Hayalin peşinden koşmak mı gerçekler mi?

Görsel medya, grafik tasarım, fotoğrafçılık, reklam ajansları ve benzeri alanlarda çalışılan bir bölüm. Kimi arkadaşım trt’ye girdi kimş arkadaşım belediyelere basın görevlisi olarak girdi güzel işlere sahip oldular ama hep tanıdık vasıtasıyla. Hiçbir tanıdık yoksa kendi alanımda sadece özel sektör var onda da çalışma şartları da çok zor şu anda muhtemelen ömrümün sonuna dek öyle gidecek… mühendislik okumaksa şu aşamada hayalim ama muhtemelen bir ömür içimde ukde kalacak 🥺 Bir de bilgisayarın hem öğretmen hem de mühendis olarak atamaları da var şu an okuduğum bölümle nitelik olarak iktisat, muhasebe vs gibi bölümlerden mezun olmak nitelik olarak istendiği için düz memur bile olamıyorum
İyi de bunlar günümüzde artık zaten bilgisayar mühendisliği alanına giriyor. Kimse kağıt dergi gazeteyle ilgilenmiyor ki, iletişim olduğu gibi sosyal medyada dönüyor. Hem yazılı hem görsel herkes her şeyi dijital olarak gönderiyor alıyor. Ben mi yanlış anladım, sanki ikisi birbirinden çok farklıymış gibi yazmışsınız.

Yaşadığım yerde yine mühendislik için şöyle böyle iş imkanları var sadece reklam ya da medya şirketleri sıfır burada :/

Üniversiteyi kendi şehrinizde mi okudunuz? Başka yerde okuduysanız niye döndünüz veya yaşadığınız şehirde okuduysanız hiç kariyer planı yapmadınız mı? Stajlarınızı nerede yaptınız? Yüksek lisans bitirene kadar hiç bir şirketle bağlantı kurmadınız mı? Özel sektörde çalışma şartları hep zordu yeni bir şey değil bu.

İyi de bunlar günümüzde artık zaten bilgisayar mühendisliği alanına giriyor. Kimse kağıt dergi gazeteyle ilgilenmiyor ki, iletişim olduğu gibi sosyal medyada dönüyor. Hem yazılı hem görsel herkes her şeyi dijital olarak gönderiyor alıyor. Ben mi yanlış anladım, sanki ikisi birbirinden çok farklıymış gibi yazmışsınız.

Üniversiteyi kendi şehrinizde mi okudunuz? Başka yerde okuduysanız niye döndünüz veya yaşadığınız şehirde okuduysanız hiç kariyer planı yapmadınız mı? Stajlarınızı nerede yaptınız? Yüksek lisans bitirene kadar hiç bir şirketle bağlantı kurmadınız mı? Özel sektörde çalışma şartları hep zordu yeni bir şey değil bu.
Bilinçli tercih yapmamıştım ki ailem evden gider gelirsin daha iyi olur dedi burayı yazdım 17-18 yaşında diğer yaşıtlarım gibi akıllıca seçimler yapmadım. Staj da yapamadım başladığım yıl üniversitem zorunlu stajı kaldırdı okulda zorunlu staj olmayınca şirketler de sıcak bakmadı kaç yerden staj için bile red yedim. Zaten son senem koronaya denk geldi yl zamanım boyunca bir de programcılık okudum işte dediğim gibi özel sektör şartları çok zor insanların hiçbir şey yapmadan tanıdıklar vasıtasıyla bir anda yükselmelerinden gittiğim her iş görüşmesinde iş verenlerin küçümseyici soruları da soğuttu beni bu sektörden. Evet torpil, adam kayırma ve özel sektörün zorluğu tüm mesleklerde var şu an ama medyada çok daha fazla.. Tercihimi yaparken her şeyi pembe gözlükler ile görüyordum. Bahsettiğim alanlar bilgisayar mühendisliğinde frontend kısmının küçük bir parçası bu arada yazılım ve kodlama dünyası çok daha derin.

