Gerçek Organik Cilt Bakım Ürünleri Hakkında Tüm Sorularınızı Yanıtlıyorum

sevdaninzillisi

Guru
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2013
202
205
Merhaba,
Gerçek organik kozmetik, cilt bakım ürünleri hakkında tüm sorularınızı elimden geldiğince yanıtlamak istiyorum. Bu başlık altında organik kozmetiğin aslında ne olduğunu, nasıl bir bakım rutini kendinize oluşturmanız gerektiğini, cilt bakım ürünlerinin doğru kullanım sıralamasını, yaşınıza uygun cilt, saç, renkli organik kozmetik ürünlerini paylaşalım.
Başlık altında neler bulabilirsiniz;
Gerçek organik yani tarım sertifikalı veya basit sertifika dediğimiz küçük kurumlar tarafından verilen sertifikalı ürünler değilde, ecocert, etkocosmos, natrue, bdih, eco garantie, icea gibi dünya çapında geçerli, bir sertifikayı alabilmek için yaklaşık 3 yıllık bir zaman gereken markalardan tavsiyeler.

içeriklerinde;

SLS, mineral yağ, silikon.

PEG emülgatörler.

Carbomerler.

Parabenler.

İzopropil miristat.

Sentetik parfüm ve boyalar.

Yağlı alkoller ve asitler.

Propilen glikol vb gibi çok ciddi kimyasallar bulunmayan ürünler.

Tüm bu zararlı maddeler logona, sante, heliotrop, alphanova, anne nature, ecowell, iva natura, urtekram, apifarm, termalife, aloree, fitne gibi organik markalarda bulunmamaktadır.
Alternatif sertifikası olmayan ancak içerikler konusunda başarılı olan markalar
organique, yeşil marka, lanaturel vb.
Paylaşacağım ve yanıtlayacağım sorularınızda markaların tamamı cruelty free yani asla hayvanlar üzerinde deney yapmayan, hayvan zulmüne ortak olmayan markalar olacaktır.
Aslında yukarıya çok sevdiğim Lavera markasını da eklemek isterdim ama maalesef Nisan 2019 itibariyle ülkemizden çekildi. Bu yüzden listeye eklemedim.

Merhaba,güzel bir başlık olacak.
ben sadece organik kozmetik ile ilgili değilde aklımdaki bir kaç soruyu sormak isterim.
* saç boyasını organik kullanıyorum,ama içine kattığım gri veya turunculuk azaltıcı boya kimyasal,sanırım bitkiseli yok,boyanın aktifleşmesi için kullanılan açıcı da yeterince zararlı ,boşuna mı alıyorum sizce boya da organik?

* yaşım 31,sorunlu cildim yok ama sıkı değil sanki gevşek...artık hyalüronik asit c vitamini tarzı bir şeyler almak istiyorum ama herkes başka şey dediğinden karar veremiyorum.
haliyle göz kremi,güneş kremi ve nemlendirici ile yetiniyorum.kimse hap,serum,marka konusunda hem fikir değilken kafam daha da karışıyor.
önerilerinizi beklerim.

* şampuanda da organik olmasına dikkat ediyorum ama sizin önereceğiniz markalar var mı?
* sizin evde doğal malzemelerden uyguladığınız yöntemleriniz< var mı memnun olduğunuz,cildiniz adına...

Siveno hakkında ne diyorsunuz?
Merhaba,güzel bir başlık olacak.
ben sadece organik kozmetik ile ilgili değilde aklımdaki bir kaç soruyu sormak isterim.
* saç boyasını organik kullanıyorum,ama içine kattığım gri veya turunculuk azaltıcı boya kimyasal,sanırım bitkiseli yok,boyanın aktifleşmesi için kullanılan açıcı da yeterince zararlı ,boşuna mı alıyorum sizce boya da organik?

