İkiz gebelikte bebeklerden birine RFA işlemi yaptırmak zorunda kalan anneler

Pisipatisii

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2023
22
11
28
Merhaba. Günlerdir bakmama rağmen bununla ilgili bir yazı tecrübe vs bulamadım Google da. Tek yumurta ikizlerime hamileyim. Bebeklerden biri sıkışmış ve suyu azalmış durumda. Gelişim olarak iki hafta geriden geliyor. Doktorumun yönlendirmesiyle İst İBRAHİM H. Kalelioğlu'ndan randevu aldım. Aslında TTTS (plasentada lazerle damar yakma) işlemi için gitmiştik. Daha sonra bize tüm risklerini anlattı. Bu işlem yapılsa bile iki bebek için de büyük risk teşkil ediyor. Bebeklerde büyük oranda beyin hasarı bırakabiliyormuş. Daha sonra RFA hakkında bilgi aldık. Küçük ve sağlıksız olan bebeğin yaşamını lazer yöntemiyle sonlandırma durumu. Diğer sağlıklı bebeğin yaşama şansını artırıyor.
Çok zor bi durum ama hayatı boyunca onu acı çekerken görmektense bu yöntemin bir tık daha önde olduğunu farkettim.
Bir anne adayı için böyle bir seçim yapmak zorunda kalmak çok zor. İşlem yalnızca Çapa tıp fak.de yapılıyor. Daha önce bu Bi operasyonu yapıp en azından diğer bebeğini kucağına sağlıkla alan varsa içime su serpebilir mi. Gebeliğim zehir olmuş durumda çok korkuyorum

X