Ertesi gün hapı kullanımı

pimpiriklibirkiz

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2024
7
2
22
Merhaba, erkek arkadaşımla korunmadan ilişkiye girdik ve yumurtlama dönemime denk geldi. Herhangi bir içe boşalma durumu söz konusu değil fakat neden bilmiyorum ama panikledim bu yüzden hayatımda ilk defa ertesi gün hapı kullandım. Bir seferliğe mahsus kullanılan bu hap hormonlarımı düzenimi bozar mı? (Eczacı ilk defa kullanıyorsan hiçbir zararı yok dedi)

Eczacının kendine güveni :))

Hormonların bozulmasından ne anladığına bağlı. Adet gecikmesi yapabilir türlü türlü yan etkiler yapabilir bu da sizi rahatsız edebilir ve adet döngünüzü bozar. Hormonlarınızı kalıcı zaten bozmaz ayda 1 tane içmiyorsanız

Eczacının kendine güveni :))

Hormonların bozulmasından ne anladığına bağlı. Adet gecikmesi yapabilir türlü türlü yan etkiler yapabilir bu da sizi rahatsız edebilir ve adet döngünüzü bozar. Hormonlarınızı kalıcı zaten bozmaz ayda 1 tane içmiyorsanız
hayır dediğim gibi hayatımda ilk defa kullandım türlü türlü yan etkiler kısmını biraz daha açabilir misiniz?

hayır dediğim gibi hayatımda ilk defa kullandım türlü türlü yan etkiler kısmını biraz daha açabilir misiniz?
Yaygın:
  • bulantı, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
  • baş ağrısı, baş dönmesi
  • ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
  • halsizlik
  • duygu durumunda ani değişimler
  • kas ağrısı, sırt ağrısı
Yaygın olmayan:
  • ishal, ağız kuruluğu, mide yanması, bağırsak gazları
  • anormal vajinal kanama ve menstrual bozukluklar (periyotlarda uzama, hafif düzeyde
beklenmeyen vajinal kanama, ağır düzeyde / normalden uzun düzensiz periyotlar, adet
kanaması öncesinde gerginlik, sinirlilik, baş ağrısı, yorgunluk gibi çeşitli belirtilerin
gözlenmesi)
  • vajina ve çevresinde iltihabi durum, vajinal akıntı
  • sıcaklık basması
  • iştah durumunda değişimler, duygusal bozukluklar, aşırı endişe hali, huzursuzluk, uyumada
güçlük, uykusuzluk, cinsel istekte artma / azalma
  • influenza (grip)
  • akne, cilt lezyonu, kaşıntı
  • migren
  • görme bozuklukları
  • keyifsizlik, ateş, üşüme
Seyrek:
- genital bölgede kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, önceden var olan bir yumurtalık kistinin
patlaması, anormal düzeyde hafif geçen adet kanaması
konsantrasyon kaybı, baş dönmesi, titreme, yer ve zaman kavramını yitirme, tat alımında
bozukluk, baygınlık
  • gözlerde anormal hisler, göz kızarıklığı, gözlerde ışığa duyarlılık
  • boğaz kuruluğu
  • kurdeşen
  • susama hissi

X