Dukana Başlıyorum

Nisaa61

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2018
7
3
26
Merhaba Arkadaşlar
Ömrümün yarısı diyet yapmakla geçti ve gerçekten artık çok sıkıldım yani sürekli göbeğim çıkmış mı diye bakmaktan, kıyafetlerimi o göbeğe gore almaktan vs.
Yani bu sefer oldu oldu yoksa bırakıyorum bu isleri obez olucam artık:))
Aslında daha önce bir çok kez araştırmıştım dukan diyetini ama bu sadece protein dönemi falan zor gelmişti. Ama esasında o dönem de gayet kısa bi dönem yani. Vermeniz gereken kiloya gore 3-7 gün arasında değişiyor. Neyse benim karar vermem şöyle oldu. Diyetisyenle görüştüm bütün ölçümlerini yaptı ve yag oranımın inanılmaz yüksek olduğunu söyledi bana. Görüntüden de öte bunun sağlığa da ucu dokunur zamanla dedi çünkü iç organlar bile başlamış yağlanmaya artık. Ben de bu kadar yag oranim yuksekse protein agirlikli beslenmek iyi olacaktir dedim.
Biraz da size vücut tipimden bahsedeyim. Göbeğim belim ve yanlarım gerçekten çok aşırı fazla. Popo problemi bu zamana kadar çekmedim ama bu kadar çok kilo alinca o da büyüdü tabii. Yine asıl problemim popo değil öncelik her zaman göbek bel bölgesi. Sırtım da cok yağlı. Kollar bacaklar ince. Yalnızca kolun ve bacağın en üst kısımlarında yağlanma var o kadar.
Bu sabah olculdum ve 79.6 kiloyum. Belim de 90 cm. Dun aksam gidip alışverişimi yaptım. Tavuk göğsü , ton balığı, light yoğurt, yulaf kepeği, hindi jambon,yumurta, bıldırcın yumurtası aldım. Tabi bunlar benim tercihlerim. Siz daha çok kırmızı et de tercih edebilirsiniz. Kendinize yulaf kepeği ve az yağlı bir kıymayla dukan kofte de hazırlayabilirsiniz. Ben şimdi bunlardan bahsetmeyeceğim zaten internette dukanla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Ben sadece zayıflama serüvenimi(umarım:))) sizlerle paylaşayım istedim. Belki bana katılanlar olur birlikte yapar günlük gibi paylaşır hem birbirimizi gaza getirir hem de mutluluğumuzu paylaşırız diye düşündüm.
Ben kendim için soyle bi liste hazırladım atak döneminde bunu uygulayacağım. Ben atak dönemini tam bir hafta yapicam. Belki yapabilirsem 1- 2 gün uzatırım. 7 günden fazlasını tavsiye etmiyorlar bu arada atak için ama bakalım sonuçlara gore diyelim bunu. Benim listem şöyle;

Kahvaltı... 1 yoğurt içine 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği+3 dilim hindi jambon

Ara öğün...2 Dilim hindi, tavuk , dana jambon

Öğle.... Haşlama tavuk göğsü ya da 1 kutu ton balığı

Ara öğün.... 1 yoğurt

Akşam.... 1 tavuk+ 2 bıldırcın yumurtası( haşla ya da kır)
Şu anda ilk dukan kahvaltımı yapıyorum. Dediğim gibi bu kez olmazsa ben artık salıyorum yani ne olursa olsun. Hadi bakalım:)))

Dun ilk günümdü. Diyetimi uyguladım ancak akşam öğününde vaktim olmadığı için 5 tane hindi jambon yedim. Bu arada akşam son ogunumu saat 17.30 civarında yedim çünkü sonrasında vaktim yoktu. Mecidiyeköy den Taksim e yürüdüm. 1 saatlik hafif tempoda bir oryantal dersine katıldım. Ardından tekrar aynı yolu yürüyerek döndüm. Yani toplamda 9.2 km gibi bir yol yürümüş oldum. Bu sabah kalktığımda kilomda hicbir değişiklik göremedim ama bunun dün gece regl olmamdan kaynaklandığını düşüyorum. Şu an için kilonda değişiklik olmaması problem degik fakat ilk 3 günün sonunda umarım en az 1-1.5 kilo kadar farkederim. Ilk haftayı bitirdiğimde de 3 kilo fark görmüş olurum sanıyorum. Bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı? Burayı hergun sabah saatlerinde önceki günü anlatan bir günlük olarak kullanmayı planlıyorum. Böylece motivasyonumu diri tutabilirim :KK15::KK15:

