Börekler Goncagül Böreği -Pınar Süt Sponsorluğunda

Aaa çok beğendim. Ellerinize sağlık. Böreğin yanına dip sos hazırlamak da güzel fikir. Sanırım yoğurtlu mor lahana, kapya biber var, diğerini anlayamadım. Böyle kıymalı böreklerin yanına yakışıyorsa ben de yapayım. :)

Aaa çok beğendim. Ellerinize sağlık. Böreğin yanına dip sos hazırlamak da güzel fikir. Sanırım yoğurtlu mor lahana, kapya biber var, diğerini anlayamadım. Böyle kıymalı böreklerin yanına yakışıyorsa ben de yapayım. :)
Teşekkür ederim ☺️☺️ Diğeride yoğurtlu köz patlıcan salatası. Ben çok yakıştırıyorum kıymalı böreklerin yanına yoğurtlu salataları. Özellikle kapya biberi hafif yağda çevirip, yoğurtlayınca hafif tatlımsı, çok hoş bir aroması oluyor mutlaka deneyin derim ☺️

Merhabalar herkese,
Birçoğunuzun bildiği üzere arkadaşım @Dahliadivin sayesinde yarışmaya katılmak üzere teşvik edildim.
İlk yarışma deneyimim bu ve oldukça heyecanla hazırladım tarifimi.
5 çayında misafirlerinize tadı kadar sunumu da güzel olan bu böreği yaptım sizlere.

MALZEMELER
4 yufka

İç Harcı;
250 gr kıyma
2 orta boy soğan
Sıvıyağ
Tuz
Karabiber
Pul biber

İç Sos;
3/4 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı süt

Üzerine;
1 yumurta sarısı
İç sosun kalan kısmı

Eki Görüntüle 2644464

YAPILIŞI
İç harcın soğuyabilmesi için öncelikle soğanları yemeklik doğruyoruz ve sıvıyağda hafif pembeleşene kadar kavuruyoruz. Ardından kıymayı ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuz ve baharatlarını da ekledikten sonra harcımızın soğuması için serin bir yere alıyoruz.

Eki Görüntüle 2644465 Eki Görüntüle 2644466 Eki Görüntüle 2644467 Eki Görüntüle 2644468
Ardından,
Yufkaları 4 eşit üçgen parçaya bölüyoruz.
İç sos malzemelerini karıştırıp böldüğümüz parçalardan birine fırça yardımıyla sos sürüyoruz.
Sonrasında yufkanın tam ortasından üç parmağımızı birleştirip, soldan sağa doğru çevirip yufkanın toplanmasını sağlıyoruz.
Toparlanan yufkanın üzerine kıymalı harçtan koyup, hafifçe bastırıyoruz.
Kenarlarını hafifçe çekerek üzerini kapatıyoruz.
Yağlı kağıt serilmiş veya yağlanmış tepsiye diziyoruz.

Eki Görüntüle 2644470 Eki Görüntüle 2644471 Eki Görüntüle 2644472 Eki Görüntüle 2644475 Eki Görüntüle 2644476
Kalan yağlı sütlü sosa 1 yumurta sarısını ekleyip güzelce çırpıyoruz. Bu sosu böreklerin üzerine sürüyoruz.
Tüm yufkalara aynı işlemleri tekrarlayıp, tepsiye yerleştiriyoruz.

Eki Görüntüle 2644479

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun.

Eki Görüntüle 2644480

Ve sırada sunumm ☺☺

Eki Görüntüle 2644482 Eki Görüntüle 2644487 Eki Görüntüle 2644483 Eki Görüntüle 2644484 Eki Görüntüle 2644486
Ellerinize sağlık,şık ve iştah açıcı bir börek olmuş,başarılar dilerim.

Elinize sağlık yarışmada başarılar dilerim,ilk yarışma için sunum harika 👍

X