Gebelikte sağlık ocağı.. ! Tetanoz aşısı..

Ben cok onyargiliydim saglik ocagina gidip kayit yapma konusunda.
Ebe israrla arayip kayit yapmak zorunda oldugumu soyleyince gidip yaptirdim 11. haftada mi neydim.
Benim ebem cok tatli bi kadin. Hijyensiz bir durum gormedim ve memnun kaldim ben.
Sizinki talihsiz bir deneyim olmus.

Ben cok onyargiliydim saglik ocagina gidip kayit yapma konusunda.
Ebe israrla arayip kayit yapmak zorunda oldugumu soyleyince gidip yaptirdim 11. haftada mi neydim.
Benim ebem cok tatli bi kadin. Hijyensiz bir durum gormedim ve memnun kaldim ben.
Sizinki talihsiz bir deneyim olmus.

Kayıt yaptırmaya gittiğimde ilk bende sevmiştim ebeyi ama aşı için çağırdığında gerçekten hoşlanmadım söylediklerinden ve aşıyı pat diye yapmasından. Birde tabii karnıma ısrarla bastırması tamamen sinirlerimi bozdu. Tahlilde yaptırmayacağım doktoruma söylerim gerekirse yapar o sadece aşı için gideceğim.

Maşallah maşallahh sağlıkla huzurla büyüsün inşallah kuzu :nazar: darısı bizim başımıza :anne: tabi tabi bilmez miyim biliyorumm :)) anladımm, işte tamamen kişiyle alakalı bir durum sanırım çokta düşünmemeye çalışıyorum nasıl olur diye kafama takılıyor sonra korkuyorum :) hayırlısı nasılsa öyle olsun inşallah bizim doğumumuzda, kız bebekler geç doğar derler seninkide öyle olmuş

Âmiiiin beni erken olur dediler kandırdılar bende hergün dogurucam diye bekledim :KK70: normali bilmiyorum ama sezeryan korkulacak hiç bi yani yok soruların olursa sorabilirsin istediğini

Kayıt yaptırmaya gittiğimde ilk bende sevmiştim ebeyi ama aşı için çağırdığında gerçekten hoşlanmadım söylediklerinden ve aşıyı pat diye yapmasından. Birde tabii karnıma ısrarla bastırması tamamen sinirlerimi bozdu. Tahlilde yaptırmayacağım doktoruma söylerim gerekirse yapar o sadece aşı için gideceğim.

Bizim burada kalp atisi dinlemiyor. Tahlil de yapmiyor.
Sadece kilo tansiyon takibi yapiyor. Asi yapiyor. Ve dogum, emzirme gibi konularda bilgilendiriyor.
Ne bileyim zaten jalp atisi dinlemesine ve tahlil yaomasina gerek yok ki. Bunlari doktor rutin olarak her kontrolde yapiyor zaten.

Âmiiiin beni erken olur dediler kandırdılar bende hergün dogurucam diye bekledim :KK70: normali bilmiyorum ama sezeryan korkulacak hiç bi yani yok soruların olursa sorabilirsin istediğini

Ya şöyle söylim yakın bi arkadaşımla aynı doktora gidiyoruz o 3 ay önce normal doğum yaptı ve korkulacak bir şey olmadığını söyledi korkum biraz geçti, başka bir arkadaşımda aynı tarihlerde başka bir hastanede sezeryan oldu ve cidden çok kötü gözüküyordu ziyaret ettiğimde o kadar korktum ki o yüzden kafam allak bullak oldu :KK43: pek yorum yapmıyorum kendim için her türlü tırsıyorum:KK48: sezeryan olan arkadaşım inanılmaz bitkin ve acılıydı doğum yaptığı gün ziyaret ettim çok zor yürüyordu yüzüde sapsarıydı o kadar tırstım ki anlatamam

Bizim burada kalp atisi dinlemiyor. Tahlil de yapmiyor.
Sadece kilo tansiyon takibi yapiyor. Asi yapiyor. Ve dogum, emzirme gibi konularda bilgilendiriyor.
Ne bileyim zaten jalp atisi dinlemesine ve tahlil yaomasina gerek yok ki. Bunlari doktor rutin olarak her kontrolde yapiyor zaten.