Merhabalar, ben 27 yaşındayım görsel iletişim bölümünü bitirdim üstüne de yl yaptım tezimi yeni teslim ettim. Akademide şansım olmadığını biliyorum ama ailem biran önce doktoraya başla akademisyen olmaya bak diyor. Ek olarak benim bir hayalim var o da bilgisayar mühendisliği okumak sırf bunun için aöften programcılık okumaya başladım bu dönem son dönemim ortalama kasmaya çalışıyorum. Finallerden sonra sıkı bir şekilde dgsye çalışmak istiyorum. Fakat ailem de artık kızıyor yaşıtlarım çoktan meslek sahibi oldu sen hala okul mu okuyacaksın gir bir işe sonra da doktora yap diyorlar. Bir yandan da haklılar artık kendi paramı kazanmam gerekiyor ve dediğim gibi 27 yaşındayım kazanmak okulun da bitmesi şu bu derken yaşım neredeyse 35 olacak belki 🥺 Ah keşke 17-18 yaşında aklım yerinde olsaydı da isteseydim mühendisliği çok kızıyorum kendime sizce ne yapmalıyım

Kesinlikle hayallerinin peşinden git. 27 hiç de geç bir yaş değil. Ama şöyle de bir şey var artık çok fazla yazılım ya da bilgisayar mühendisi var. Aldıkları maaş içler acısı (Mesleklerine göre). Asla aradığın değeri de bulamıyorsun. Yolun açık olsun.

bilgisayar mühendisleri şayet oyun tasarımı filan yapmıyorlarsa veya çok janjanlı bir app tasarımı yapıp satmaya çalışmıyorsa işin görsel kısmıyla özel olarak bu kadar çok ilgilenmezler.

medya/iletişim zaten başka bir sektör ama oldukça da torpil dönen bir sektör diye biliyorum

iyi bir yazılımcı olsan bir şekilde iş bulursun mesela medyada böyle değil diye bir algım var çok da hakim değilim sektöre

konu sahibi
yeni açılan bir bölüm var dijital oyun tasarımı diye, fakülte bodrum'da, ar-gör de alıyorlardı şartları uyuyor mu baksanıza -ar gör ilanları genelde YL yapıyor olmak diye çıkar bu arada akademi düşünüyorsanız mezun olmadan ilanlara bir göz atın -tabi tezi verip mezun olmuşsanız zaten ar gör ilanlarının çoğuna başvuramazsınız.

Doktora yapin, aileniz hakli bence

aileniz şeyin farkında mı mesela doktoraya başlasanız da maaşınız olmayacak ki
maaşınız olması için ar gör olmanız lazım
böyle şeyleri biliyorlar mı?
yoksa doktora yapanın maaşı oluyor filan mı sanıyorlar?

doktoraya başlamış olarak çoğu yere ar gör de olamazsınız doktora yapıyor olmak diye ilan az çıkar genelde -çünkü YL yapıyor olarak çıkarlar çoğu yer ilana ki giren kişi 2 sene YL 5-6 sene doktora mümkün olduğunca uzun kalsın ar gör olarak diye düşünülüyor.

sizde ilanlar YL/doktora yapıyor olmak diye mi çıkıyor?

doktorayı bulunduğunuz yerde yapacaksanız belki de maaş almadan doktora yapmak için bir yerlere gidecekseniz çok gereksiz açıkçası sizin durumunuzda

Merhabalar, ben 27 yaşındayım görsel iletişim bölümünü bitirdim üstüne de yl yaptım tezimi yeni teslim ettim. Akademide şansım olmadığını biliyorum ama ailem biran önce doktoraya başla akademisyen olmaya bak diyor. Ek olarak benim bir hayalim var o da bilgisayar mühendisliği okumak sırf bunun için aöften programcılık okumaya başladım bu dönem son dönemim ortalama kasmaya çalışıyorum. Finallerden sonra sıkı bir şekilde dgsye çalışmak istiyorum. Fakat ailem de artık kızıyor yaşıtlarım çoktan meslek sahibi oldu sen hala okul mu okuyacaksın gir bir işe sonra da doktora yap diyorlar. Bir yandan da haklılar artık kendi paramı kazanmam gerekiyor ve dediğim gibi 27 yaşındayım kazanmak okulun da bitmesi şu bu derken yaşım neredeyse 35 olacak belki 🥺 Ah keşke 17-18 yaşında aklım yerinde olsaydı da isteseydim mühendisliği çok kızıyorum kendime sizce ne yapmalıyım

aileniz şeyin farkında mı mesela doktoraya başlasanız da maaşınız olmayacak ki
maaşınız olması için ar gör olmanız lazım
böyle şeyleri biliyorlar mı?
yoksa doktora yapanın maaşı oluyor filan mı sanıyorlar?

doktoraya başlamış olarak çoğu yere ar gör de olamazsınız doktora yapıyor olmak diye ilan az çıkar genelde -çünkü YL yapıyor olarak çıkarlar çoğu yer ilana ki giren kişi 2 sene YL 5-6 sene doktora mümkün olduğunca uzun kalsın ar gör olarak diye düşünülüyor.

sizde ilanlar YL/doktora yapıyor olmak diye mi çıkıyor?

