Fetal Dna Testi Yaptıran Anneler🧪

KayraElif

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2015
54
50
Forumda çok fazla anne bu testi hem 2 li 3lü testlere güvenemediği için hem de yaş kilo sorunu yüzünden yaptırmak istemiş.Fiyatı pahalı bir test fakat güvenliği açısından kafamızın gebelik boyunca rahat edeceği de bir yöntem.Deneyimli annlerden ricam, Genetik firmaları araştırken nelere dikkat etmeliyiz?Yurt içi mi yoksa yurt dişı gen merkezlerini mi tercih ettiniz? Fiyat konusunda yakın zamanda bu testi yaptıran anneler bizlere deneyimlerinizi yazar mısınız?

En iyi cevap
Bilgi aktarimi için teşekkür ederim fakat diğer testler için doğruluk payı sizce düşük degilmi?Yazılanlar sonucu %90 değer altı hiç duymamıştım.Umarım sağlıklı bebeğinizi kucağınıza alırsınız bazen testlerin de yetersiz kalabileceği durumlar olabilir.Keyifle gelsinler dünyamıza..
Çünkü firmalar bundan asla bahsetmiyor ama test sonucumda bu testlerde yanlış pızitiflik oranı yüksektir diye bir ibare var ve 2 profa gittim ikisi de bu test yalnızca down için güvenilir bilgi veriyor dedi
Güzel sonuçlarımız gelsin dileğiyle, bende bu pazartesi yaptırdım. Fransa firması.Yurt dışında yaşayan gebelerin bir yorumuna denk gelmistim.50 €lardan bahsediyordu.Bize malesef pahalı bir test olarak karşımıza çıkıyor.Fakat yaş faktörü buna bir nevi zorladı.
Umarım hepimizin bebekleri sağlıklıdır 🌸. Evet hatta yurtdışında sigorta da karşılıyormuş sanırım, ben yaştan veya herhangi bir risk durumundan dolayı yaptırmadım çok evhamlıyız çift olarak, taramalarda aslında sorun yokken sorunlu bir durumla karşılaşsaydık doğru mu yoksa hatalı mı diye kendimizi yerdik muhtemelen. Bunda en azından %1 sapma payı var diye fetal DNA’ya karar verdik biz. Sizin yaptırdığınız firmada yanlış sonuç çıkmasına karşın tazminat ödemesi gibi bir söylem var, beni o çok rahatsız etmişti kişisel olarak.

Umarım hepimizin bebekleri sağlıklıdır 🌸. Evet hatta yurtdışında sigorta da karşılıyormuş sanırım, ben yaştan veya herhangi bir risk durumundan dolayı yaptırmadım çok evhamlıyız çift olarak, taramalarda aslında sorun yokken sorunlu bir durumla karşılaşsaydık doğru mu yoksa hatalı mı diye kendimizi yerdik muhtemelen. Bunda en azından %1 sapma payı var diye fetal DNA’ya karar verdik biz. Sizin yaptırdığınız firmada yanlış sonuç çıkmasına karşın tazminat ödemesi gibi bir söylem var, beni o çok rahatsız etmişti kişisel olarak.
Evet bunu birebir temsilci bana söylemedi, yorumlarda bunu okumustum.Hatta,bu forumda bir anne adayı yarık damakli olarak bebeklerini ultrasonda gördüklerini,dna testinde bunun olmadığını söylemişti. Temsilci bastıra bastıra vücut anomalisinin kendilerini ilgilendirmedigini belirtti.
Bir de ispanya firması temsilcisi bana otizmi dahi tespit edebildiklerinden bahsetti.Buz gibi soğudum.Ve doktoruma da önerdiği firmanin temsilcisinin bunu söylediğini bir sonraki kontrolumde söyleyeceğim. Otizm kan testiyle tespit edilebilen bir rahatsızlık değil.
Bilemiyorum,testlerine guvendikleri için bu teminatı vermiş olabilirlermi acaba ?Testi doğru çıksın, kimse beklenmedik bir sonuçla karsilasmasin umarim.Kim parayi düşünebilir ki o durumda..

Güzel sonuçlarımız gelsin dileğiyle, bende bu pazartesi yaptırdım. Fransa firması.Yurt dışında yaşayan gebelerin bir yorumuna denk gelmistim.50 €lardan bahsediyordu.Bize malesef pahalı bir test olarak karşımıza çıkıyor.Fakat yaş faktörü buna bir nevi zorladı.
İspanyol bir arkadaşım da 500 euroya yaptırdı yeni ispanyada. Moral olsun diye paylaştım 😅