* yaşım 31,sorunlu cildim yok ama sıkı değil sanki gevşek...artık hyalüronik asit c vitamini tarzı bir şeyler almak istiyorum ama herkes başka şey dediğinden karar veremiyorum.
haliyle göz kremi,güneş kremi ve nemlendirici ile yetiniyorum.kimse hap,serum,marka konusunda hem fikir değilken kafam daha da karışıyor.
önerilerinizi beklerim.

* şampuanda da organik olmasına dikkat ediyorum ama sizin önereceğiniz markalar var mı?
* sizin evde doğal malzemelerden uyguladığınız yöntemleriniz< var mı memnun olduğunuz,cildiniz adına...

Merhaba,
Saç boyasında kullandığınız gri turunculuk alan ürünleri bana atar mısınız mesajdan içerik bilgilerine bakalım.
Sadece yüz bakım kremlerinden cildimizi toparlama işlevini yerine getirmesini beklememiz mesela çok yanlıştır. Kendi cildimde haftada ortalama 5 maske yapıyorum. Yaşım 40, göz çevrem dahil hiç kırışıklık henüz yok. Bu yüzden rutin mutlaka
Cildi yormayan bir köpük veya jel temizleyici
Yüz serumu
Nemlendirici ve anti oksidan özellikli bir nemlendirici
Göz kremi şeklinde rutininiz olmalı. Haftada minimum 3 maske ile cildinizi desteklemelisiniz çünkü serum ve krem kombinasyonu hafif kalabiliyor çalışma temposunda cildin. Mesela C vitamini içeren kremleri kışın tavsiye ederim eğer yazın da benzer kremler kullanacaksanız 50spf kesinlikle güneş koruyucu kullanmak zorundasınız. Gün içerisinde 2 saatte mutlaka yenilemelisiniz.
Kendi kullandığım ürünlerim mesela
sabah Anne nature yüz temizleme köpüğü
Ph cilt için çok uygundur. göz çevresi dahil kullanılabiliyor. Cildi asla yormuyor. ( cilt tipim atopik dermatit)
Sonrasında gündüz logona koruyucu gündüz kremi veya Ayşenur yazıcı nemlendirici
Yüz için güneş koruyucum şu sıralar Ayşenur Yazıcı kullanıyorum eğer evdeysem, dışarıya çıkacaksam Alphanova Sun tinted karıştırdığım sante krem fondöten
Göz kremim Ecowell Diamond serisi canlandırıcı göz kremi
Yüzünüz için göz kremi masrafım olmasın derseniz eğer Anne Nature AntiOksidan yüz kremini tavsiye ederim. Tek ürünle hem yüz hem göz kremi olarak kullanım kolaylığı vardır. Hem de cildi ileri yaşlara başarılı hazırlar.
Şampuan konusu ciddi bir karmaşadır. Piyasada olan bir çok sülfatsız denilen ürünlerde silikon, peg ve parabenler vardır.
Logona portakal hindistan cevizi serisi
Urtekram nordic berries
Organique anti age serisi
Yeşil marka şampuan serileri
Sante kina özlü serisi
Ecowell şampuan
İva natura besleyici şampuan vb bunlarda ve markaların tamamında kötücül tabir ettiğimiz kimyasallar bulunmuyor.
Amaaa yıkadık saçları daha banyoda yumuşacık olsun şeklinde bir yapıları yoktur.
TAM ORGANİK ŞAMPUANLAR ASLA BANYO ESNASINDA SAÇI YUMUŞACIK YAPMAZ.
Bu bilinmediği için yıkadınız saçınızı bu benim saçıma yaramadı dersiniz. Ama saçı kurutmaya başladığınızsa saçlar yumuşar. Işıltısı ve parlaklığı geri gelir zamanla.
Doğal malzemelerle çok fazla bakım yapmıyorum
Arada kahve telvesiyle hafif peeling yapıyorum
Kahveyi içtik ama ben yaparken hindistan cevizi yağı ekliyorum seviyorum içimini. Hemde içeriden faydası olsun istiyorum hindistan cevizi yağının. Wefood markasının uzun zamandır kullanıyorum.
Kahve telvesi ılıkken fal bakmıyorum :) yüzüme göz çevrem dahil sürüyorum.
10 dakika bekliyorum asla ovalamadan çok fazla temizliyorum.
Şimdi gelelim yapılan hataya. Kahve telvesi peeling yapanlar derki benim siyah noktam oldu neden?
Çünkü kahve kafeindir ve kafein sadece su ile temizlenmez. Kahveyi yüzden ılık suyla arındırdıktan sonra köpük veya jel temizleyici ile derhal yüzümüzü yıkıyoruz. O zaman ciltteki kafein gider ve siyah noktalar azalır.
Spirulina ile yüz maskesi çok başarılıdır. Bildiğimiz botox etkisi verir.
Ben Naturiga markasının kullanıyorum ayrıca 2 günde 1 çay kaşığı yiyorum yoğurda karıştırıp.
1 çay kaşığı spirulina
2 Tatlı kaşığı kadar Urtekram Aloe Vera Jel
karıştırıyorum göz çevrem dahil sürüyorum.
15 dakika bekleyip yıkıyorum. Cildim hem yumuşacık hem de gergin oluyor.
Organik kakao ile de benzer işlemi yapıyorum. Wefood, naturiga markalarında var organik kakao. Oda cildi aydınlatıyor.

