Hamilelik ve sigara

bende sigara kullanıyorum ve gebe kalmaya çalışıyorum bu yüzden azlatmaya çalılıyorum ama 12 senedir kullanınca insan zorlanıyor. bebeğin sağlığı için riskli bi durum bebeğin sağlıklı gelişimini engelliyor. ilerde sağlıklı bir bebek doğursanız bile ilerleyen yaşlarda çocukta astım benzeri rahatsızlıklar çıkabiliyor. sizi çok iyi anlıyorum ama kendinizi başka şeylerle oyalamaya çalışın. bebeğin anne karnında 3 evresi var. dölüt, embriyo ve fetüs. çevre etkisine en açık evre embriyodur döllenmeden 20-60 gün arasıdır bu evrede içilen her sigara bebek üzerinde çok ağır etkilere sahiptir. ondan sonraki dönem etkisi daha azdır ama yok denemez. benim bir arkadasim haftada 1 tek sigara içiyordu su an kızı 5 yasinda ama dediğim gibi bu hasarlar yıllar sonra bile çocukta görülebilir. dünyaya bir hayat getiriyorsunuz dünyada hiçbir şey bundan daha değerli değil. ben de çok zorlanıyorum ve hamile kaldığımda tamamen bırakacağım için zorlanacağımı biliyorum ama ne yapalım sonucta bebis var 😂
Evet çok haklısınız. Gebelik süreci boyunca sigara kullanan tanıdıklarım da var onların gebelik öyküsünü de dinledikçe yaksam mı bi tane diye de düşünüyorum ama zannedersem vicdan rahatlatması sadece yine de sebep olamaz içmeye

Gebeliği boyunca 5 sigara içen tanıdığımın bebeği doğduğu andan itibaren her nefes alıp verirken boru gibi ötüyor, çocuk koah, ne kadar yaşayabileceği muamma
Gebeliği boyunca yarım paket sigara içen bir tanıdığımın bebeği şimdilik sağlıklı görünüyor, ne kadar sağlıklı kalacak muamma
Annem bana gebeyken günde 5 sigara içmiş, astım-alerji-akciğer hastalıklarına yatkınlık-genetik kronik bir sürü hastalık sahibiyim, 10 hastalığım varsa 5i 20yaşından sonra ortaya çıktı. Benim evladım var, her yıl defalarca akciğerlerim yüzünden haftalarca hastanede yatıyorum, evladım bana hasret ben ona….annem kendi keyfi sebebiyle hem benim hakkıma hem evlatlarımın hakkına girdi, kimse bana nereden biliyorsun onun içtiği sigara yüzünden olduğunu demesin sebebin yada tetikleyicinin o olmadığını ispat etsin bana bunu diyen. Ben anneme bu yüzden hakkımı helal etmiyorum.
Madem savunmasız bir canı zehirleme hasta etme gelişimini bozma niyetiniz vardı niye hamile kaldınız

Merhabalar. Bu soruyu sormak benim için çok zor o yüzden lütfen ön yargı ile hemen kötü yorum yapmaktan kaçının neyin ne olduğunu zaten biliyorum … 4.5 aylık hamileyim ilk zamanlarda sigara içiyordum ama çok az günde 5-6 taneyi geçmiyordu eskiye nazaran aşırı derecede azaltmıştım. 1 aydır ağzıma sürmedim mide bulantısından ama şuan aşırı derecede canım istiyor ne yapacağımı bilmiyorum henüz hala içmedim ama artık bu durumu yönetemicek vaziyete geldim:KK43:(
İlerde bebeğinizde belki de sigaradan kaynaklanmayan bir sıkıntı çıksa ya da bir şüphe oluşsa tarama testlerinde Allah korusun, hep kendinizi suçlarsınız. Bu vicdani yükten kurtulamazsınız. Ki şu an tetkiklerin çoğunda %1 ihtimali bile söyleyip hamileliği zehir gibi yaşayabiliyorsunuz. Bu ihtimali düşünün ve iradenize sahip çıkın.

