Günde bir ögün (OMAD) ile 20 kg veriyorum:) haydi gelin beraber verelim!

ProfZan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Mart 2024
6
7
33
Selam arkadaslar, Vermem gereken 20 hatta daha fazlasi var.
87.3 ile basladigim bu yolculukta günde tek ögün beslenme yani uzun süreli oruc yöntemiyle kilo veriyorum. Tamamen edindigim tecrübelerle ben uzman degilim am akilo vermeye calisan herkes bilir ki uzmanla yarisir bilgi birikimi ediniyorsunuz.
Bu isler motivasyonsuz cidden olmuyor. O yüzden hadi gelin beraber yapalim?
Ben ilk hafta 83.6 ya kadar düstüm.
Bu benim ikinci haftam ve oldugunu gördükce insan birakmak istemiyor.
Tabi bu esnada birsürü bilgi ve yemek tarifleri var. Kimler benimle?

Merhaba😎 Dün ben de tek öğün günlüğü açtım...ramazanin omad yapmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum..ben de daha önce omad yaparak 3 haftada 7 kilo vermiştim...iradeye sahip çıkılıp yapılırsa çok güzel sonuçlar alınıyor cidden...ben sizinleyim..isterseniz siz de benim günlüğümü okuyup takip edebilirsiniz 🥰

selam canlar, bende asla hesap yapmiyorum.bugün ikinci haftam bitti ve tartida 87.3 den 82.3 e düstügümü gördüm. Iki haftada 5 kg. Fena degil.
Temel olarak yesil ne varsa nerdeyse sinirsiz yiyorum. Bir diet gibi degilde daha cok bir yasam bicimi gibi devam edicem. Kilomin durdugu yerlerde 48 saatlik aclik yapiyorum. Mesela pazar herseyin dozunu kacirdim. Balik vardi asla durdurmadim kendimi. Baktim keto cubuklarim en düsük seviyede ketonu gösteriyor. böyle durumlarla da 48 saatlik aclik yapip hemen herseyi dengeliyorum. Zaten bir alistiniz mi bu uzun süreli acliklar asla sorun olmuyor. Aksine yaptiginiz hatalari yapmamniz gerektigini daha iyi size ögretiyor. Sonucta bu alisik olmadigimiz bir hayat ve yeme bicimi. Alisana kadar böyle seyleri pes etmeden devam etmek gerek.

Neyse pazar yedigim baliktan dolayi(nerdeyse yarim kilo+ salata+...) dün ve bügun aclik fazindayim. Orucluda olunca pek bir sorun cikmiyor. Haftaya payartesiye kadar 81 i görmeyi diliyorum.
Birde en önemlisi hergün 1 saat yürüyün. Geberiyor bile olsaniz caniniz ölümüne istemesede cikin yürüyün. Hem psikoloik hemde fiziksel cok iyi geliyor.

En temel sey vazgemeyin. Yavas da olsa dursanizda pesini birkamadiginiz sürece ben olacagina inaniyorum.

neler yedigimi ve nasil spor yaptigimi bilmek isterseniz lütfen mesaj atin burada paylasabilirim.
Bu sürecte zaten bir defter tutmaniz size cok fayadali oluyor. herkese tavsiye ederim.

Sürdürülebilir olmayan her uygulama sağlığınız açısından uygun değildir. Ve çok hızlı kilo kayıplarında kas ve su kaybedersiniz. Normal beslenme düzenine geçince hepsini geri alırsınız. Sonra kilo al kilo ver al ver al ver, yo-yo döngüsü denilen bir kısır döngüye girersiniz ve her kilo alışınız bir öncekinden fazla, her kilo verişiniz bir öncekinden zor olur. Makul bir beslenme planıyla haftada 1 kg yağdan kayıp en idealidir. Ben demiyorum dünya sağlık örgütü diyor.

