Embriyoya Genetik Tarama

Ve yine ben. 7. Tüp bebek denemem için tekrar yumurta toplattırdım. Kimyasal gebeliğim sonrası 4-5 ay geçti. 7 yumurta toplanırdı.Şimdi sadece 3 toplanabildi ve 2 si devam ediyor. Her tüp bebek denemesinde karşıma yepyeni bir konu çıkıyor.Doktorum bu ikiye genetk tarama yaptıralım çünkü bebek kaybın ve kimyasal gebeliğin oldu dedi. Karar aşamasındaydım ki kararı verdikten sonra buraya yazıp paylaşayım istedim. Biraz kaderci yaklaştım. Genetik tarama yollamış olduğumuz iki embriyonun akıbetini gösteren bir olay. Yani şu değil; eğer genwtik problemleri varsa bu benim genel yumurta durumumu gösteren bir şey değil. Örneklere baktım.Genetik tarama yaptırıp, hasta bebek sahibi olanlar ya da 12.-13. Ayda düşürenler var. Bu sadece ve sadece kısmet işi bence. Sağlam bir araç aldığımızda, bunu bize satarken asla kaza yapmazsınız denilebiliyor mu? Hayır. Bana aynı mantık gibi geldi. Belki olasılığı azaltıyor ama risk hala devam ediyor. Maddi kaybından baksetmiyorum bile.Bilmeyenler için yazayım.Yaptırdığınız hastane szden iilem ücreti alıyor, bunlar dondurulup teste gönderileceği için embriyo başına dondurma ücreti alınıyor ve artı, genetik tanı yapacak kurum embriyo başına 300 dolar gibi bir para alıyor. Hadi ücreti geçtik. Şimdi düşünelim… Sen olsan ne yapardın? (Bu arada düşük yapmak korkutucu olsa da bu kusursuz çalışan sistemimizin kendini gösteriş şekli olduğunu düşünüyorum. İki embriyomu Allah’a emanet naklettireceğim. Her zamanki gibi sırtımı ona dayıyorum. Hepimiz için hayırlısı tez vakitte olsun🙏🏻)
300 dolar mi iyice arastirdiniz mi 🙄🙄🙄😨😨😨
İntergenin bize verdiği fiyat bu

Eklentiler

• IMG-20231229-WA0005.jpg
    IMG-20231229-WA0005.jpg
    36,9 KB · Görüntüleme: 34
Benim bu fiyat güncel ama isterseniz arayın sorun
Tek embriyo sizin Çok pahalı ama ya
Toplu embriyo olursa uygun oluyor intergende
Bende haziran da 3 embriyo göndermiştim intergene 10bindi. Testleri kendileri ürettikleri için fiyatları uygun tl hesabıyla. Zaten maddi ve manevi zor süreç bende gördüğüme yazıyorum Allah kolaylık versin hepimize

