniz, sizin bedeninizin bir parcasi olacak. Ilk hareketlerini bedeninizde hissedeceksiniz, bu bebek elbette ki sizin bebeginiz olacak, aksini soyleyeni dinlemeyin. Kimse bilerek isteyerek bu karar asamasina gelmiyor ki, yargi dagitmak cok kolay bazilari icin, siz dinlemeyin bos bos konusan tipleri lutfen. Bir de donasyonda epigenetik konusunu da arastirmanizi oneririm. Hersey DNA ile alakali degil. Bir bebegin buyudugu ortam ve ailenin etkisi, ebeveynlerine cok daha fazla benzeyen ozellikleri gelismesine katkida bulunacagindan epigenetik, bebekte cok onemli bir rol oynuyor. Anne rahmindeki gelisimin baslangicindan itibaren annenin yasam tarzi, cocugun sahip olacagi karakteri de belirliyor. Yani davranis bicimleri size benzeyecek. Dunyada turlu turlu aileler var, bazilari dunyaya geldikten kisa bir sure sonra annelerini kaybediyor babalari buyutuyor veya tam tersi, bazilarimizi annaneler dedeler yetistiriyor, bazilarimizin aileleri kardeslerinden veya arkadaslarindan ibaret, kisacasi aile olmanin bir denklemi bir kalibi yok ki. Siz bu bebegin o da sizin aileniz olacak. Aslinda olay ozunde bu kadar basit.

Siz dediniz ya kardeşiyle evlenme ihtimali var ama o o zaman önlem alınabilecek, düşünülecek bir şey diye. Nasıl bir önlem alınıyor onu merak ettim. Hiçbir fikrim yok bu meseleyle ilgili, yanlış anlamayın. Bunun nasıl önüne geçilebileceğini merak ettim sadece.
Eger ki kanunlarin kurallarin duzgun isledigi bir ulkede bu islemi yaptirirsaniz ornegin Avrupa Birligi ulkeleri Cek Cumhuriyeti, Ispanya, Portekiz gibi veya Ingiltere yahut Amerika, bir yumurta donorunun ulke yasalarina bagli olarak ortalama 6 ila 12 kadina embriyo bagislama hakki oluyor. Merkezler kendi saglik bakanliklari tarafindan yukarida belirttigim ulkelerde cok siki denetimlere tabi oluyorlar. Ayrica hic tup bebek deneyiminiz oldu mu bilmiyorum ama yapilan prosedur kadin bedeni icin gercekten zorlayici bir islem. Yani 15-20 defa yumurta toplatip, vucudunuzu delip desik ettirip, her seferinde anestezi almaniz cok da mumkun olmayacaktir. Bir de yine bu yukarida saydigim ulkelerde donasyon 21-30 yas arasi kadinlar tarafindan genellikle gonullu bagis ile yapiliyor. Amerika haric bu isi para kazanma amacli yapmaniz Avrupa ulkeleri veya Ingiltere'de yasal olarak mumkun degil. Size sadece yaptirmis oldugunuz toplama basina yaklasik 750 euro gibi cok cuzzi bir rakam oduyorlar. Bu kadinlara onden hem psikolojik hem de fiziksel testler uygulaniyor. Her onlerine geleni kabul etmiyorlar. (Bu paylastigim bilgiler sadece ve sadece yumurta donasyonu ozelindedir, sperm donasyonu veya bu isi kotu amacli kullanip yuzlerce cocuga sahip olan sperm donoru erkekler veya doktorlar ozelinde yazmiyorum. Sadece yumurta donasyonu icin yaziyorum.) Simdi kardes olma olasiligi konusuna gelelim. Dunyada ortalama 8 milyar insan yasiyor. Bir donorun 12 kadina embriyo bagisladigini farz edelim. 12 bolu 8 milyar yani 0,0000000015 olasilikla biri erkek digeri kiz olarak dogacak iki cocuk birbiri ile tanisacak. Hayat tesaduflerden ibaret hadi 0,0000000015 olasilik gerceklesti diyelim, siz bir de ya bu cocuklar birbirine asik olup bir de cocuk da yaparsanin sonucunu merak ediyorsunuz. Bu senoryo gercek hayatta hangi istatistiksel oranda yasanabilir bilmiyorum, hesaplayamadim cidden ama yukaridaki rakamlara gore neredeyse imkansiz diyebiliriz. Ancak sizin bu bahsettiginiz senaryonun sperm donasyonunda yasanma ihtimali malesef ki var, Amerika'da ruh hastasi bir doktor ile ilgili bir belgesel izlemistim, adamin hastalarini kandirip, uzun seneler bilgileri dahi olmayan yuzlerce cocugu vardi. Gecenlerde Hollanda'da bir adam hakkinda benzer bir haber cikmisti., sosyal medya uzerinden insanlarla iletisime gecip yuzlerce cocuk yapmisti. Yani sperm donasyonu yaptiracaklarin cok ozenli bir sekilde arastirip gercekten cok duzgun sartlarda calisan bir merkez secmeleri sart. Ama yumurta donasyonu, kanunlarin isledigi ve denetimlerin iyi yapildigi bir ulkede yapilirsa boyle bir durum soz konusu degil neyse ki.

