Nişan Erzurum'da 'Hamam Takımı' adeti merak edenler buyrun..

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

Esrdbkkk

Biricik'le
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2014
494
232
Merhaba kızçeler. :KK54:
Erzurumluyum ve nişanlıyım. Hamam takımı denen bir adetimiz var, erkek tarafının geline ve ailesine aldığı hediyeler de denebilir. İsmi her ne kadar hamam takımı olsa da hamam ile alakası sadece; hamam tası, peştamal ve takunyadan ibarettir. Mağazaya gidersin eline bi liste tutuşturlar. Tabi bu erkek tarafına biraz pahalıya mal olabiliyor :) 2 binden başlayıp alınan malzemeleye göre 15 bine kadar gidebiliyor. Herşeyim marka olsun 3-4 tane olsun dersen erkek tarafı ayvayı yedi :) Şaka bi yana herkes bütçesine ne uygunsa ona göre alır alacağını. İçerisinde gerekli gereksiz birsürü şey var. Bi kaç örnek vereyim. Sandık, boronz seti, seccade seti, pike takımı, geline baştan aşağı kıyafet, gecelik setleri, iç çamaşır setleri, çanta, ayakkabı, eşarp, saç kurutma makınası, lif, gümüş ayna tarak çerçeve Kuran kabı tepsi, bavul seti , makyaj seti, kuruyemiş, halı, yazmalar, patikler, aileye kıyafet vb ufak hediyeler vs vs.. daha neler neler.. Başka yörelerde bohça seti nişan seti gibi farklı isimlerle anılsada bizim burada 'Hamam Takımı' diye adlandırılır ve bunu Erzurum'dan gelin alan başka memleketli bir aile duyunca bir adım geri atar :rolleyes: Bana da cumartesi alınacak. Evde eş dost yakın akraba toplanacak. Yemekler tatlılar da erkek tarafından. Çalgılı çengili evde ufak bir eğlence yapacağız. :KK3: Ben fazla abartmayı düşünmüyorum hamam tası peştemal gümüşler takunyalar çerçeve vs almayacağım ilerde bana yük olacak hemde boş yere masraf. :KK20:Evimi onlarla dolduracağıma güzel süs eşyaları biblolar alırım zamanı gelince:KK28: E bana lazım olanlardan birer tane aldıracağım. Bornoz bavul kıyafet ayakkabı eşarp gecelik çamaşır bide bizimkilere hediyeler. Alınanları merak edenler olursa sizlerle paylaşabilirim. :KK24:

X