Evet bunu birebir temsilci bana söylemedi, yorumlarda bunu okumustum.Hatta,bu forumda bir anne adayı yarık damakli olarak bebeklerini ultrasonda gördüklerini,dna testinde bunun olmadığını söylemişti. Temsilci bastıra bastıra vücut anomalisinin kendilerini ilgilendirmedigini belirtti.
Bir de ispanya firması temsilcisi bana otizmi dahi tespit edebildiklerinden bahsetti.Buz gibi soğudum.Ve doktoruma da önerdiği firmanin temsilcisinin bunu söylediğini bir sonraki kontrolumde söyleyeceğim. Otizm kan testiyle tespit edilebilen bir rahatsızlık değil.
Bilemiyorum,testlerine guvendikleri için bu teminatı vermiş olabilirlermi acaba ?Testi doğru çıksın, kimse beklenmedik bir sonuçla karsilasmasin umarim.Kim parayi düşünebilir ki o durumda..
Otizmi tespit edebilen test varsa helal olsun 😂. Ama dediğiniz gibi imkansız, maalesef yok öyle birşey. Testlerine güvendikleri için söylediklerini umuyorum ama bilmiyorum bana biraz tuhaf gelmişti. Bize bu tazminat olayını direk temsilci söyledi. Sonuçta bu test bir yandan da Allah esirgesin kötü bir durumda seçenekleri açık tutmak için yapılmıyor mu? Tabiki tek başına yeterli değil, zaten bu testin sonucu çıkana kadar yasal süreyi de geçmiş oluyor anneler ama amniyosentezden önce yapılabilecek en güvenli (türkiyede yapılan standart tarama testlerine kıyasla) test gibi geliyor bana. Mesela bizim yaptırdığımız firma ile alakalı ben sadece ücret konusunda 2 tane yorum okumuştum, büyük ihtimalle o da kurdan dolayı problem olmuş ki bizden direk dolar olarak istediler. Bu konuyla alakalı başka bir konuda yazışırken biri, yaşı büyük olan bir annenin direk amniyosentez yaptırdığını söylemişti. Ama onda da riskler var tabi bildiğiniz üzere. Riskli olmasa herkes amniyosentez yapar geçerdi.
Umarım sağlıklı ve doğru sonuçları gelir herkesin gerçekten bu dönem öyle bir dönem ki bazı hassasiyetleri kendi çıkarları için kullanıp saçma sapan umut dağıtanlara da diyecek bişey bulamıyorum, otizmi tespit edebiliyoruz demek nedir ya…

Merhaba, ben de yaptırdım. Hatta sonucumu bekliyorum şuan. Bana doktorum iki firma önerdi ama tabi ben bunlarla sınırlı kalmadım, burada da bir sürü başlığa baktım internette araştırma yaptım. Benim yaptırdığım firma sanırım en yüksek ücretlisiydi, ama yanlış sonuçla alakalı herhangi bir şikayet yoktu. Yanlış sonuç çıktı şikayetleri olanları direk eledim zaten (1den fazla varsa ki genelde 1den fazla vardı). Yurt içinde yapan 1 firma var diye biliyorum ve kendileri oldukça fazla şikayet almış bu konu ile alakalı. Ben Amerika merkezli bir firmaya yaptırdım. Geçen hafta 490$ yani 16 bin küsür civarı yaptırdım. Geçen hafta Salı günü kan verdim hala bekliyorum.
Merhaba, sizin yaptırdığınız firma hangisi acaba? İkili test yaptırmadım doğrudan fetal DNA yaptırayım diye ama okuduğum şeylerden sonra da kafam karıştı güvenilirlik konusunda.

Merhaba, sizin yaptırdığınız firma hangisi acaba? İkili test yaptırmadım doğrudan fetal DNA yaptırayım diye ama okuduğum şeylerden sonra da kafam karıştı güvenilirlik konusunda.
Natera Panaroma yaptırdım ben. Araştırmalarım sonucunda bu firmaya karar verdim yanlış sonuç hakkında herhangi bir şikayetleri yok firmanın, ama bir de genetik bilimci bir tanıdığa sordum hangi firmaya yaptırayım diye, kesinlikle Natera önerdi. Tabi bunlar da kesin tanı testleri değil, tarama testleri. Ama tabiki ülkemizde yapılan taramalar %60-68 oranındayken bu tip testler %99 doğruluk veriyor. Hatta bunun sebebini de doktoruma sorduğumda doktorum ülkemizde yapılan testlerin genel popülasyon üzerinden tahmin gibi birşey olduğunu söylemişti anlayabileceğim şekilde. Yakın çevremde 2li vs tarama yaptıran ve alakasız sonuç çıkan iki kişi var: birinin bebeğine down dediler, bebek benim bebeğim doğuracağım dedi ve bebeği sağlıklı doğdu, diğerine de sağlıklı dediler ama down send. doğdu. Benim yaşım 28, yani yaştan dolayı herhangi bir sorun yok, sırf bu yanlış çıkan sonuçlar yüzünden ben de bu teste yöneldim açıkçası.

X