doktorayı bulunduğunuz yerde yapacaksanız belki de maaş almadan doktora yapmak için bir yerlere gidecekseniz çok gereksiz açıkçası sizin durumunuzda
Migrenimsi’nin bu alıntıdaki soruları oldukça mantıklı. Bu noktada ben de şu soruyu sormak istiyorum, gerçekten akademisyen olmak istiyor musunuz? Ayrıca, eğer akademisyen olmak istiyorsanız, bu işe girme şartlarını biliyor musunuz? Bu şartları biliyorsanız, ailenizle bu şartları ve ailenizin beklentilerini oturup hiç konuştunuz mu? Ben de sizin alana hakim değilim, ama geçtiğimiz iki ayda bildiğim kadarıyla hemen hemen her bölüme araştırma görevlisi ilanına çıkıldı. Bu ilanları başvurduğunuz mu? Şartlarınız tutuyor mu? Ales ve dil puanınızın durumu nedir? Ya da yüksek lisans danışmanınızla doktora hakkında hiç konuştunuz mu? Size destek destek sağlayabilecek bir projesi, bir burs olanağı var mıymış? Ek gelir olmadan hangi alanda olursa olsun doktora yapmak çok meşakkatli ve zor bir süreç. Tüm bunlara ek olarak, artık dışardan, yani araştırma görevlisi olmadan doktor öğretim üyesi kadrolarına atama şartları da giderek zorlaşıyor. Hemen hemen tüm üniversitelerde yavaş yavaş atama ve yükselme kriterleri doçentlik kriterlerine dönmeye başlıyor. Bir puanlama cetveli var, yaptığınız çalışmalar size belirli puanlar kazandırıyor, belirlenmiş bir puanı tutturursanız atamanız gerçekleşiyor. Yayınlar, sergiler, sunumlar, kitaplar, bildiriler gerçekten iyi puan getirseler de, üniversitelerde görev alınmış komisyon üyelikleri, verilen dersler, düzenlenen sosyal ve kültürel aktiviteler de Bu puan cetvelinde önemli bir yer tutuyor.
Akademisyenlik gerçekten hedefiniz değilse bence Enerjinizi hayallerinizi gerçekleştirmeye verin. Eğer akademisyenlik sizin için “aslında olsa güzel olurdu ya 😊” mertebesine bir meslekse, bir süre DGS’yi bir kenara bırakıp ALES ve dil çalışın, kendi kapasiteniz dahilindeki en yüksek notları alın. Ve yine, eğer gerçekten akademisyen olmak istiyorsanız, “ o şehir uzak”, “ bu şehir pahalı”, “ şu şehir küçük” demeden bulabileceğiniz bütün ilanlara başvurun.
Bu arada, eğer mühendislik okuyacaksanız da, Mühendisliğe dair tüm bölümlerin öğrenci sayılarının iyice şiştiğini de hesaba katın. Ben bir taşra üniversitesinde çalışıyorum. Ikinci sınıftan beri beraber çalıştığımız bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi arkadaşımız var. Bir makine mühendisi kadar iyi teknik çizim yapar, yazılım alanında iyidir, ortalaması da fena değil. Buna rağmen mezun olduktan sonra başvurduğu iş ilanlarının hepsi “ ilk altı ay sadece yol ve yemek ücreti ile deneme süresi, deneme süresinden sonra sana güvenirsek ilk iki sene asgari ücret” gibi can sıkıcı tekliflerde bulundu. mühendislik okuyacaksanız, taşra üniversitelerinde değil, adı duyulmuş Büyük üniversitelerde okumaya çalışın. Bu sektörde de rekabet çok can sıkıcı çünkü.

Merhaba, bence yeni bir bölüme baslamak yerine sosyal medya ve dijital pazarlama alanında kendinizi gelistirebilirsiniz diye düşünüyorum. Bununla alakalı eğitimlere sertifika programlarına katılabilirsiniz. Linkedin hesabınız var mı? Doktoraya devam edip part time veya freelance alanınızla alakali işlere bakabilirsiniz. Ben şubat ayında bulunduğum şehirdeki firmaların IK uzmanlarına "Firmanizda staj yapmak istiyorum" diye mesaj atmıştım. Geçen gün bir firmanın IK uzmanı geri dönüş yaptı. Hiç beklemezdim açıkçası. Ama oluyor. Linkedin açıp profilinizi zenginleştirmek bence ise yarar. Ek geliriniz varken doktora yapar akademi için cabalarsiniz. Hem tecrübeniz olur hem de doktora yaparsınız. Resmi gazeteden çıkan ilanları mutlaka takip edin. Yaşadığınız şehri bilmiyorum ama Linkedin üzerinden IK uzmanlarıyla iletişim kurmak bence etkili.