Bende şaşırdım bide bi bilgim olmadığı için ne yaptıklarıyla ilgili açıvermişim karnımı halbuki bir gün öncesinde doktordaydım zaten, bir daha izin vermem dinlemek istese bile çünkü çok acemice geldi ve gereksiz gördüm en önemlisi karnıma çok bastırdı rahatsız oldum. Ebenin işi değil bencede kalp sesini dinlemek ama nedense sesimi çıkarmadım halbuki tepki gösteririm normalde. Tansiyonuma baktı kilomu sordu ama tartmadı :) varis var mı dedi hareket ediyo mu bebek dedi işte bir sürü soru sordu ama sanki o an aklına ne gelirse sormuş gibiydi. Tahlil yaptırmıcam kesinlikle doktorum varken bencede hiç gerek yok.

Ben saglik ocaginda hicbir olumsuzluk yaşamadim. Bebeginde kendiminde aşılarını orda yaptirdim. Dogumdan sonra takiplerinide orda yaptik.

Bende once özel muane cocuk doktoruna gitmistim oglum dogunca...doktor bana neden ben aşı yapayim saglik ocaklarinda ücretsiz ve şimdiki aşılar cok iyi saglik ocaginda ücretsiz yaptir demisti. Bende hep orda yaptirmistim.

Ben saglik ocaginda hicbir olumsuzluk yaşamadim. Bebeginde kendiminde aşılarını orda yaptirdim. Dogumdan sonra takiplerinide orda yaptik.

Bende once özel muane cocuk doktoruna gitmistim oglum dogunca...doktor bana neden ben aşı yapayim saglik ocaklarinda ücretsiz ve şimdiki aşılar cok iyi saglik ocaginda ücretsiz yaptir demisti. Bende hep orda yaptirmistim.

Aşı yaptırma açısından bir sorun yok sadece umursamazlık ve steril olmayan ortam beni rahatsız etti. Bende sağlık ocağına yaptırmaya devam edeceğim ama onu bile eldivensiz ve vuracağı yeri temizlemeden yapıyor ben hadi neyse de bebeğime direk vurmasına izin vermem, önce o bölgeyi temizlemesi gerek

Aşı yaptırma açısından bir sorun yok sadece umursamazlık ve steril olmayan ortam beni rahatsız etti. Bende sağlık ocağına yaptırmaya devam edeceğim ama onu bile eldivensiz ve vuracağı yeri temizlemeden yapıyor ben hadi neyse de bebeğime direk vurmasına izin vermem, önce o bölgeyi temizlemesi gerek

Doktor ve hemşirenizi degistirseniz.

Arkadaşım anlatmisti ayni saglik ocagina gidiyoruz ama o baska doktor ve hemsiresindeydi. 3 gunluk bebeginin emme refleksi varmi diye bebegin damagina direk parmagini sokmus. Eldivensiz ve ellerini yikamadan...arkadasim uyarmis..2. Sefer tekrar olunca bu kez kavga kopmuş. Saglik bakanligina sikayet etmis falan filan. Uyari almislardir umarim.

Simdi baska doktora gecti. Cok memnundu en son.

Aile hekimini degistir. Arastir bakalim orda hastaya daha itinali doktoru..

Sende haklisin tabi.

Doktor ve hemşirenizi degistirseniz.

Arkadaşım anlatmisti ayni saglik ocagina gidiyoruz ama o baska doktor ve hemsiresindeydi. 3 gunluk bebeginin emme refleksi varmi diye bebegin damagina direk parmagini sokmus. Eldivensiz ve ellerini yikamadan...arkadasim uyarmis..2. Sefer tekrar olunca bu kez kavga kopmuş. Saglik bakanligina sikayet etmis falan filan. Uyari almislardir umarim.