Sizi çok iyi anlıyorum çünkü aynı süreci ben yaşadım. Hep bu şekilde kendimi motive ettim. Sigarayı bırakmayın ama ara verin. Öyle rahatlatın kendinizi

Gebeliği boyunca 5 sigara içen tanıdığımın bebeği doğduğu andan itibaren her nefes alıp verirken boru gibi ötüyor, çocuk koah, ne kadar yaşayabileceği muamma
Gebeliği boyunca yarım paket sigara içen bir tanıdığımın bebeği şimdilik sağlıklı görünüyor, ne kadar sağlıklı kalacak muamma
Annem bana gebeyken günde 5 sigara içmiş, astım-alerji-akciğer hastalıklarına yatkınlık-genetik kronik bir sürü hastalık sahibiyim, 10 hastalığım varsa 5i 20yaşından sonra ortaya çıktı. Benim evladım var, her yıl defalarca akciğerlerim yüzünden haftalarca hastanede yatıyorum, evladım bana hasret ben ona….annem kendi keyfi sebebiyle hem benim hakkıma hem evlatlarımın hakkına girdi, kimse bana nereden biliyorsun onun içtiği sigara yüzünden olduğunu demesin sebebin yada tetikleyicinin o olmadığını ispat etsin bana bunu diyen. Ben anneme bu yüzden hakkımı helal etmiyorum.
Madem savunmasız bir canı zehirleme hasta etme gelişimini bozma niyetiniz vardı niye hamile kaldınız
Konu sahibi bence bu yorumu okuyup daha da icmezsiniz diye düşünüyorum.

"Ramak kaldı" daha içmedim ama yakında içerim demek. Bu ön kabulden bir kere vazgeçin. İçmediyseniz içmeyebilirsiniz. Henüz bu korkunç ve affedilmez hataya düşmediniz. Evet kesinlikle affedilmez bir şey küçücük bir yavrunun hakkına girersiniz.
Ben 10 yıl kadar içtim. 2 ay azalttım o esnada bebek deniyorduk. Sonra doktora gittim amh bakıldı düşük çıktı. O an bıraktım. Rabbim o ay bana bebeğimi doğal yoldan nasip etti. 1 tane dahi içmedim. Canım istiyor mu evet ama Cenabı Allahın hediyesi minik yavruma bu eziyeti asla edemem. Yavrunuz için canınızı verir misiniz desek kadınların %90ı evet der ama aynı kadınlar sigara içiyor. Hayret bir şey yani. Allah affetsin Allah hidayet versin.

İlerde bebeğinizde belki de sigaradan kaynaklanmayan bir sıkıntı çıksa ya da bir şüphe oluşsa tarama testlerinde Allah korusun, hep kendinizi suçlarsınız. Bu vicdani yükten kurtulamazsınız. Ki şu an tetkiklerin çoğunda %1 ihtimali bile söyleyip hamileliği zehir gibi yaşayabiliyorsunuz. Bu ihtimali düşünün ve iradenize sahip çıkın.

Sizi çok iyi anlıyorum çünkü aynı süreci ben yaşadım. Hep bu şekilde kendimi motive ettim. Sigarayı bırakmayın ama ara verin. Öyle rahatlatın kendinizi
Tam olarak bu şekilde motive edicem sanırım direnmeye devam

Merhabalar. Bu soruyu sormak benim için çok zor o yüzden lütfen ön yargı ile hemen kötü yorum yapmaktan kaçının neyin ne olduğunu zaten biliyorum … 4.5 aylık hamileyim ilk zamanlarda sigara içiyordum ama çok az günde 5-6 taneyi geçmiyordu eskiye nazaran aşırı derecede azaltmıştım. 1 aydır ağzıma sürmedim mide bulantısından ama şuan aşırı derecede canım istiyor ne yapacağımı bilmiyorum henüz hala içmedim ama artık bu durumu yönetemicek vaziyete geldim:KK43:(
merhaba canım bende kullanıyorum azaltmaya bak ama zararlı olduğunu bende biliyorum rabbim sağlıkla kucağımaza almayı nasip etsin inşallah .

Sigara içtiği için halamın çocukları hep hastalıklı doğdu, genetik hastalıklar zeka geriliği gibi. Bir ömür böyle bi şey yaşama riskini almak istiyorsan iç.

X