Gebelikte karaciğer enzim yükselmesi

elma_sekerim01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2015
4.951
6.684
39
Merhaba arkadaşlar
Ben 11 haftalık hamileyim ilk hamileliğimi öğrendiğimde bu SGPT alt (karaciğer enzim yükselmesi testim ) normal sınırlardaydı ama 1 ay sonra tekrar istedi doktorum ve 86 ya çıkmış en yüksek 35 olması gerekiyormuş
Benim gibi hamile kaldıktan sonra bu değeri yüksek çıkan var mı?
Nasıl sonra normale döndü ve bebeğime ve bana zararı var mı bu değerin çok korkuyorum
Doktorum enginar ye bol su iç pekmez iç gibi şeyler söyledi ama endişe ediyorum daha da yükselir mi diye.

merhaba, bende 11+4 günlük hamileyim hamile kalmadan bir ay önce bakılan alt ve ast karaciğer enzim değerlerim normalken şimdi tesadüfen yapılan testleride bu değerler çok yüksek çıktı 35 olması gereken alt değerim 221 ast ise 89 olmuş. anlam veremedm . bu durumda ne yapmak gerek neden olur bu durum bebeğe zararı varmdıır. bilgisi olan tecrübe eden ark.lar nolur cvp versin.

merhaba, bende 11+4 günlük hamileyim hamile kalmadan bir ay önce bakılan alt ve ast karaciğer enzim değerlerim normalken şimdi tesadüfen yapılan testleride bu değerler çok yüksek çıktı 35 olması gereken alt değerim 221 ast ise 89 olmuş. anlam veremedm . bu durumda ne yapmak gerek neden olur bu durum bebeğe zararı varmdıır. bilgisi olan tecrübe eden ark.lar nolur cvp versin.
Benimde 11 den 86 ya çıkmış canım alt olan ve doktor bol su iç enginar tüketici bol bol sebze ye salata ye limonlu yap dedi bakalım şimdi 3 hafta geçti perşembe tekrar bakılacak inşallah çıkmamıştır daha çok inmiştir

Aralık anneleri bölümüne gel istersen canım ordan aynı haftalarda hamile bir sürü arkadaş var çok iyi oluyor paylaşımlar.

inş. çıkmaz
bende cuma günü endokrine gidicem tekrar baktırıcam inş. benmde düzelme vardı şu 4 günde . ben suda tüketiyordum gerçi günde 2 lt ama şu bir aydır su bile içemiyorum mide bulantısından ve iştahsızlıktan . bakalım hayırlı haberler verirz inş. birbirimize.
aa bilmiyordm hemen geliyorum .
tşk.ler cvbın için ayrıca

Benimde 12.haftamda yuksek cikti degerlerim.ayrintili usg yapildi temiz cikti safra kesesinde tas varsa ondan olabilirmis oda temizdi.hepatitlere baktilar oda temizdi. kullandigim nekadar vitamin ilac varsa kesti dr um sonra dustu degerlerim.progestan kullanmistim 3 ay boyunca o ilac direk karacigeri etkiliyormus.gebeligin sonlarina dogru asiri kilo alimina bagli olarakta artabiliyomus ama ilk baslarda ilaclardan olabiliyomus.

cnm bn yorumunu okudum bnim.de yuksek cikti alt ast ilaclari kestik ikiz 20 haftadayim cok korkuyurum usg de bisey cikmadi progesteron 3 ay vnde kullandim viramin demir coraspin hepsini kestik. ama daha bakmadık haftaya bakılacak. ins duser cok korktum dr yükselirse gebelilik sonlandırılır dedi enduse ediyorum

X