Ev almak

Yorumları okuyunca şaşırdım çünkü bulunduğum semtte geçen seneye göre ev fiyarları düştü. Tabi genel olarak tüm ilanları takip etmiyorum. Sadece kendi oturduğum çevre ve eş dosttan duyduklarım. Mesela geçen sene 5 milyon istenen evi bu sene arkadaşım 4 milyona aldı gibi. Ya da 4 küsür milyona ilana konulan bir ev 3.5 milyona kadar düştü hala satılmadı.Tabi bu sürekli düşecek ya da artmayacak anlamına gelmiyor. Özellikle son senelerdeki durumları göz önüne alırsak alınabiliyorken şartlar zorlanıp alınmalı diye düşünüyorum.
Kredi çıkmadığı için satamayanlar fiyat kırıyor olabilir mi? Devlet ya da bankalar kredi desteği verdiği anda 5 milyonluk ev min 8 milyon TL bandina çıkacak.

Kredi çıkmadığı için satamayanlar fiyat kırıyor olabilir mi? Devlet ya da bankalar kredi desteği verdiği anda 5 milyonluk ev min 8 milyon TL bandina çıkacak.
Evet her an her şey olabilir. Onun için konu sahibinin alabiyorken almasını tavsiye ettim. Bir iki örnek verdim ama benim oturduğum semtte ev fiyatları bir senedir düşüyor. Mesela bizim sitede satlık 3 ev ilanı var, aralıklarla fiyat düşürüyorlar. Şehir dışında evim var. 1 sene önce satmak istemediğim fiyata bu sene alıcı bulamıyorum. Yani sebep o veya bu bir şekilde eski artışlar kalmadığı gibi fiyatlar bir şekilde durdu ya da düştü.

Ev fiyatları düşmez ama Mehmet Şimşek 2026 da enflasyonun düşeceğini söylüyor. Faiz düşerse belki daha alınabilir olur. Şu ab ev kredileri aylık 100.000 lira nerdeyse :KK43:

İşte kredi oranları da malum o yüzden ev fiyatları durgun. Peki ama kredi oranları değişir mi? Yok artık yapmazlar bu kadar dediğim her şeyi yaptılar. (Konum siyasete kayacak ama)adamlar faiz düşürürler mi müteahhitler baskı yaparsa yapmazlar diyemiyorum

Seçimden sonra da fırlayacağını sanmıyorum. Milletin elinde para yok ki, ülke çapında daire satışları düştü bir önceki yıla göre.
Kesinlikle öyle. Bir sene daha stabil gider gibi geliyor bana. Dolar ve Altin üzerinden borçlandığımız rakam ev fiyatının %10undan daha az olduğu için risk aldım biraz da. Ücretsiz izinde olmasam borcu çok daha rahat kapatırız ama evdeyim bebekten dolayı

Kesinlikle öyle. Bir sene daha stabil gider gibi geliyor bana. Dolar ve Altin üzerinden borçlandığımız rakam ev fiyatının %10undan daha az olduğu için risk aldım biraz da. Ücretsiz izinde olmasam borcu çok daha rahat kapatırız ama evdeyim bebekten dolayı
Ben de bebekten dolayı ücretsiz izindeyim. Birkaç iyi fırsat da çıktı önüme ama göze alamadık tek maaş olduğu için. 😐

komşum ev alırken ablasindan altin borç aldı. gram altin o zaman 600 tl civarında idi. Su an2150 mi ne? kadın bitik durumda psikolojik olarak. cekebiliyirsaniz kredi çekip alın. maaşınız artarken ödemeniz sabit kalacak. ben mesela asla altınla borçlanmam almam daha iyi.
Ama komşunuz ne zaman ev aldı maaşı o zaman ne kadardı şimdi ne kadar? Mart 2020 covid öncesi Altin almıştım 300lerden maaşım o zaman 3.000 civarı idi. Şimdi Altin 2150 ama maaşım çok daha arttı.

Ama komşunuz ne zaman ev aldı maaşı o zaman ne kadardı şimdi ne kadar? Mart 2020 covid öncesi Altin almıştım 300lerden maaşım o zaman 3.000 civarı idi. Şimdi Altin 2150 ama maaşım çok daha arttı.
Şimdi e bordrodan baktım 4000lerde imiş mart 2020de yine de daha çok artmış

3 sene önce yazın aldı. 2021 yazıydı saniyorumki. o zamanlar krediyi çok çekmeyelim altin ile borçlanarak alalim dediler. Su an çok pismanlar ama tabi yapacak bisey yok. borçlanmak çok güzel ama tl ile borçlanmak güzel bence🥲tl ile borcu da yalnız bankalar veriyor. dediğim gibi altın döviz borcu insanı çok zora sokuyor ama tabi tercih meselesi

X