Ve yine ben. 7. Tüp bebek denemem için tekrar yumurta toplattırdım. Kimyasal gebeliğim sonrası 4-5 ay geçti. 7 yumurta toplanırdı.Şimdi sadece 3 toplanabildi ve 2 si devam ediyor. Her tüp bebek denemesinde karşıma yepyeni bir konu çıkıyor.Doktorum bu ikiye genetk tarama yaptıralım çünkü bebek kaybın ve kimyasal gebeliğin oldu dedi. Karar aşamasındaydım ki kararı verdikten sonra buraya yazıp paylaşayım istedim. Biraz kaderci yaklaştım. Genetik tarama yollamış olduğumuz iki embriyonun akıbetini gösteren bir olay. Yani şu değil; eğer genwtik problemleri varsa bu benim genel yumurta durumumu gösteren bir şey değil. Örneklere baktım.Genetik tarama yaptırıp, hasta bebek sahibi olanlar ya da 12.-13. Ayda düşürenler var. Bu sadece ve sadece kısmet işi bence. Sağlam bir araç aldığımızda, bunu bize satarken asla kaza yapmazsınız denilebiliyor mu? Hayır. Bana aynı mantık gibi geldi. Belki olasılığı azaltıyor ama risk hala devam ediyor. Maddi kaybından baksetmiyorum bile.Bilmeyenler için yazayım.Yaptırdığınız hastane szden iilem ücreti alıyor, bunlar dondurulup teste gönderileceği için embriyo başına dondurma ücreti alınıyor ve artı, genetik tanı yapacak kurum embriyo başına 300 dolar gibi bir para alıyor. Hadi ücreti geçtik. Şimdi düşünelim… Sen olsan ne yapardın? (Bu arada düşük yapmak korkutucu olsa da bu kusursuz çalışan sistemimizin kendini gösteriş şekli olduğunu düşünüyorum. İki embriyomu Allah’a emanet naklettireceğim. Her zamanki gibi sırtımı ona dayıyorum. Hepimiz için hayırlısı tez vakitte olsun🙏🏻)
Canım benimde aynı oldu 3 embriyom vardı zaten ileri yaş 41 ne güzel 5 güne gitti üç embriyom yap transferlerini anne karnında geri kalanı düzelir yok 6 günü beklediler sadece bir tane gitti onunda biopsisini yapıp genetik test yolladılar iki hafta bekledim zor bir bekleyiş oldu dün haber geldi 7 kromozonda sorun varmış transfer edilemezmiş maddi madeni kaybım oldu acayip moralimiz bozuldu ikinci deneme bile yapmak istemiyorum artık He bu arada kalise de 4 AB

Canım benimde aynı oldu 3 embriyom vardı zaten ileri yaş 41 ne güzel 5 güne gitti üç embriyom yap transferlerini anne karnında geri kalanı düzelir yok 6 günü beklediler sadece bir tane gitti onunda biopsisini yapıp genetik test yolladılar iki hafta bekledim zor bir bekleyiş oldu dün haber geldi 7 kromozonda sorun varmış transfer edilemezmiş maddi madeni kaybım oldu acayip moralimiz bozuldu ikinci deneme bile yapmak istemiyorum artık He bu arada kalise de 4 AB
Ya ben şuan onları genetik taramaya göndermeden yüklettim.Gebeliğimin 6+2 haftasındayım ama gel gör ki kese ölçüm geriden geliyor ya da büyümesi durdu.Bu da bebeğin sorunlu olduğunun göstergesi.transfer ettirsen ayrı bir dert ettirmesen ayrı.Kim bilir nolacak 21 inde muayenem var.Hala bebeğin kalp atışlarını duymadım.

Ya ben şuan onları genetik taramaya göndermeden yüklettim.Gebeliğimin 6+2 haftasındayım ama gel gör ki kese ölçüm geriden geliyor ya da büyümesi durdu.Bu da bebeğin sorunlu olduğunun göstergesi.transfer ettirsen ayrı bir dert ettirmesen ayrı.Kim bilir nolacak 21 inde muayenem var.Hala bebeğin kalp atışlarını duymadım.
Olsun yine anne karnı dışarıdan daha iyi bence seninde de oluşacak karnında yok gibi gününe devam et kafaya takma yaşadığımız sürece hep bir mucize var senin için dua edeceğim 🌺

Olsun yine anne karnı dışarıdan daha iyi bence seninde de oluşacak karnında yok gibi gününe devam et kafaya takma yaşadığımız sürece hep bir mucize var senin için dua edeceğim 🌺
Teşekkür ederim.O kadar ihtiyacım var ki.Şu birkaç gün zehir oldu. Hepimiz ebbeklerimize kavuşalım inşallah sağlıkla…

Herşey nasip işi ama tıp diyede birşey var.
Eğer baştan iyi olmayanlar elenirse daha kısa yoldan gebelik elde edilebilir.
Ayrıca ailesinde veya kendinde genetik hastalığı olanlar bence mutlaka yaptırmalı.
Pgtnin tutma şansını artırdığı bi gerçek.
Tabi herzaman birşeyler ters gidebilir ama araba kaza yaptığında emniyet kemerini takanla takmayan bir olmaz.
Maliyetleri biraz yüksek olmasa bence çoğu kişi yaptırır.