Kibris bu işin kasabı. İmkan varsa hanimefendinin dediği gibi gelişmiş bir ülkede yaptırmak hayırlı olur

Eger ki kanunlarin kurallarin duzgun isledigi bir ulkede bu islemi yaptirirsaniz ornegin Avrupa Birligi ulkeleri Cek Cumhuriyeti, Ispanya, Portekiz gibi veya Ingiltere yahut Amerika, bir yumurta donorunun ulke yasalarina bagli olarak ortalama 6 ila 12 kadina embriyo bagislama hakki oluyor. Merkezler kendi saglik bakanliklari tarafindan yukarida belirttigim ulkelerde cok siki denetimlere tabi oluyorlar. Ayrica hic tup bebek deneyiminiz oldu mu bilmiyorum ama yapilan prosedur kadin bedeni icin gercekten zorlayici bir islem. Yani 15-20 defa yumurta toplatip, vucudunuzu delip desik ettirip, her seferinde anestezi almaniz cok da mumkun olmayacaktir. Bir de yine bu yukarida saydigim ulkelerde donasyon 21-30 yas arasi kadinlar tarafindan genellikle gonullu bagis ile yapiliyor. Amerika haric bu isi para kazanma amacli yapmaniz Avrupa ulkeleri veya Ingiltere'de yasal olarak mumkun degil. Size sadece yaptirmis oldugunuz toplama basina yaklasik 750 euro gibi cok cuzzi bir rakam oduyorlar. Bu kadinlara onden hem psikolojik hem de fiziksel testler uygulaniyor. Her onlerine geleni kabul etmiyorlar. (Bu paylastigim bilgiler sadece ve sadece yumurta donasyonu ozelindedir, sperm donasyonu veya bu isi kotu amacli kullanip yuzlerce cocuga sahip olan sperm donoru erkekler veya doktorlar ozelinde yazmiyorum. Sadece yumurta donasyonu icin yaziyorum.) Simdi kardes olma olasiligi konusuna gelelim. Dunyada ortalama 8 milyar insan yasiyor. Bir donorun 12 kadina embriyo bagisladigini farz edelim. 12 bolu 8 milyar yani 0,0000000015 olasilikla biri erkek digeri kiz olarak dogacak iki cocuk birbiri ile tanisacak. Hayat tesaduflerden ibaret hadi 0,0000000015 olasilik gerceklesti diyelim, siz bir de ya bu cocuklar birbirine asik olup bir de cocuk da yaparsanin sonucunu merak ediyorsunuz. Bu senoryo gercek hayatta hangi istatistiksel oranda yasanabilir bilmiyorum, hesaplayamadim cidden ama yukaridaki rakamlara gore neredeyse imkansiz diyebiliriz. Ancak sizin bu bahsettiginiz senaryonun sperm donasyonunda yasanma ihtimali malesef ki var, Amerika'da ruh hastasi bir doktor ile ilgili bir belgesel izlemistim, adamin hastalarini kandirip, uzun seneler bilgileri dahi olmayan yuzlerce cocugu vardi. Gecenlerde Hollanda'da bir adam hakkinda benzer bir haber cikmisti., sosyal medya uzerinden insanlarla iletisime gecip yuzlerce cocuk yapmisti. Yani sperm donasyonu yaptiracaklarin cok ozenli bir sekilde arastirip gercekten cok duzgun sartlarda calisan bir merkez secmeleri sart. Ama yumurta donasyonu, kanunlarin isledigi ve denetimlerin iyi yapildigi bir ulkede yapilirsa boyle bir durum soz konusu degil neyse ki.
Açıklama için teşekkür ederim. Ben konu sahibinin Kıbrıs’ta yaptırmak istediğini düşündüm. Ki eminim öyledir. O 12 kadını da Türkiye’den gibi düşündüm, o yüzden ihtimal yüksek geldi. Dediğiniz gibi olsa gerçekten düşük bir olasılık. Bir de önlem alınır deyince nasıl bir önlem olacağını merak ettim. Hani buna özel uygulanan bir prosedür var mı acaba dedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X