Sürdürülebilir olmayan her uygulama sağlığınız açısından uygun değildir. Ve çok hızlı kilo kayıplarında kas ve su kaybedersiniz. Normal beslenme düzenine geçince hepsini geri alırsınız. Sonra kilo al kilo ver al ver al ver, yo-yo döngüsü denilen bir kısır döngüye girersiniz ve her kilo alışınız bir öncekinden fazla, her kilo verişiniz bir öncekinden zor olur. Makul bir beslenme planıyla haftada 1 kg yağdan kayıp en idealidir. Ben demiyorum dünya sağlık örgütü diyor.
Kesinlikle katiliyorum ama oteriteler ac kalmanin ne kadar faydali oldugu konusunda yillarca karsi ciktiktan sonra alaninda uzman bilim insanlari aclikla olusan otafajininde sagliga ne kadar faydali oldugunu bu aralar dile getirmeye basladilar. yorumunuz oldukca dogru bilgiler icersede saglik gibi oldukca kisisel olan ve dinamikleri gündeden güne yeni yeni kesfedilmeye baslanan bir konuda da insanalrin yaptiklarina ön yargili olammak gerek. Benimde kaybettigim ilk hafta elbette karbohidratlardan kaynaklanan su dahil edildiginde 5 kg. ikinci hafta 1.3 kg gibi bir kilo kaybi var ki bunu sporla destekledigimden asla kaslardan oldugunu düsünmüyorum. Burada amac OMAD ile acligi saaglayip otafaji ile destekleyip hastaliklardanda kurtulmak.

Kesinlikle katiliyorum ama oteriteler ac kalmanin ne kadar faydali oldugu konusunda yillarca karsi ciktiktan sonra alaninda uzman bilim insanlari aclikla olusan otafajininde sagliga ne kadar faydali oldugunu bu aralar dile getirmeye basladilar. yorumunuz oldukca dogru bilgiler icersede saglik gibi oldukca kisisel olan ve dinamikleri gündeden güne yeni yeni kesfedilmeye baslanan bir konuda da insanalrin yaptiklarina ön yargili olammak gerek. Benimde kaybettigim ilk hafta elbette karbohidratlardan kaynaklanan su dahil edildiginde 5 kg. ikinci hafta 1.3 kg gibi bir kilo kaybi var ki bunu sporla destekledigimden asla kaslardan oldugunu düsünmüyorum. Burada amac OMAD ile acligi saaglayip otafaji ile destekleyip hastaliklardanda kurtulmak.

Evet aç kalmak hakkında söylediklerinize katılıyorum. Ben aslında bir heves başlayıp çok hızlı kilo verdikten sonra eski düzene dönmenin ne kadar zararlı olduğunu vurgulamak istedim. Başlıkta 20 kg görünce kısa sürede hızlı kilo vermek gibi düşündüm çünkü 20 kg eminim ki vücut ağırlığınızın %10'undan fazladır. Bunu sadece ramazanda verecekseniz gerçekten çok sağlıksız. 6 ayda mevcut ağırlığımızın %10'u kadar kilo vermenin daha kalıcı ve sağlıklı olduğu biliniyor. Çünkü kilo vermekten ziyade verilen kilodan sonra mevcut formu korumak aslında çok daha zor. Zamana yaymak her zaman kalıcılığı sağlar. Bu arada beslenme konusunda herkes ahkam kesiyor öyle sanılmasın 11 yıllık diyetisyenim alanımda doktora yaptım akademisyen olarak çalışıyorum.

Evet aç kalmak hakkında söylediklerinize katılıyorum. Ben aslında bir heves başlayıp çok hızlı kilo verdikten sonra eski düzene dönmenin ne kadar zararlı olduğunu vurgulamak istedim. Başlıkta 20 kg görünce kısa sürede hızlı kilo vermek gibi düşündüm çünkü 20 kg eminim ki vücut ağırlığınızın %10'undan fazladır. Bunu sadece ramazanda verecekseniz gerçekten çok sağlıksız. 6 ayda mevcut ağırlığımızın %10'u kadar kilo vermenin daha kalıcı ve sağlıklı olduğu biliniyor. Çünkü kilo vermekten ziyade verilen kilodan sonra mevcut formu korumak aslında çok daha zor. Zamana yaymak her zaman kalıcılığı sağlar. Bu arada beslenme konusunda herkes ahkam kesiyor öyle sanılmasın 11 yıllık diyetisyenim alanımda doktora yaptım akademisyen olarak çalışıyorum.
Uzman oldugunuz cok belli. Mesleginize ve bilginize sonsuz saygim var. Evet eski düzene dönmemek icin zaten beyni biraz zorlamak ve cezalandirmak gerektigine inaniyorum. OMAD buna cok uygun bir beslenme bicimi. Gün icinde eline cok sey geciyor yemek icin ama biliyorsun ki agzina atsan beslenme bicimin bozulucak. OMAD da kacamaga yer yok. yoksa tüm aclik saatini basa sardiriyor. Buda insana kendine hakim olma ve dürtülerini yenmeyi ögretiyor ki bu isteninlen kiloya ulastiktan sonra koruma asamasinda en önemli davranis bence. bilmiyorum sen ne düsünürsün. ben psikoloik acidan uzun süre cekilen bir izdirabin bedelini 2 pastayla bozmuyorsun. Bozsan bile geri dönüs yolunu biliyorsun gibime geliyor. Hazir uzman yakalamisken senden de fikirni duymak isterim:halay:

Uzman oldugunuz cok belli. Mesleginize ve bilginize sonsuz saygim var. Evet eski düzene dönmemek icin zaten beyni biraz zorlamak ve cezalandirmak gerektigine inaniyorum. OMAD buna cok uygun bir beslenme bicimi. Gün icinde eline cok sey geciyor yemek icin ama biliyorsun ki agzina atsan beslenme bicimin bozulucak. OMAD da kacamaga yer yok. yoksa tüm aclik saatini basa sardiriyor. Buda insana kendine hakim olma ve dürtülerini yenmeyi ögretiyor ki bu isteninlen kiloya ulastiktan sonra koruma asamasinda en önemli davranis bence. bilmiyorum sen ne düsünürsün. ben psikoloik acidan uzun süre cekilen bir izdirabin bedelini 2 pastayla bozmuyorsun. Bozsan bile geri dönüs yolunu biliyorsun gibime geliyor. Hazir uzman yakalamisken senden de fikirni duymak isterim:halay:

Aralıklı açlık üzerinden konuşayım. Aslında aralıklı açlık ile verilen ağırlık kaybı ile klasik diyetisyen diyeti olan 3 ana 3 ara öğün ile verilen ağırlık kaybı arasında anlamlı bir fark bulunmamış. Çünkü önemli olan gün sonunda yarattığımız enerji açığı. Tabi her ikisinde de makro ve mikro besin ögeleri eşit tutulmuşsa. Burda diyet yapan kişinin hem sağlık durumu hem de kendini hangisinde daha iyi hissettiği önemli. Örneğin insulin direnci varsa 3 ana 3 ara öğün tercih etmesi gerekir. Aralıklı açlıkta perişan olur ve sıradaki ilk öğününde almaması gereken kadar çok enerji alır. Enerji açığı oluşturamaz. Eğer sizde durum böyle değilse kafada bitirip şu saate kadar elimi değdirmem diyorsanız bu sizin için daha faydalı olabilir. Arada kaçamaklar olursa da nasıl olsa bozdum deyip hepten bırakmamak lazım. Vücudumuz makine değil sonuçta devam edersek yine de fayda göreceğiz. Ama kendinizi sınırlamayı cezalandırmak, yediklerinizi de ödül gibi görmeyin, bunlar yemeğe fazla önem vermemize sebep oluyor:) yemek yemek fizyolojik bir ihtiyaçtır uyumak gibi. Fazlası zarardır deyip geçiyorum ben.

Aralıklı açlık üzerinden konuşayım. Aslında aralıklı açlık ile verilen ağırlık kaybı ile klasik diyetisyen diyeti olan 3 ana 3 ara öğün ile verilen ağırlık kaybı arasında anlamlı bir fark bulunmamış. Çünkü önemli olan gün sonunda yarattığımız enerji açığı. Tabi her ikisinde de makro ve mikro besin ögeleri eşit tutulmuşsa. Burda diyet yapan kişinin hem sağlık durumu hem de kendini hangisinde daha iyi hissettiği önemli. Örneğin insulin direnci varsa 3 ana 3 ara öğün tercih etmesi gerekir. Aralıklı açlıkta perişan olur ve sıradaki ilk öğününde almaması gereken kadar çok enerji alır. Enerji açığı oluşturamaz. Eğer sizde durum böyle değilse kafada bitirip şu saate kadar elimi değdirmem diyorsanız bu sizin için daha faydalı olabilir. Arada kaçamaklar olursa da nasıl olsa bozdum deyip hepten bırakmamak lazım. Vücudumuz makine değil sonuçta devam edersek yine de fayda göreceğiz. Ama kendinizi sınırlamayı cezalandırmak, yediklerinizi de ödül gibi görmeyin, bunlar yemeğe fazla önem vermemize sebep oluyor:) yemek yemek fizyolojik bir ihtiyaçtır uyumak gibi. Fazlası zarardır deyip geçiyorum.
Süpersiniz. Kilo kaybi arasinda bir fark olmadasa hücre yenilenmesi ve yeme terbiyesi acisindan klasik diyetten daha avantajli gördügüm icin yöneldim. Asil amacim yeme eylemini hayatimdan cikarmak adina yapiyorum. Bunu isteyen herkesede ben öneriyorum. Cünkü ister istemez o kadar cok ürüne ulasabilme imkanimiz ve yemegi merkez alan hayat akisimiz var ki yasadigimiz bu cagda benimde yillardir yaptigim yanlisin bu oldugunu farkettigim icin OMAD a yöneldim. Yasayacak kadar saglikli ürünlerden ye gec. Uzun süreli oruclarda insani 2. günden sonra zorlayan en büyük faktör kan sekeri düsmesinden cok cigneme aliskanliginin olmamasi oluyor. Bencede dediginiz gibi kafada bitirip olaya pragmatik bakip gecmeye calsiyorum bende:)