Simdi baska doktora gecti. Cok memnundu en son.

Aile hekimini degistir. Arastir bakalim orda hastaya daha itinali doktoru..

Sende haklisin tabi.

Ay inanmıyorumm yaa ne kadar büyük bir düşüncesizlik bu kim olsa kıyameti kopartır tabii nasıl bir rahatlık bu ben anlamıyorum gerçekten sağlık ocakları hiç güvenilir değil sağlık açısından. Kimseninde umrunda değil sanırım... Ben bir araştırayım değiştirebiliyor muyuz diye çünkü buraya kaydolcağımızda bile doktor zorla kaydetti bizi eşimle çok kalabalık diye böyle bişi olabilir mi vallahi rezillik. Eşimle konuşayımda nasıl değiştirebiliriz araştıralım

Baska bir sağlık ocağına gidebilirsin memnun değilsen cevrenizde varsa baska bir sağlık ocağından memnun kalan orayı deneyebilirsin. Ben öyle yaptım çünkü. Benim evime yakın olan yerde fenaydı 80lerden 90lardan kalmaydı sanki. Bende bir tanıdığımızın bulunduğu yere aldım kaydımı çokta memnunum.

Baska bir sağlık ocağına gidebilirsin memnun değilsen cevrenizde varsa baska bir sağlık ocağından memnun kalan orayı deneyebilirsin. Ben öyle yaptım çünkü. Benim evime yakın olan yerde fenaydı 80lerden 90lardan kalmaydı sanki. Bende bir tanıdığımızın bulunduğu yere aldım kaydımı çokta memnunum.

Bende gecen hafta oldum tetanoz aşısını.. Evlenmeden önce gittiğim aile hekimimin olduğu sağlık ocağıydı bildiğim tanıdığım kişiler olunca hiç değişiklik yapmak istemedim iyiki de öyle yapmışım diyorum şimdi böyle okudukça
Değişiklik yapabiliyorsanız yapın içinize sinmeyen yere gitmeyin bence her sağlık ocağı ve her sağlık çalışanı aynı değil

Ya şöyle söylim yakın bi arkadaşımla aynı doktora gidiyoruz o 3 ay önce normal doğum yaptı ve korkulacak bir şey olmadığını söyledi korkum biraz geçti, başka bir arkadaşımda aynı tarihlerde başka bir hastanede sezeryan oldu ve cidden çok kötü gözüküyordu ziyaret ettiğimde o kadar korktum ki o yüzden kafam allak bullak oldu :KK43: pek yorum yapmıyorum kendim için her türlü tırsıyorum:KK48: sezeryan olan arkadaşım inanılmaz bitkin ve acılıydı doğum yaptığı gün ziyaret ettim çok zor yürüyordu yüzüde sapsarıydı o kadar tırstım ki anlatamam

Yok gülüm ya bünye meselesi tabi bende acı çekmedim diyemem ama dogumdan 6 saat sonra ayaklandım yürümeye basladim ne kadar çok yürüdüm o kadar çabuk geçti 1.5 hafta falan suruyo en fazla tamamen geçmesi. Tek acı kısmı o ayaklandigim ilk andı o kadar sonra kambur kambur yürüdüm git gide dikeldim öyle işte. Hayırlısı diyelim:))

Kaç yıllık konu kızlar ama, bebeği doğduktan sonra aşı için testler için aile hekimliğine götürmek zorunlu mu? Ben burdaki aile hekimliğini hiç beğenmiyorum hemşireleri çok tecrübesiz ortamı çok pis. Kan aldırdım iki defa birisinde kanlarımı karıştırdılar Bi daha verdim. İkisinde de kollarım bir hafta ağrıdı. Bebeği de aynı hemşireler ebeler kontrol ediyor. Çok korkuyorum ters Bi şey olursa diye bebeğime. Bir de değiştiremiyorum çünkü buraya yeni geldim kimseyi tanımıyorum

X