Merhaba,
Saç boyasında kullandığınız gri turunculuk alan ürünleri bana atar mısınız mesajdan içerik bilgilerine bakalım.
Sadece yüz bakım kremlerinden cildimizi toparlama işlevini yerine getirmesini beklememiz mesela çok yanlıştır. Kendi cildimde haftada ortalama 5 maske yapıyorum. Yaşım 40, göz çevrem dahil hiç kırışıklık henüz yok. Bu yüzden rutin mutlaka
Cildi yormayan bir köpük veya jel temizleyici
Yüz serumu
Nemlendirici ve anti oksidan özellikli bir nemlendirici
Göz kremi şeklinde rutininiz olmalı. Haftada minimum 3 maske ile cildinizi desteklemelisiniz çünkü serum ve krem kombinasyonu hafif kalabiliyor çalışma temposunda cildin. Mesela C vitamini içeren kremleri kışın tavsiye ederim eğer yazın da benzer kremler kullanacaksanız 50spf kesinlikle güneş koruyucu kullanmak zorundasınız. Gün içerisinde 2 saatte mutlaka yenilemelisiniz.
Kendi kullandığım ürünlerim mesela
sabah Anne nature yüz temizleme köpüğü
Ph cilt için çok uygundur. göz çevresi dahil kullanılabiliyor. Cildi asla yormuyor. ( cilt tipim atopik dermatit)
Sonrasında gündüz logona koruyucu gündüz kremi veya Ayşenur yazıcı nemlendirici
Yüz için güneş koruyucum şu sıralar Ayşenur Yazıcı kullanıyorum eğer evdeysem, dışarıya çıkacaksam Alphanova Sun tinted karıştırdığım sante krem fondöten
Göz kremim Ecowell Diamond serisi canlandırıcı göz kremi
Yüzünüz için göz kremi masrafım olmasın derseniz eğer Anne Nature AntiOksidan yüz kremini tavsiye ederim. Tek ürünle hem yüz hem göz kremi olarak kullanım kolaylığı vardır. Hem de cildi ileri yaşlara başarılı hazırlar.
Şampuan konusu ciddi bir karmaşadır. Piyasada olan bir çok sülfatsız denilen ürünlerde silikon, peg ve parabenler vardır.
Logona portakal hindistan cevizi serisi
Urtekram nordic berries
Organique anti age serisi
Yeşil marka şampuan serileri
Sante kina özlü serisi
Ecowell şampuan
İva natura besleyici şampuan vb bunlarda ve markaların tamamında kötücül tabir ettiğimiz kimyasallar bulunmuyor.
Amaaa yıkadık saçları daha banyoda yumuşacık olsun şeklinde bir yapıları yoktur.
TAM ORGANİK ŞAMPUANLAR ASLA BANYO ESNASINDA SAÇI YUMUŞACIK YAPMAZ.
Bu bilinmediği için yıkadınız saçınızı bu benim saçıma yaramadı dersiniz. Ama saçı kurutmaya başladığınızsa saçlar yumuşar. Işıltısı ve parlaklığı geri gelir zamanla.
Doğal malzemelerle çok fazla bakım yapmıyorum
Arada kahve telvesiyle hafif peeling yapıyorum
Kahveyi içtik ama ben yaparken hindistan cevizi yağı ekliyorum seviyorum içimini. Hemde içeriden faydası olsun istiyorum hindistan cevizi yağının. Wefood markasının uzun zamandır kullanıyorum.
Kahve telvesi ılıkken fal bakmıyorum :) yüzüme göz çevrem dahil sürüyorum.
10 dakika bekliyorum asla ovalamadan çok fazla temizliyorum.
Şimdi gelelim yapılan hataya. Kahve telvesi peeling yapanlar derki benim siyah noktam oldu neden?
Çünkü kahve kafeindir ve kafein sadece su ile temizlenmez. Kahveyi yüzden ılık suyla arındırdıktan sonra köpük veya jel temizleyici ile derhal yüzümüzü yıkıyoruz. O zaman ciltteki kafein gider ve siyah noktalar azalır.
Spirulina ile yüz maskesi çok başarılıdır. Bildiğimiz botox etkisi verir.
Ben Naturiga markasının kullanıyorum ayrıca 2 günde 1 çay kaşığı yiyorum yoğurda karıştırıp.
1 çay kaşığı spirulina
2 Tatlı kaşığı kadar Urtekram Aloe Vera Jel
karıştırıyorum göz çevrem dahil sürüyorum.
15 dakika bekleyip yıkıyorum. Cildim hem yumuşacık hem de gergin oluyor.
Organik kakao ile de benzer işlemi yapıyorum. Wefood, naturiga markalarında var organik kakao. Oda cildi aydınlatıyor.
tesekkür ederim detaylar için.
peki c vitamını, coenzim q10,hyalüronik asit,alfa lipoik asit kullanmak istiyorum,bunların hap şekini kac mg veya hangi dönüşüme göre kullanmak lazım biliyor musunuz?