Kızlar selamlar ben İrem İrlanda’da yaşıyorum. Buraya taşındıktan sonra çok ciddi bir kg alımı yaşadım daha sonra aralıklı oruç yapmaya başladım ve güzel kilolar verdim ancak bir süredir kilom sabit kaldı ve veremiyorum bu yüzden OMAD denemeye karar verdim daha önce hiç yapmamıştım.
Bir hafta boyunca yapacağım ve bu süreçte de sizinle süreci paylaşacağım daha sonra aralıklı oruca devam edeceğim

Kilom: 68.80
Yağ oranım: 27.2
Boy: 175
Hedef: 60 🙏🏻

Omad başlama tarihim:
18.04.2024 (ilk gün benim için zor geçti hafif bir baş ağrısı ve erken uyuma ile sonuçlandı)
19.04.2024: dün öğlen üçte ilk yemeğimi yemiştim bugün de saat 16:00 da yedim. Daha sonra yürüyüş yaptım çay ve kahve içtim o kadar.
20.04.2024: üçüncü gündeyim fena gitmiyor sadece zor olan şey hava çok güzel insanlar dışarıda piknik yiyor ve sen yemek saatini bekliyorsun 😄
Ama neyse bozmak yok, 5 dakikalık zevk mi bir ömürlük zevk mi diye düşünüyoruz 🤓

Bu arada bu süreci beraber yapalım diyenler olursa isterseniz bir grupta açabiliriz böylece birbirimizi takip edip öğünlerimizi paylaşırız 🍀💜

Grup açarsanız bende katılmak isterim omadin faydasını şükürler olsun bende gördüm ve elimden geldikçe devam ediyorum.

Grup açarsanız bende katılmak isterim omadin faydasını şükürler olsun bende gördüm ve elimden geldikçe devam ediyorum.
Kesinlikle açalım isterim ben de. İsteyenler olursa özelden numaralarımızı alalım. Hem daha teşvik edici olur birbirimiz ile konuştukça günlük haber verdikçe vs

Kızlar selamlar ben İrem İrlanda’da yaşıyorum. Buraya taşındıktan sonra çok ciddi bir kg alımı yaşadım daha sonra aralıklı oruç yapmaya başladım ve güzel kilolar verdim ancak bir süredir kilom sabit kaldı ve veremiyorum bu yüzden OMAD denemeye karar verdim daha önce hiç yapmamıştım.
Bir hafta boyunca yapacağım ve bu süreçte de sizinle süreci paylaşacağım daha sonra aralıklı oruca devam edeceğim

Kilom: 68.80
Yağ oranım: 27.2
Boy: 175
Hedef: 60 🙏🏻

Omad başlama tarihim:
18.04.2024 (ilk gün benim için zor geçti hafif bir baş ağrısı ve erken uyuma ile sonuçlandı)
19.04.2024: dün öğlen üçte ilk yemeğimi yemiştim bugün de saat 16:00 da yedim. Daha sonra yürüyüş yaptım çay ve kahve içtim o kadar.
20.04.2024: üçüncü gündeyim fena gitmiyor sadece zor olan şey hava çok güzel insanlar dışarıda piknik yiyor ve sen yemek saatini bekliyorsun 😄
Ama neyse bozmak yok, 5 dakikalık zevk mi bir ömürlük zevk mi diye düşünüyoruz 🤓
20.04.2024: dün akşam 20:00 da orucu açtım biraz fazla yemeği abarttım ama ona rağmen tartıda yarım kilo ve yağ gitmiş 🙏🏻
21.04.2024: bugün saat 15:00 gibi yiyip ertesi gün de aynı saatten devam edeceğim.

X