Ayrıca ailesinde veya kendinde genetik hastalığı olanlar bence mutlaka yaptırmalı.
Tabi herzaman birşeyler ters gidebilir ama araba kaza yaptığında emniyet kemerini takanla takmayan bir olmaz.
Pgt tutma şansını nasıl artitiyor acaba ? Hani kaliteli embriyoyu seçtiği için mi ?

Bana kesinlik verse evet.Ama genetiğe gönderip gebeliği sona eren,ilerlemeyen ya da sonrasında bişeyler çıkan bir sürü örnek var. Ne düşüneceğimi bilemiyorum. Sadece anne rahminin bazı şeyleri düzeltebileceğini umudetmekten başka birşey düşünemiyorum.Hayırlısı bakalım…

Bana kesinlik verse evet.Ama genetiğe gönderip gebeliği sona eren,ilerlemeyen ya da sonrasında bişeyler çıkan bir sürü örnek var. Ne düşüneceğimi bilemiyorum. Sadece anne rahminin bazı şeyleri düzeltebileceğini umudetmekten başka birşey düşünemiyorum.Hayırlısı bakalım…
Ana rahmi sagliksiz embriyoyu duzeltemez. bu dediginiz konu sadece ve sadece mozaik embriyolar icin gecerlidir. Yani mozaik embriyolar transfer edildikten sonra gelisim asamasinda kendilerini onarabiliyorlar. Ancak sagliksiz bir embriyonun duzelmesi gibi bir durum asla soz konusu degil. 35 yas uzeri bir kadinin veya genetik sorunlari olan ciftlerin mutlaka pgt yaptirmasi taraftariyim. 38-41 yas arasi 20'nin uzerinde embriyoyu, genetik hicbir sorunumuz olmadigi halde pgt'ye yolladik, sadece iki tane saglikli embriyo elde edebildik. Sagliksiz olanlari transfer ettirseydik surekli dusuk veya kurtaj ile ugrasacaktik. Kurtaj rahimde incelige sebep olabiliyor, ayrica kurtajdan sonra ancak 4-5 ay sonra tedavilere devam edebiliyorsunuz. Cunku minimum iki kez regl olmaniz gerekiyor ve kurtajdan sonra da 2-3 ay sonra regl oluyorsunuz. Genetige gonderip gebeligi sonra eren demissiniz, bu benim basima geldi evet boyle birsey var ne yazik ki, 10 haftada kalbi durdu ama ikincisi de bana saglikli bir evlat oldu. Sonuc olarak pgt'nin bir garantisi yok ama sagliksiz embriyonun ilerlemeyecegi garanti. Aradaki fark bu. Ayrica pgt'li embriyo 35 yas civari bir kadinda %55 canli dogum orani veriyor. Sagliksiz embriyo ise %0. Elbette ki hersey oncelikle yuce rabbimin takdiri ama %55 mi yoksa %0 mi bu bilgiyi de herkes kendi terazisinda degerlendirsin artik.

Intergen 3 embriyo için 27000 ödedik. Bir tanesinden de sinyal alınamamıştı. Yeniden örnek gönderirseniz yeniden test ederiz onu da yazmışlar rapora.

PGT mevcut risk durumunuz (taşıyıcılık, ileri yaş, azospermi vb.) ve doktorunuzun önerileriyle verilmesi gereken bir karar. Bana kalırsa faydalı. Önceden risk unsurlarını ne kadar çok eleyebilirsek o kadar iyi. Elbette %100 gebelik ya da sağlıklı gebelik garantisi değil. Gebeliği etkileyen başka bir çok faktör de var. Ancak maddi imkan el veriyorsa pgt doktorunuzun da elini rahatlatan bir şey.

Bazen pgt'den hiç sağlıklı embriyo gelmediği zaman kötü bir kararmış gibi görünüyor tabi ki ancak öyle bir durumda bile aslında yeniden başlamak için zaman kazandırıyor. Arada en az 1 transfer ve gebelik kaybı için harcanacak zamanı kurtarıyor.

X