tesekkür ederim detaylar için.
peki c vitamını, coenzim q10,hyalüronik asit,alfa lipoik asit kullanmak istiyorum,bunların hap şekini kac mg veya hangi dönüşüme göre kullanmak lazım biliyor musunuz?

Hap formunda takviye edici ürünler kendimde kullanmıyorum. hyalüronik asit içeren kremler veya maskeler, q10 içeren kremler, serumlar, maskeler ile cildimin bariyerini kuvvetlendiriyorum. Cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda doğru beslenerek veya zararlı gıdaları çıkartarak da düzeninizden ayrıca cildinizi başarılı bir şekilde beslersiniz.
C vitamini mesela eğer sizin rezervleriniz yeterliyse bunun fazla alımıyla cildinizde sivilceler, hatta mide asidik ortamının bozulmasına dahi neden olur.
Kendimde yaptığım değişikliklerden sonra gördüğüm, senelerdir asitli içecek bir yudum dahi almıyorum. Şişelenmiş koruyuculu gıdalar tüketmiyorum. Alkol tüketimimi yok denecek kadar az bir seviyede, senede 1-2 kez sadece. Eskiden sivilcelerim olurdu, cildim çok ciddi kuruluk yaşardı. Tüm bunları hayatımdan çıkarttıktan sonra kendimdeki değişimi net bir şekilde gözlemledim.
Haşimato hastasıyım, doktorum mesela asla bana selenyum takviyesi hapı vermedi. Hap formunda olan takviye edici ürünler hücrelerini tembelliğe alıştırır ve yediklerinden sentezlemeyi zamanla bırakır dedi, bu konuda onu haklı buluyorum. Bunun yerine selenyum kaynağı için brezilya cevizi tüketiyorum. Rezervlerimi ilaç, hap formunda olmadan doldurabildim.

X