Bugün diyetin 3. günü. Ve az önce tartıda gördüğüm rakama inanamadım gerçekten ikinci kez çıkıp tartılma ihtiyacı hissettim belki tartı yanılmıştır diye. 76.8 kiloya düşmüşüm.bu demek oluyo ki yalnızca iki günde yaklaşık 3 kilo vermişim. Dün diyetime pek uymadım aslında. Öğleyin yediğim tek porsiyon tavuğu 2 ye çıkardım örneğin. Ya da bir öğle öğünü yerine geçen ton balığını sabah ara öğünde yedim. Sonrasında akşam öğününü atlamak zorunda kaldım. Ama bunlar dukan diyeti için önemli değil çünkü bu diyet yalnızca yasaklı ve izinli besinleri veriyor ve bunları istediğin şekilde istediğim kadar tüket diyor. Yani ben diyeti bozmuş olmadım kendim için kolaylık olsun diye hazırladığım kendi özelleştirilmiş programımı bozdum. Buraya kadar bir problem yok ancak dün yaptığım hata şu oldu ki ben tavukları ketçap mayonez ve acı sosla yedim. Ve bunların kalorisi tüm gün yediğim yoğurdun jambonun tavuğun ve balığın kalorisinin toplamından daha fazla kalori içeriyor. Bu atak evresinde asla yapılmaması gereken bi hata. Bundan dolayı atak evremi uzatırım herhalde bi kac gün. Neyse ki bu soslar tartıdaki sonucuma yansımadı. Bu arada dün akşam aynı önceki gün olduğu gibi 1 saat yürüdüm. Bu kez gerçekten tempolu ve yorucu bi zumba antrenmanına katıldım. Bi kaç saat oturup ardından aynı yolu yürüyerek döndüm. Yani yine ilk günkü gibi 9.2 km yol yürümüş oldum. Bugünki sonucum beni gerçekten mutlu etti. Baya da işime yarayacağını düşünüyorum bugün diyetten şaşmama imkan yok örneğin:)))

Bugün de dünki gibi 76.8 kilo ile uyandım. Zaten böyle olmasını bekliyordum. Çünkü dün hiç tuvalete çıkamadığım için dünle ilgili sonucu da yarın ya da sonraki gün göreceğimi biliyordum. Açıkçası ilk 2 gün yaşadığım olay da bu oldu. Tartıda ikinci günün sabahı hiç bir fark olmazken 3. günün sabahı birden yaklasik 3 kilo eksildim. Bu arada dün artık kendi listemi bi kenara bırakıp dukanın kuralları ile daha özgür bi diyet yapmaya karar verdim. Çünkü benim listemin gerçekten kısıtlı olduğunu farkettim. Bi yandan dans da ettiğim ve yürümeye de çalıştığım için enerjimin düşmemesi gerek bi yerde yığılıp kalamam yani. Örneğin dün 3 yumurta ve 1.5 yemek kaşığı yulafla kendime krep tarzı bi sey hazırladım ve gerçekten ne kadar lezzetli olduğuna inanamadım. Ardından içine 10 tane jambon yerleştirip durum yapıp yedim. Çok güzel oldu ve doyurdu. Öğleyin 6 tane bıldırcın yumurtası kirdim yine jambonla yedim. Sonra da ton balığı yedim. Izinli besinlerimden bol bol alıyorum. Ayrıca dün de mecidiyekoyden ortakoye yürüyüp 3 saat kadar oturup aynı yoldan geri döndüm. Kullandığım yolun kaç km olduğunu bilmiyorum ama telefonum dün 13 km yürüdüğümü soyluyor. Bugün daha sakin bi gün geçirmeyi planlıyorum belki evde egzersiz veya dans yapabilirim. Bakalım..

X