Üzgünüm ama aileniz haklı, gerçekler ağır basar. Pasif veya aktif bir ek gelir kapınız yoksa 4-5 sene daha öğrencilik yapmak realist bakınca hiç mantıklı değil. Hem çalışıp hem okursanız başka tabii

Benim kardesim de mühendis ama baska alanda
O da birakip bilgisayar mühendisliği istemisti ama ailem istemedi sona yaklastin diyerek. O zaman da web kodlama ve tasarim diye bir bolum acildi aofte o da onu okudu simdi freelance olarak web tasarımı yapıyor maasli olarak da meslegini. Meslegi para kazanmak digerini ise sevdigi işi yapmak olarak görüyor henuz pek kazanci yok çünkü o işten.
Siz de oyle bir şey yapamaz misiniz? En azindan 1 sene meslekte tecrube edinin diger yandan dgsye hazirlanirsiniz.
Evet sartlar zor simdi maddi anlamda da ekonomik sıkıntılar var ama hedefiniz belliyse yapabilirsiniz. Doktora yapmak istemiyorsaniz yapmayin ya da alan dışı sizin hosunuza gidecek bir alanda yapabilirseniz onu da düşünün derim.

Benim kardesim de mühendis ama baska alanda
O da birakip bilgisayar mühendisliği istemisti ama ailem istemedi sona yaklastin diyerek. O zaman da web kodlama ve tasarim diye bir bolum acildi aofte o da onu okudu simdi freelance olarak web tasarımı yapıyor maasli olarak da meslegini. Meslegi para kazanmak digerini ise sevdigi işi yapmak olarak görüyor henuz pek kazanci yok çünkü o işten.
Siz de oyle bir şey yapamaz misiniz? En azindan 1 sene meslekte tecrube edinin diger yandan dgsye hazirlanirsiniz.
Evet sartlar zor simdi maddi anlamda da ekonomik sıkıntılar var ama hedefiniz belliyse yapabilirsiniz. Doktora yapmak istemiyorsaniz yapmayin ya da alan dışı sizin hosunuza gidecek bir alanda yapabilirseniz onu da düşünün derim.
Ben de aöfte programcılık okudum ve wev tasarımı sertifikam var zaten web tasarımı da yapmayı biliyorum ama freelance olarak pek çalışma imkanı da bulamıyorum açıkcası artık bu işleri yapan çok kişi var

Merhaba, bence yeni bir bölüme baslamak yerine sosyal medya ve dijital pazarlama alanında kendinizi gelistirebilirsiniz diye düşünüyorum. Bununla alakalı eğitimlere sertifika programlarına katılabilirsiniz. Linkedin hesabınız var mı? Doktoraya devam edip part time veya freelance alanınızla alakali işlere bakabilirsiniz. Ben şubat ayında bulunduğum şehirdeki firmaların IK uzmanlarına "Firmanizda staj yapmak istiyorum" diye mesaj atmıştım. Geçen gün bir firmanın IK uzmanı geri dönüş yaptı. Hiç beklemezdim açıkçası. Ama oluyor. Linkedin açıp profilinizi zenginleştirmek bence ise yarar. Ek geliriniz varken doktora yapar akademi için cabalarsiniz. Hem tecrübeniz olur hem de doktora yaparsınız. Resmi gazeteden çıkan ilanları mutlaka takip edin. Yaşadığınız şehri bilmiyorum ama Linkedin üzerinden IK uzmanlarıyla iletişim kurmak bence etkili.
Staj için şirketler hali hazırda okulda okuyan öğrencileri tercih ediyorlar diye biliyorum siz kaç yaşındasınız ve öğreniminiz şu an devam ediyor mu? Okurken bir yandan stajyer maaşı dahi en azından kendi ihtiyaçlarım için yeterli olur ama yaşımdan ötürü başvurularım terslenir diye korkuyorum

Staj için şirketler hali hazırda okulda okuyan öğrencileri tercih ediyorlar diye biliyorum siz kaç yaşındasınız ve öğreniminiz şu an devam ediyor mu? Okurken bir yandan stajyer maaşı dahi en azından kendi ihtiyaçlarım için yeterli olur ama yaşımdan ötürü başvurularım terslenir diye korkuyorum
Ben 23um ve yeni mezunum. Evde KPSS ve ALES çalışıyorum. Güzel bir dille mesleğinizi öğrenmek istediğinizi yazın. Ben 3 yıl önce bir gümrük musavirine staj için mesaj atmıştım. O da "Böyle çabalaman hoşuma gitti" diyerek beni yaninda stajyer olarak calistirdi. En azından deneyin hiç belli olmaz.

X